۵ مشکلی که با دندان درد اشتباه گرفته می شوند

  • کد خبر : 7325
  • 29 بهمن 1398 - 5:13
۵ مشکلی که با دندان درد اشتباه گرفته می شوند

کد خبر: ۱۴۳۶۵۹

تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ – ۲۰:۳۰

ما می دانیم که دندان درد علت های زیادی می تواند داشته باشد مثل پوسیدگی، حساس شدن، عفونی شدن دندان و غیره. اما همه ی دندان دردها به مشکلات دندانی ربط ندارند. مشکلات دیگری هم هستند که می توانند باعث چیزی به نام درد ارجاعی شوند. وقتی این درد در دندان های شما بروز پیدا می کند، ممکن است تصور کنید باید به دندانپزشک مراجعه کنید. در حالی که متأسفانه این چاره ی مشکل شما نیست. علت این مسأله چیزی است که در این مطلب درباره ی آن صحبت خواهیم کرد.

به گزارش نیوز در ادامه به مشکلاتی خواهیم پرداخت که ممکن است با دندان درد اشتباه گرفته شوند. بعضی از این مشکلات بسیار جدی هستند و نباید به آن ها بی توجهی شود.

مشکلات فک

همیشه این دندان تان نیست که درد می کند. دردی که تصور می کنید از دندان شما است در واقع از فک تان نشأت می گیرد. با بروز مشکلی به نام اختلال عملکرد مفصل گیجگاهی، ممکن است در دندان خود احساس درد کنید، مشکلی که باعث قفل شدن فک هم می شود. در این حالت با باز کردن دهان، عضلات فک دچار انقباض می شوند و مشکل شدت می گیرد. علت این مسأله می تواند جا به جایی دیسک مفصل فک باشد.

سینوزیت

این بیماری باعث ملتهب شدن غشای مخاطی یک یا تعدادی از سینوس ها می شود. سینوس های فکی هم می توانند به دندان های عقبی بالا فشار آورند و باعث درد در آن ها شوند، چون ریشه ی این دندان ها در نزدیکی پایین این سینوس ها قرار دارد. لازم به ذکر است که ممکن است دندان درد واقعی هم با درد ناشی از سینوزیت اشتباه گرفته شود. مشکلات دندانی هم می توانند علت بروز این بیماری باشند.

مشکلات قلبی

درد قلب گاهی به قسمت های دیگر بدن ارجاع پیدا می کند و در آن ها احساس می شود. در این حالت معمولاً در کتف و بازوی چپ احساس درد می شود. در بسیاری از موارد هم این درد در دندان ها و فک پایین احساس می شود. این درد ممکن است نشانه ی آنژین (ناراحتی یا دردی که اغلب در ناحیه‌ ی قفسه‌ ی سینه احساس می‌شود) باشد، مسأله ای که مقدمه ی یک حمله ی قلبی است. بنابراین اگر با وجود سالم بودن دندان هایتان از دندان درد رنج می برید، شاید بهتر باشد به یک متخصص قلب مراجعه کنید.

سنگ غدد بزاقی

بیماری سنگ بزاقی در مجرای یکی از غدد بزاقی به وجود می آید. این سنگ وقتی بزرگ می شود، مجرای بزاقی را مسدود می کند. در نتیجه ممکن است دچار دندان درد شوید و غده ای که درگیر شده هم متورم شود. برای تشخیص این بیماری از روش عکسبرداری ایکس ری استفاده می شود. اگر سنگ کوچک باشد نیازی به جراحی نخواهد بود.

بیماری های ریوی

بیماری های ریوی می توانند روی دندان ها تأثیر بگذارند و عکس این مسأله هم صدق می کند. درد ارجاعی ای که در دندان و فک خود احساس می کنید، یکی از نشانه های سرطان ریه است. روش های درمانی ای که از آن ها برای معالجه ی سرطان ریه استفاده می شود می توانند تأثیری منفی بر دهان داشته باشد. این بیماری در صورت گسترش به گردن و سر، می تواند خود باعث احساس درد شود.

 

 

منبع: روزیاتو

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=7325

ثبت نظر

-