بعد از مصرف نمک زیاد این ۵ کار را انجام دهید

  • کد خبر : 7144
  • 28 بهمن 1398 - 21:29
بعد از مصرف نمک زیاد این ۵ کار را انجام دهید

کد خبر: ۱۴۳۶۴۰

تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ – ۱۶:۰۳

با مصرف غذا‌های بسته بندی شده و آماده یا استفاده مکرر از غذا‌های رستورانی دریافت بیش از اندازه سدیم به راحتی امکان پذیر است. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید گوش دادن به آن چیزی است که بدن به شما می‌گوید.

به گزارش نیوز، سدیم یکی از عناصری کلیدی برای بدن انسان به منظور ارائه عملکرد درست و تنظیم مایعات است. از این رو حذف نمک از رژیم غذایی ایده خوبی محسوب نمی‌شود، اما مشکل زمانی شکل می‌گیرد که ما در مصرف این ماده زیاده روی می‌کنیم. در ادامه این مطلب را می خوانید. نمک بیش از اندازه در یک وعده غذایی می‌تواند به بروز نشانه‌هایی مانند ضربان سریع قلب، احساس تورم در بدن و ناتوانی در به خواب رفتن منجر شود.
 
نمک زیاد که مصرف کردید انجام این اقدامات لازم است
نود و پنج درصد سدیم مصرفی شما در بدن جذب می‌شود. از این رو حتی مصرف بیش از حد نمک به صورت مقطعی نیز پتانسیل مواجهه با اثراتی منفی را ایجاد می‌کند. مطالعه‌ای که توسط مرکز کنترل بیماری آمریکا انجام شد، نشان داد که ۹۰ درصد شهروندان این کشور بیش از حد نمک مصرف می‌کنند و بزرگسالان به طور متوسط ۳،۵۹۲ میلی گرم سدیم در روز دریافت می‌کنند که فراتر از مقدار توصیه شده ۲،۳۰۰ میلی گرم در روز است.

با گذشت زمان کلیه‌ها در پردازش سدیم اضافی دچار مشکل می‌شوند. از این رو بدن به آب برای رقیق کردن آن متکی می‌شود و بر همین اساس ممکن است احساس نفخ و پف کردن در شما شکل بگیرد. این فرآیند میزان مایع اطراف سلول‌ها و حجم خون در بدن را افزایش می‌دهد. افزایش حجم خون به معنای آن است که قلب باید سخت‌تر کار کند و این شرایط در بلند مدت می‌تواند به فشار خون بالا، حمله قلبی و سکته مغزی منجر شود.

با مصرف غذا‌های بسته بندی شده و آماده یا استفاده مکرر از غذا‌های رستورانی دریافت بیش از اندازه سدیم به راحتی امکان پذیر است. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید گوش دادن به آن چیزی است که بدن به شما می‌گوید.هر فردی ممکن است بیش از حد نمک مصرف کند، اما با مد نظر قرار دادن برخی اقدام‌ها می‌توانید شرایط را بار دیگر متعادل سازید. در ادامه به برخی از این اقدامات اشاره می‌کنیم.
 
وقتی نمک زیاد مصرف می‌کنید آب فراوان بنوشید
نوشیدن آب فراوان به تخلیه سدیم اضافی از کلیه‌ها کمک می‌کند. آب مورد نیاز بدن را تامین می‌کند و به کاهش احساس نفخ و تورم کمک خواهد کرد.

وقتی نمک زیاد مصرف می‌کنید ورزش کنید
ورزش کردن به دفع سدیم از طریق تعریق کمک می‌کند، اما باید نسبت به تامین آب مورد نیاز بدن توجه داشته باشید.

وقتی نمک زیاد مصرف می‌کنید موز بخورید
پتاسیم به خنثی کردن سدیم کمک می‌کند. مواد غذایی مانند موز، لوبیا سفید، سبزیجات برگدار و سیب زمینی همگی منابع خوبی برای پتاسیم هستند. مصرف مواد غذایی با محتوای پتاسیم بالا ایده خوبی است، زیرا آن‌ها به طور معمول از مواد غذایی کامل محسوب می‌شوند که سطح سدیم را نیز به طور طبیعی کاهش می‌دهند. با این وجود افرادی که به بیماری کلیوی مبتلا هستند باید میزان مصرف پتاسیم خود را زیر نظر داشته باشند و در این زمینه با پزشک صحبت کنند.

وقتی نمک زیاد مصرف می‌کنید با پزشک خود صحبت کنید
برخی افراد با خطر بیشتر حساسیت به نمک مواجه هستند که از آن جمله می‌توان به افرادی بزرگتر از ۵۱ سال، آفریقایی‌آمریکایی‌تبار‌ها و افراد مبتلا به بیماری قلبی عروقی یا فشار خون بالا اشاره کرد. اگر درباره میزان مصرف نمک خود نگران هستید و فکر می‌کنید ممکن است حساسیت به نمک داشته باشید، مراجعه به پزشک و صحبت در این زمینه با وی بهترین گزینه است.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=7144

ثبت نظر

-