شلوارهای جین قدیمی خود را نو کنید

  • کد خبر : 7110
  • 28 بهمن 1398 - 20:01
شلوارهای جین قدیمی خود را نو کنید

کد خبر: ۱۴۳۶۲۷

تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ – ۱۵:۰۳

ابتدا شلوار جین را بشویید تا اطمینان پیدا کنید هیچ چیزی که با رنگرزی تداخل داشته باشد روی آن وجود ندارد، بهتر است آن را با ماشین لباس شویی بشویید. نیازی به خشک کردن نیست، زیرا شلوار باید هنگام رنگ کردن مرطوب باشد.

به گزارش نیوز،  با رنگ کردن لباس می‌توانید دوباره از آن استفاده کنید.به نقل از بیتوته رنگ کردن لباس‌های جین کمی دشوار است، اما در این آموزش روش رنگ کردن لباس جین به صورت گام به گام  یاد داده شده است که کار شما را آسان می‌کند.
جالب است بدانید با روشی که ما به شما می‌آموزیم حتی می‌توانید لباس‌های جین خود که رنگ‌های روشن و مختلفی دارند را به زیبایی رنگ کنید و هیچ اثری از رنگ قبلی در آن باقی نماند. برای این کار تنها به رنگ، آب، پاک کننده رنگ و نمک نیاز دارید.

آماده سازی لباس پیش از رنگ کردن
۱- ابتدا شلوار جین را بشویید تا اطمینان پیدا کنید هیچ چیزی که با رنگرزی تداخل داشته باشد روی آن وجود ندارد، بهتر است آن را با ماشین لباس شویی بشویید. نیازی به خشک کردن نیست، زیرا شلوار باید هنگام رنگ کردن مرطوب باشد.

۲- حذف رنگ از شلوار جین‌های رنگی مانند قرمز یا صورتی؛ برای ایجاد یک پایه مناسب برای ایجاد رنگ سیاه روی شلوار، بهتر است که ابتدا رنگ را از آن حذف کنید. یک قابلمه ضد زنگ بزرگ مثل قابلمه استیل را با آب کافی پر کنید تا جایی که بتواند کاملا شلوار جین را بپوشاند. سپس آن را روی اجاق گاز بگذارید تا زمانی که آب بجوشد.تا زمانی که آب داغ است شلوار را داخل آن قرار ندهید.اطمینان حاصل کنید که قابلمه به اندازه کافی جا دارد و شلوار می‌تواند به راحتی در آب حرکت کند.از قابلمه‌های آلومینیومی یا نسوز استفاده نکنید. می‌توانید از ظرف‌های بزرگ چینی لعاب دار نیز استفاده کنید.

۳- برای از بین بردن رنگ شلوار، می‌توانید از سفید کننده معمولی استفاده کنید، اما بهتر است از یک محصول حذف رنگ که مخصوص استفاده قبل از رنگرزی است، استفاده کنید. هنگامی که آب شروع به جوشیدن کرد، بر اساس دستورالعمل‌های نوشته شده روی بسته، پاک کننده رنگ را داخل قابلمه بریزید و هم بزنید تا کاملا حل شود.هنگام استفاده از پاک کننده رنگ، حتما دستکش پلاستیکی بپوشید.هنگام استفاده از پاک کننده رنگ، اطمینان حاصل کنید که آشپزخانه شما دارای تهویه مناسب است. مثلا یک پنجره را باز کنید و یا هواکش را روشن کنید.

۴- هنگامی که پاک کننده رنگ در آب حل شد، شلوار مرطوب را به قابلمه اضافه کنید و با استفاده از یک ملاقه پلاستیکی آن را در آب حرکت دهید. این کار را به مدت& ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت یا تا زمانی که تمام رنگ از شلوار جین برداشته شود، ادامه دهید.اطمینان حاصل کنید که آب جوش نباشد و اگر به نظر می‌رسد که آب می‌خواهد بجوشد، گرما را پایین بیاورد.نیازی نیست که شلوار کاملا سفید شود اگر زرد رنگ هم بشود مناسب است.

۵- وقتی رنگ از شلوار جین حذف شد، گاز را خاموش کنید. اجازه دهید تا آب حدود ۵ دقیقه خنک شود و سپس آن را درون سینک تخلیه کنید تا تنها شلوار جین فقط در قابلمه باقی بماند.برچسب روی پاک کننده رنگ را بررسی کنید تا مطمئن شوید که ریختن آن در سینک خطرناک نیست. ممکن است لازم باشد از راه دیگری برای تخلیه آب استفاده کنید.

۶- با دستکش پلاستیکی شلوار جین را از قابلمه بیرون بیاورید و آن را در آب داغ درون سینک بشویید. بعد، درجه حرارت را پایین بیاورید تا آب گرم شود و شلوار جین را دوباره بشویید. شلوار را به خوبی بفشارید تا آب اضافی موجود در آن خارج شود.
از آب سرد یا خنک برای شستن شلوار جین استفاده نکنید، زیرا ممکن است روی آن چین بیفتند و اتوی آن بهم بخورد.

۷- پس از اینکه دو بار شلوار جین را شستید، آن را در ماشین لباسشویی بگذارید و دوباره با مواد شوینده شستشو دهید، تا آماده رنگرزی شود.بعد از اتمام شستشو، شلوار را خشک نکنید، زیرا برای مراحل بعدی باید خیس باشد.

آماده کردن رنگ برای رنگرزی لباس
۱- قبل از اینکه کار رنگرزی را شروع کنید اطراف اجاق گاز و کف آشپزخانه را با سفره‌های یک بار مصرف بپوشانید تا از کثیف شدن آن‌ها جلوگیری کنید. اگر سفره یکبار مصرف ندارید، می‌توانید از کیسه‌های پلاستیکی یا حتی کیسه زباله استفاده کنید.هنگام شروع کار با رنگ، حتما دستکش‌های پلاستیکی بپوشید.

۲- برای اینکه بدانید چه مقدار رنگ نیاز دارید، باید بدانید که وزن لباس چقدر است. لباس را روی یک ترازو قرار دهید و آن را وزن کنید سپس با استفاده از راهنمای بسته بندی رنگ، میزان رنگی را که باید استفاده کنید، را تعیین کنید.معمولا سنگین‌ترین شلوار جین کمتر از ۵۰۰ گرم وزن خواهد داشت.به طور کلی به یک بطری کامل از رنگ مایع و ۲ بسته رنگ پودر نیاز دارید تا یک رنگ سیاه تیره درست کنید. با این حال، با توجه راهنمای رنگ، دقیقا مشخص کنید چه مقدار نیاز داریدبهتر است کمی بیشتر رنگ بخرید. به این ترتیب، اگر لازم باشد، مخلوط رنگ را تیره‌تر خواهید کرد.

۳- برای رنگ آمیزی شلوار جین، به یک ظرف بزرگ نیاز دارید. به اندازه‌ای که همه سطح شلوار را بپوشاند درون آن آب بریزید و روی اجاق گاز قرار دهید تا آب به جوش آید.به طور کلی، برای هر ۵۰۰ گرم پارچه که رنگرزی می‌کنید، به ۱۱ لیتر آب نیاز خواهید داشت.باید در قابلمه فضای کافی برای لباس جین وجود داشته باشد تا به طور آزادانه حرکت کند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که از یک ظرف بزرگ استفاده می‌کنید.

۴- وقتی آب جوشید، زمان آن است که رنگ را مخلوط کنید. با توجه به دستورالعمل‌های تولید کننده، آن را به آب اضافه کنید و خوب به هم بزنید تا با آب مخلوط شود. بگذارید مخلوط ۵ دقیقه در ظرف بجوشد.اگر از رنگ مایع استفاده می‌کنید، قبل از اضافه کردن به آب، بطری را به خوبی تکان دهید.اگر از رنگ پودر استفاده می‌کنید، قبل از اضافه کردن پودر به قابلمه باید آن را در یک فنجان آب گرم بریزید و هم بزنید.

۵- پس از ترکیب رنگ با آب، باید مقداری نمک به مخلوط اضافه کنید. این کار کمک می‌کند تا جذب رنگ توسط جین بهتر شود. با توجه به دستورالعمل سازنده رنگ، مقدار نمک برای اضافه کردن به مخلوط را تعیین کنید و خوب به هم بزنید تا کاملا در آن حل شود.

۶- برای اطمینان از این که رنگ به اندازه کافی تیره است، می‌توانید یک تکه پارچه رنگ روشن و یا کاغذ را در آب کرده و خارج کنید و ببینید که رنگ دلخواه شما به وجود امده یا نه.اگر رنگ به دست آمده مورد تایید شما نیست می‌توانید، رنگ بیشتری درون قابلمه بریزید.

شروع کار رنگ کردن لباس جین
۱- لباس جین باید بعد از شستشو، مرطوب باشد. قبل از قرار دادن شلوار در قابلمه رنگ، آن را کاملا بفشارید که آب اضافی از آن خارج شود. بعد، شلوار جین را صاف کنید تا زمانی که می‌خواهید آن را رنگ کنید بدون چروک باشد و رنگ یکدست در آن پخش شود.

۲- در حالی که شلوار جین صاف است، آن را درون قابلمه قرار دهید. از یک قاشق بلند استفاده کنید به مدت ۳۰ دقیقه آن را مرتب هم بزنید تا رنگ آن همان جور که می‌خواهید سیاه بشود.اگر می‌خواهید رنگ به طور مساوی در همه قسمت‌ها جذب شود، همانطور که شلوار جین را هم می‌زنید، آن را به عقب و جلو، و بالا و پایین حرکت دهید.نباید شلوار جین را طوری به هم بزنید که در هم پیچیده شود. این کار باعث می‌شود که رنگ به صورت ناهموار در آن جذب شود.

۳- وقتی که شلوار جین به اندازه‌ای که می‌خواهید مشکی شد، زیر قابلمه را خاموش کنید و شلوار را در سینک زیر آب گرم بشویید. به تدریج آب را خنک کنید تا همه رنگ از شلوار خارج شود و آب آن شفاف بشود.

۴- حال باید شلوار جین تازه رنگ شده را با دست بشویید. ابتدا از آب گرم و مواد شوینده لباسشویی استفاده کنید و سپس شلوار جین را با آب سرد شستشو دهید.همچنین می‌توانید شلوار را با یک حوله‌ی کهنه در ماشین لباسشویی بشویید. حوله هر رنگ اضافی که شلوار جین پس می‌دهد را جذب می‌کند.

۵- پس از این که شلوار جین را شستید، آن را بر روی یک رخت آویز در هوای آزاد قرار داده و خشک کنید. اطمینان حاصل کنید که قبل از پوشیدن، شلوار کاملا خشک شده باشد.همچنین می‌توانید شلوار جین را با یک حوله کهنه در خشک کن قرار دهید تا حوله رنگ اضافی را به خود جذب کند.اگر روش تبدیل کردن شلوار قدیمی خود به یک شلوار نو و قابل استفاده را پسندیده اید، جالب است که بدانید می‌توانید لباس‌های قدیمی مردانه را به لباس‌های جدید و شیک تبدیل کنید.
 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=7110

ثبت نظر

-