تنها راه نجات اقتصاد ایران در صنعت گردشگری است

  • کد خبر : 6975
  • 28 بهمن 1398 - 16:40
تنها راه نجات اقتصاد ایران در صنعت گردشگری است

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان دفاتر خدمات مسافرت هوائی و جهانگردی ایران گفت: در شرایطی کنونی که اکثر صنایع، از قبیل نفت، خودروسازی، کشاورزی و… با مشکلاتی مواجه هستند، تنها راه نجات اقتصاد ایران در صنعت گردشگری است.

تنها راه نجات اقتصاد ایران

بنابر اعلام روابط عمومی آژانس مسافرتی لیاناپرواز، حرمت اله رفیعی، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان دفاتر خدمات مسافرت هوائی و جهانگردی ایران در همایش معرفی مزیت های گردشگری کازان به فعالان صنعت گردشگری ایران که هفته گذشته در تهران برگزار شد، خاطرنشان کرد: این صنعت هیچ توقعی از دولت ها نداشته و بر دوش هیچ دولتی نیز باری نگذاشته است. صنعت گردشگری، تنها صنعتی است که ارزآور است و باعث نشاط و شادی و سرور مردم می شود. این صنعت باعث تبلیغ ایران عزیز ما است.

وی افزود: صنعت گردشگری، سه بخش عمده دارد که شامل گردشگری ورودی، گردشگری خروجی، گردشگری داخلی هستند. برخلاف نظر برخی افراد که بین آنها تفکیک قائل می شوند؛ هر سه این بخش ها، لازم و ملزوم یکدیگر هستند. با رایج شدن موضوعاتی مانند گردشگری سلامت، گردشگری ورزشی و موارد مشابه دیگر و ورود وزارتخانه های دیگر غیر مرتبط با صنعت گردشگری ظاهرا دیگر نیازی به وزارت گردشگری نخواهیم داشت، چرا که در حال حاضر هر وزارتخانه برای خودش بخشی را در حوزه گردشگری ایجاد کرده و با استفاده از امکانات و روابط دولتی، به اسم گردشگری سلامت یا گردشگری ورزشی فعالیت می کند. آنها یا استفاده از رانت دولتی و سواستفاده از روابطی که دارند، به جای فعالان بخش خصوصی اقدام به جذب گردشگران خارجی می کنند و در کشورهای مختلف دفتر ایجاد کرده اند.

رفیعی تاکید کرد: این فعالیت ها در شرایطی انجام می شود که براساس قانون تجارت همه نهادهای دولتی باید تمام اماکن اقامتی خود را به صنعت گردشگری تحویل دهند. اما در حال حاضر چنین نیست و همه وزارتخانه ها و بانک ها، هتل و آژانس هواپیمایی دارند.

این فعال صنعت گردشگری خاطر نشان کرد: طبق آمار، هشت میلیون گردشگر ورودی به ایران می آیند و کمتر از یک درصد آنها از طریق دفاتر گردشگری وارد ایران می شوند. اگر این رقم هشت میلیون گردشگر ورودی صحیح باشد، ما با یک آفت مواجه هستیم چرا که تعداد بسیار زیادی از آنها می آیند و از کیسه مردم ایران می خورند و بدون اینکه نفعی به اقتصاد ایران برسانند، خارج می شوند. اگر این گردشگران می خواهند وارد شوند باید از طریق چند هزار دفتر گردشگری به ایران سفر کنند که از دولت مجوز فعالیت دریافت کرده اند.

تنها راه نجات اقتصاد ایران 2

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان دفاتر خدمات مسافرت هوائی در ادامه سخنان خود به انتقاد از شرکت های هواپیمایی داخلی و خارجی پرداخت و گفت: این شرکت ها صرفا به فکر منافع شخصی خودشان هستند و به منافع ملی ایران و مردم کمتر توجه می شود به عنوانی مثال در حالی که یک بیماری مهلک در حال شیوع است و مقام های دولتی دستور توقف پروازها را داده اند، یک شرکت ایرانی که برای خدمت رسانی به مردم ایران ایجاد شده و با سرمایه مردم این کشور فعالیت می کند، اقدام به ترانزیت مسافران خارجی از یک کشور به کشور دیگر می کنند و همچنین شرکتهای خارجی از قبیل ترکیش ایرلاین و لوفتهانزا و …..هم فعالیت های عجیبی انجام می دهند. آنها نه تنها فقط به تعداد محدودی از آژانس ها تخفیف می دهند، بلکه وقتی هم با شکایت افراد زیان دیده مواجه می شوند، سعی می کنند با تهدید، کاری کنند که شکایت پس گرفته شود ویا اینکه رقم ضمانت نامه ها را برای آژانس های ایرانی به صورت ناگهانی صد برابر افزایش داده اند این در حالی ست که این شرکتها متعهد نیستند به صورت منظم به صنعت گردشگری ایرانی خدمت بدهند. آنها پس از هر تلاطمی ایران را ترک می کنند و برای ماه ها و سال ها از آنها خبری نیست. این شرکت های هوایی، حتی به بهانه ایرانی بودن گردشگران ما آنها را مجبور می کنند که با شرایط سخت و گران بلیت بخرند.

رفیعی در بخش دیگری از صحبت های خود در مورد توسعه صنعت گردشگری میان ایران و روسیه صحبت کرد و گفت: روسیه نه تنها مقصد خوبی برای گردشگران ایرانی است؛ بلکه یک فرصت مناسب برای صنعت گردشگری ما است. این کشور پرجمعیت است و روابط خوب و نزدیکی با ایرانی دارد. طبق آمار سالانه حدود ۳۰ هزار گردشگر از اروپا به ایران سفر می کنند. ما می توانیم با معرفی ظرفیت های گردشگری ایران به روس ها، معادل همین تعداد گردشگر را فقط از کشور روسیه داشته باشیم و مزایای حضور آنها در کشورمان برخوردار شویم.

وی با تمجید از محمد امامی، مدیرعامل آژانس لیاناپرواز گفت: کازان شهر و مقصد بسیار خوبی برای گردشگران ایرانی است. آنها استقبال مناسبی از گردشگران ایرانی می کنند. من از فعالان صنعت گردشگری می خواهم که به آقای امامی و آژانس لیاناپرواز کمک کنند تا ایشان بتوانند این مقصد جدید را در بازار ایران بیشتر و بهتر معرفی کنند.

رفیعی در پایان توصیه کرد: بهتر است روی مسیرهای غیرهوایی نیز فعالیت صورت گیرد…. ما در تلاش هستیم گردشگری دریایی را نیز رونق ببخشیم. گردشگری دریایی کم هزینه و امن است و می تواند به افزایش سفرهای میان روسیه و ایران کمک کند.

همایش معرفی مزیت های گردشگری کازان به فعالان صنعت گردشگری ایران، طی هفته گذشته به همت آژانس لیاناپرواز در چهار شهر شیراز، اصفهان، تبریز و تهران برگزار شد. در این سلسله برنامه ها سرگئی ایوانف، رئیس کمیته گردشگری جمهوری تاتارستان حضور داشت و با مدیران آژانس های مسافرتی و نمایندگان تشکل های بخش خصوصی صنعت گردشگری شهرهای مختلف ایران به گفتگو پرداخت.

تنها راه نجات اقتصاد ایران 3

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=6975

برچسب ها

ثبت نظر

-