بیشتر شاخص های بورسی جهان با ریزش‌های سنگین مواجه شدند

  • کد خبر : 68582
  • 25 اردیبهشت 1399 - 14:20

به گزارش نیوز به نقل از ایسنا؛ تاکنون بیش از چهار میلیون و ۴۲۹ هزار و ۸۱۰ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۲۹۸ هزار و ۱۷۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۸۵ هزار و ۱۹۷ نفر، انگلیس با ۳۳ هزار و ۱۸۶ نفر، ایتالیا با ۳۱ هزار و ۱۰۶ نفر،  اسپانیا با ۲۷ هزار و ۱۰۴ نفر  و فرانسه با ۲۷ هزار و ۷۴ نفر بوده است. از سوی دیگر روند صعودی بیماری در دو اقتصاد بریکس یعنی روسیه و برزیل کماکان با سرعت زیادی ادامه دارد. 

نرخ بیکاری آمریکا در ماه آوریل همان طور که انتظار می رفت دو رقمی شد و به ۱۴.۷ درصد رسید. در این ماه همچنین آمریکا ۷۳۸ میلیارد دلار کسری بودجه داشته است که این رقم بیشترین کسری بودجه ثبت شده ماهانه در تاریخ معاصر این کشور محسوب می‌شود. در شرایطی که روند بازگشایی کسب و کارها در آمریکا به تدریج شروع شده است، بالاترین نرخ بیکاری از دهه ۱۹۳۰  می‌تواند دارای پیامدهای زیادی برای رشد اقتصای سه ماهه دوم سال نیز باشد. بانک گلدمن ساکس پیش بینی کرده است نرخ بیکاری آمریکا تا ۲۵ درصد نیز افزایش پیدا کند. 

رابرت پاولیک، کارشناس سرمایه گذاری در موسسه “الیت استون ولث” گفت: بازارها دوست دارند که از رسیدن به وضعیت بهتر در پایان سال بشنوند. قطعا در حال حاضر کسی امیدوار نیست که شرایط تغییر کند اما طولانی شدن زمان بازگشت به حالت عادی خبر خوبی نیست.

عامل موثر دیگر بر روند معاملات، تشدید اختلافات چین و آمریکا بود: آمریکا مدعی شده چین حمله سایبری به زیرساختهای آزمایشگاهی‌اش انجام داده است. این ادعا پس از آن بیان می شود که تنها کمی پس از آن که در تماس تلفنی رابرت لایت هایزر، وزیر بازرگانی آمریکا با لیو هه، معاون نخست وزیر چین دو طرف بر سر فراهم کردن فضای مطلوب برای تحقق تعهدات هدف گذاری شده فاز نخست توافق تجاری با یکدیگر به تفاهم رسیدند و چین نیز بخش دیگری از کالاهای وارداتی آمریکا را از اعمال تعرفه معاف کرد، اکنون برخی از سناتورهای آمریکایی در حال تهیه طرحی هستند که به موجب آن و در صورت اثبات قصور چین در شیوع ویروس کرونا، تحریم های گسترده ای علیه این کشور وضع خواهد شد و این خبر بار دیگر موجب نگرانی معامله گران از آغاز یک جنگ تجاری دیگر بین دو اقتصاد بزرگ جهان شده است.  

از سوی دیگر نیز چین سال گذشته تنها پنج میلیارد دلار در امریکا سرمایه گذاری کرده است که کمترین رقم از زمان رکود بزرگ ۲۰۰۸ تاکنون محسوب می شود. در سه ماهه نخست امسال نیز چین تنها ۲۰۰ میلیون دلار در آمریکا سرمایه گذاری کرده است.

بیل نورثی، کارشناس سرمایه گذاری در موسسه ولث بنک منیجمنت گفت: چیزی که در روزهای اخیر با آن مواجهیم یک خوش بینی نسبت به آینده و یک بدبینی نسبت به شیوع مجدد بیماری در صورت بازگشایی زودهنگام اقتصاد است. در واقع در حال حاضر در یک وضعیت بلاتکلیف هستیم که پر از بیم و امید است.   

بورس آمریکا

در وال استریت، همه شاخص‌ها نزولی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۲.۱۷ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۳ هزار و ۲۴۷.۹۷ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۷۵ درصد کاهش تا سطح ۲۸۲۰ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با افت ۱.۵۵ درصدی در سطح ۸۸۶۳.۱۷ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

با تداوم اختلافات بین انگلیس و اتحادیه اروپا بر سر روابط آینده دو طرف اکنون انگلیس و آمریکا، کار مذاکرات برای امضای پیمان تجارت آزاد را با یکدیگر آغاز کرده اند. این مذاکرات به سرپرستی رابرت لایت هایزر، وزیر بازرگانی آمریکا و لیز تراس، وزیر تجارت انگلیس با مشارکت ۳۰۰ کارشناس در قالب ۳۰ گروه مذاکره کننده آغاز شده است.

اگر لندن و بروکسل تا پایان امسال به توافقی مشخص نرسند، انگلیس بازار واحد اروپایی را نیز ترک خواهد کرد و روابط تجاری دو طرف کانال مانش تابع مقررات سازمان تجارت جهانی خواهد بود. دو طرف هم چنین تا ماه ژوئن برای رسیدن به چارچوب کلی فرصت دارند و در صورت منقضی شدن این مهلت می توانند با توافق یکدیگر آن را تمدید کنند.  از سوی دیگر انگلیس مذاکره برای امضای پیمان تجارت آزاد را با نروژ و استرالیا نیز آغاز کرده است.  

از سوی دیگر تحت تاثیر شیوع کرونا و نامعلوم بودن سرانجام روابط انگلیس و اتحادیه اروپا در آینده، رشد اقتصادی انگلیس به کمترین سطح تاریخ خود رسید تا جایی که مرکز آمار انگلیس در گزارشی اعلام کرد که رشد اقتصادی این کشور در ماه مارس برای نخستین بار در تاریخ به منفی ۵.۸ درصد رسیده است. رشد سه ماهه نخست امسال نیز منفی و معادل منفی دو درصد اندازه گیری شده است. این رشد منفی در بسیاری از کشورهای دیگر اروپایی از جمله فرانسه، آلمان و ایتالیا نیز به ثبت رسیده است. 

 در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ۱.۵۱ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۹۰۴.۰۵ واحد بسته شد.  شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با افت ۲.۵۶ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۰ هزار و ۵۴۲.۶۶ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با ریزش ۲.۸۵ درصدی در سطح ۴۳۴۴.۹۵ واحد بسته شد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۱.۹۴ درصد پایین رفت و به ۶۶۳۱.۴۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با افت ۱.۲ درصدی تا سطح ۲۰ هزار و ۲۳.۳۴  واحدی پایین رفت. شاخص “هانگ سنگ” بورس هنگ کنگ ۱.۱۱ درصد پایین رفت و در سطح ۲۳ هزار و ۹۱۲.۸۲ واحد بسته شد.  در چین شاخص “شانگهای  کامپوزیت” افت ۰.۵۷ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۳۹۴۵.۶۲  واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص “اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰” بورس سیدنی با ۱.۱۸ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۵۳۵۸.۳۰ واحدی به کار خود خاتمه داد.  در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص ” تاپیکس” ژاپن نزولی بود.

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت “وست تگزاس اینتر مدیت” با ۱.۰۷ درصد افزایش به ۲۵.۵۶ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۵۵ درصدی به ازای ۲۹.۳۵ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۱۵ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۱۳.۷۷ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۰.۱۷ درصدی به ازای ۱۵.۷۰ دلار مبادله شد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=68582

ثبت نظر

-