همان‌هایی که مرا می‌زدند، امروز فرهاد را می‌زنند

  • کد خبر : 6857
  • 28 بهمن 1398 - 14:00
همان‌هایی که مرا می‌زدند، امروز فرهاد را می‌زنند

نیوز/ محمدرضا مدنی؛ عبدالصمد مرفاوی همان مربی‌ای که توانست الاهلی عربستان را در خاک جده شکست دهد و زمانی به آن برد ارزشمند ورزشی – سیاسی برای کشورمان و استقلال دست یافت که هم‌سن سرمربی امروز استقلال بود. او در سال ۱۳۸۸ دقیقاً ۴۳ ساله بود. همسن فرهاد مجیدی که امروز با استقلال در کویت دنبال شکست همان تیم الاهلی است. بروز اختلاف نظر بین دو دروازه‌بان قبلی و فعلی استقلال و سپس طرح ماجرای داروی نیروزای «جک تری دی» از سوی مهدی امیرآبادی باعث شد برخی مسائل برای صمد مرفاوی تازه شود و با سرمربی جوان امروز استقلال احساس همدردی کند!

یادتان هست ۱۰ سال پیش با استقلال توانستید در تهران و جده الاهلی را شکست بدهید؟
بله! البته این را باید اضافه کنم که وقتی ما توانستیم این دو برد را به دست بیاوریم ۱۲، ۱۳ سال می‌شد که هیچ تیم ایرانی نتوانسته بود در خاک عربستان تیم‌های عربستانی را شکست بدهد ولی هیچ مانور خاصی روی آن بازی نشد.

چرا؟ چون کسی از حضور شما در استقلال خوشحال نبود؟
به هر حال من سرمربی بودم و شاید کسی دوست نداشت این اتفاق مهم و ارزشمند به نام من ثبت شود. گرچه به لطف آرشیو رسانه‌ها و برخی دوستان این مسائل هرگز از یاد نمی‌روند ولی در آن برهه کسی خیلی به این موضوع توجه نکرد، اما ما در دو بازی متوالی این تیم خوب را شکست دادیم.

آن تیم الاهلی با این تیم چقدر تفاوت دارد؟
آن زمان تیم الاهلی یکی از مدعیان جدی قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا بود و دو سال بعد در ۲۰۱۲ هم تا فینال پیش رفت. بازیکنان خارجی خیلی خوبی داشت و ما هم البته با تلاش بچه‌ها و یاری خدا توانستیم شکست‌شان بدهیم. الان هم این تیم در وضعیت نسبتاً خوبی در لیگ عربستان است. البته این تیم ظرف این چند ماه ۳ بار مربی عوض کرده و همین باعث می‌شود ثبات تاکتیکی تیم تحت‌الشعاع قرار بگیرد. فکر می‌کنم این موضوع می‌تواند به استقلال کمک کند تا در دیدار با الاهلی از برهم ریختگی اوضاع این تیم به سود خود بهره ببرد. عربستانی‌ها برای بهبود اوضاع تیم‌شان دست به این تغییرات می‌زنند ولی در بیشتر موارد تیم‌هایشان لطمه می‌بیند.

وضعیت استقلال را چطور ارزیابی می‌کنید؟
استقلال وضعیت بدی ندارد. خوبی کار فرهاد مجیدی این بود که ادامه راه استراماچونی را رفت و خیلی دست به تاکتیک تیمش نزد. انسجام استقلال در همه خطوط تیم خوب است و این می‌تواند مهمترین نقطه قوت استقلال باشد.

نقطه ضعفش را در چه می‌بینید؟
نقطه ضعف استقلال نیمکت خالی اش است. فرهاد مجیدی بازیکن جانشینی ندارد که هم اندازه بازیکن اصلی اش باشد. گاهی در خلال بازی لازم است تیم تغییراتی در برخی نفرات داشته باشد تا روند را هجومی یا تدافعی‌تر کند. از این نظر او فقط ۱۱ نفر دارد. مصدومیت‌های اخیر حسابی دست مجیدی را بسته است. قائدی هم که مصدوم شده ولی امیدوارم او و فرشید اسماعیلی بتوانند در این دیدار به تیم کمک کنند.

کدام بازیکن برای زوج مطهری خوب است؟
همان قائدی که بود و نبودش مشخص نشده است. آرش رضاوند برای یک پست عقب‌تر خوب است و فقط تبریزی می‌ماند که او هم روی فرم نیست و ماه‌هاست گل نمی‌زند.

از طرح موضوع جک تری دی از سوی مهدی امیرآبادی و اتفاقات اینستاگرامی بین رحمتی و حسینی چه برداشتی دارید؟
آن زمان هم که من سرمربی استقلال شده بودم، عده‌ای از این موضوع خوشحال نبودند. البته این حق طبیعی جامعه است که هر کسی دوست دارد نفر خودش در رأس باشد. این همان جامعه ماست. پیشکسوتی که در این برهه از جک تری دی حرف می‌زند، خودش باید بداند مرور آن خاطرات هیچ فایده‌ای ندارد و چیزی جز لطمه وارد کردن به تیم در آستانه بازی حساسش نیست. باید منطقی فکر کنند.

این مسائل درباره تیم مجیدی شما را به یاد خودتان نمی‌اندازد؟
در آن برهه هم دقیقاً همین مسائل برای استقلالِ من بود. این رفتار‌ها جالب نیست. در اینکه هر کاری کنیم عده‌ای ناراضی باقی می‌مانند، شکی نیست ولی باید دست از گذشته‌ها شست و به آینده نگاه کرد. معتقدم امیرآبادی هم از عمد این حرف‌ها را نزده که برای استقلال حاشیه درست کند ولی خود ما می‌توانیم درک کنیم که بیان برخی مسائل که آن هم در گذشته بوده، دردی را دوا نمی‌کند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=6857

ثبت نظر

-