مراسم شب قدر در کشور‌های مختلف اسلامی

  • کد خبر : 68488
  • 13 اردیبهشت 1400 - 10:38
مراسم شب قدر در کشور‌های مختلف اسلامی

شب قدر، در باور اسلامی، شبی است که اولین آیات قرآن بر پیامبر اسلام، محمد نازل شد. این شب در طول ماه رمضان (ماه نهم) واقع می‌شود، ماهی که با روزه گرفتن مورد توجه قرار می‌گیرد.

آداب و رسوم و برنامه‌های شب قدر که به گفته پیامبر گرامی اسلام (ص) در دهه آخر ماه مبارک رمضان قرار دارد، متفاوت است.

مراسم شب قدر در کشورهای مختلف

در این شب مسلمانان تمام دنیا با حضور در مساجد و اماکن مقدسه، با مناجات، ادای نماز، قرائت قرآن، دعا و ذکر خدا این شب بزرگ را احیا می‌دارند و از خداوند منان برای خود و دیگران طلب آمرزش، رحمت و نعمت می‌کنند.

علمای اسلام وجه تسمیه شب قدر را عظمت ارزش آن نزد پروردگار و آمرزش تمام گناهان در آن می‌دانند، همانطور که قرآن کریم در این شب نازل شده و در این شب مقدرات یک ساله خلایق در لوح محفوظ نوشته می‌شود.

مسلمان مصری با آذین بندی مساجد در دهه آخر ماه مبارک رمضان برای احیای شب قدر آماده می‌شوند و خدام مساجد از هزاران معتکف در فضائی روحانی پذیرایی می‌کنند. معتکفین در این شب به ادای نماز، دعا و حمد و تسبیح خداوند می‌پردازند و تعداد آن‌ها در مسجد اصلی قاهره به حدود پانصد هزار نفر می‌رسد.

آداب و رسوم گوناگون شب قدر در کشور‌های مختلف اسلامی

در کشور مراکش، آداب و رسوم لیالی شب قدر، اندکی با دیگر کشور‌های اسلامی تفاوت دارد و هر منطقه‌ای نیز به شیوه خود مراسم این شب را برپا می‌دارد، ولی با وجود تمام اختلافات در آداب و رسوم در مورد احیای شب قدر اتفاق نظر وجود دارد. مسلمانان مراکشی شب‌های بیست و ششم و بیست و هفتم ماه مبارک رمضان را به عنوان شب قدر احیا می‌دارند.

آداب و رسوم گوناگون شب قدر در کشور‌های مختلف اسلامی

شهروندان مراکشی در این شب‌ها با حضور در مساجد به نماز و دعا می‌پردازند و از بهترین انواع عطر‌ها برای خوشبو سازی مساجد استفاده می‌شود. آن‌ها پس از انجام مراسم به زیارت اهل قبور و پس از آن به دید و بازدید اهل فامیل می‌روند و خرما و زیتون برای خیرات و صدقه توزیع می‌کنند.

شهروندان الجزائری نیز به شیوه‌ای دیگر شب قدر را احیا می‌دارند؛ به گونه‌ای که در دهه آخر ماه مبارک رمضان به ساحل دریا می‌روند و با روشن کردن انواع شمع در طول ساحل این شب را احیا می‌دارند. دختران مجرد و حتی زنان متاهل با آب دریا این شمع‌ها را خاموش می‌کنند و برای یکدیگر آرزوی ازدواج، بچه دار شدن و برای بیماران آرزوی شفای عاجل می‌کنند. این مراسم در سواحل پایتخت این کشور و شهر‌های تیبازه و بومرداس رایج است.

مسلمان سودان نیز در این شب با حضور در مساجد به دعا و نماز می‌پردازند و کودکان را نیز با خود به مساجد می‌آورند تا از پاداش این شب بزرگ مستفیض شوند. برخی در این شب میان مردم کتاب توزیع می‌کنند و تا سحر در مساجد باقی می‌مانند.

در تونس نیز مسلمانان براساس باور‌های دینی خود شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان را به عنوان شب قدر احیا می‌کنند.

موکب‌های دینی در این شب برای ختم قرآن و روایت سیره پیامبر اکرم (ص) در مساجد برپا می‌شود و همچنین مسابقات حفظ قرآن کریم نیز برگزار می‌شود.

برگزاری مراسم شب قدر در اماکن مقدسه و به ویژه عتبات عالیات با شور و شعف ویژه‌ای برگزار می‌شود و ملیون‌ها زائر از سراسر دنیا با حضور در اعتاب مقدسه امام حسین (ع) در کربلا، امام علی (ع) در نجف اشرف، امامین شریفین عسکریین در سامراء و امام جواد و امام موسی کاظم (علیهما السلام) در کاظمین به مناجات، قرائت قرآن، ادای نماز و خواندن ادعیه مختلف می‌پردازند و شب قدر را تا سحر احیا می‌دارند.

>>>بیشتر بخوانید:

چطور برای شب قدر آماده شویم؟

در فلسطین نیز مسلمانان علی رغم اقدامات شدید امنیتی اشغالگران صهیونیست، در شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان شب قدر را در مسجد الاقصی احیا می‌دارند و حدود پانصد هزار نفر در این مسجد شریف حضور می‌یابند.

شهروندان فلسطینی از مناطق مختلف نوار غزه، کرانه باختری و قدس اشغالی به مسجد الاقصی می‌آیند. نیرو‌های رژیم اشغالگر قدس، به شدت در این شب مسلمانان را تفتیش می‌کنند و از آن‌ها می‌خواهند تا کارت شناسایی خود را ارائه دهند.

آداب و رسوم گوناگون شب قدر در کشور‌های مختلف اسلامی

شهروندان سوری در “دمشق” پایتخت این کشور به حرم حضرت زینب (س) در ریف دمشق می‌روند و مراسم دینی خود اعم از مناجات، برپایی نماز و تلاوت قرآن را اجرا می‌کنند.

آداب و رسوم گوناگون شب قدر در کشور‌های مختلف اسلامی

آری، این است شب قدر؛ شبی که در آن دل‌ها پاک می‌شود، امید‌ها تحقق می‌یابد و اشک‌ها بیهوده از دیدگان جاری نمی‌شود و از هزار شب بهتر است.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=68488

برچسب ها