شفاف سازی ماجرای غرق شدن اتباع افغانستانی

  • کد خبر : 68384
  • 25 اردیبهشت 1399 - 8:47

به گزارش نیوز به نقل از مهر، در پی انتشار خبری مبنی بر غرق شدن تعدادی از اتباع افغانستانی در رودخانه مرزی؛ سرهنگ کاظم صمدی در این رابطه اظهار داشت: این خبر، روز ۱۳ اردیبشهت ۹۹ در شبکه‌های اجتماعی افغانستان منتشر شد، علی رغم اینکه در آن روز، اتفاق خاصی را در مرز نداشتیم برایم تعجب‌آور بود.

وی با بیان اینکه در تحقیقات اولیه مشخص شد هیچ مورد خاصی در مرز رخ نداده است، خاطرنشان کرد: به منظور شفاف سازی ماجرا با مرزبان سرحدی غرب افغانستان «گلبدین الکوزی» تماس گرفتم اما با عدم پاسخگویی وی مواجه شدم بر همین اساس برای روشن شدن بیشتر این ماجرا، علاوه بر ارسال ۳ مکاتبه رسمی مرزی، ۲ مرحله تقاضای ملاقات اضطراری مرزی را کردم اما همچنان با عدم پاسخگویی طرف مقابل مواجه شدم.

فرمانده هنگ مرزی تایباد همچنین به مکاتبه دیگر مرزبانی جمهوری اسلامی ایران با کشور افغانستان و تشریح اهداف پشت پرده دشمنان برای برهم زدن روابط دو کشور اشاره و بیان کرد: با توجه به اهمیت موضوع برای مرزبانی جمهوری اسلامی ایران و نیز در راستای شفاف سازی، تعدادی از نیروهای مرزبانی به منطقه اعزام و اقدام به پایش از دهانه‌ی سه مرزی (مرز مشترک ایران، افغانستان، ترکمنستان تا انتهای حوزه جنت آباد) کردند.

وی به بازدید میدانی و دقیق از حاشیه رودخانه برای مشخص شدن موضوع و عدم دریافت هرگونه آثار و ادله مبنی بر وقوع حادثه اشاره و تصریح کرد: شخصاً نقطه به نقطه رودخانه هریر رود و حاشیه آن را بررسی کردم اما هیچ آثار و علائمی مبنی بر وقوع چنین اتفاقی را مشاهده نکردم.

این مقام مرزبانی ادامه داد: وضعیت جغرافیایی، شیب و قوس رودخانه هریر رود به گونه‌ای است که اگر چیزی بر روی آب شناور باشد باید به سمت ساحل ایران بیاید بنابراین از مرزبانان افغانستانی درخواست مجدد برای بازدید مشترک و میدانی و شفاف سازی بیشتر را کردم.

سرهنگ صمدی به حسن روابط دو کشور ایران و افغانستان اشاره و بیان کرد: روابط ما با مرزبانی افغانستان و مرزنشینان همیشه حسنه بوده و مطابق حسن و روابط همجواری همه امورات با دوستی و تعامل پیگیری می‌شد؛ حسن روابط ایران و افغانستان در طول تاریخ و مقاطع زمانی اثبات شده و اسنادی نیز در این رابطه وجود دارد.

وی تاکید کرد: همیشه مرزنشینان افغانستانی را خواهران و برادران خود دیدیم و در عمل هم این موضوع را ثابت کرده‌ایم چه آنجا که نیاز به دریافت خدمات درمانی داشتند و چه در برهه‌های دیگر، چگونه می‌شود ما برخلاف باورمان عمل کنیم؛ همیشه اثبات کرده‌ایم ملت افغانستان را دوست و برادر می‌دانیم.

فرمانده هنگ مرزی تایباد با تاکید بر سناریو سازی دروغین، کذب بودن ماجرا با هدف و توطئه جدایی دو ملت و تفرقه افکنی؛ خاطرنشان کرد: دشمنان با انتشار اخبار ساختگی و غیرواقعی درصدد ایجاد تشنج در منطقه هستند و از این سناریوسازی‌ها، هدفی جز تفرقه افکنی ندارند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=68384

ثبت نظر

-