دادگاه ویژه اقتصادی به زودی راه اندازی می شود

  • کد خبر : 67898
  • 24 اردیبهشت 1399 - 19:23
دادگاه ویژه اقتصادی به زودی راه اندازی می شود

به گزارش نیوز به نقل از ایبِنا، فرهاد دژپسند در نخستین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در سال ۹۹ گفت: راهکاری اجرایی و مناسب برای بازگشت ارز حاصل از صادرات می‌تواند در شورای گفتگو مطرح و مراحل بعدی آن طی شود.

وی با اشاره به همکاری دولت و بخش خصوصی در رفع مشکلات پیش روی تولید و تجارت کشور گفت: سال گذشته بر اساس دغدغه‌هایی که از سوی بخش خصوصی مطرح شد حدود ۳۵ درصد ارزش پایه کالاهای صادراتی را اصلاح کردیم.

تبادل اطلاعات بین دولت و بخش خصوصی در شورای گفتگو

 دژپسند، شورای گفتگو را محل مناسبی برای تبادل اطلاعات بین دولت و بخش خصوصی توصیف کرد و افزود: شورای گفتگو باید همواره برقرار باشد. ضرورت برگزاری این جلسات به ویژه در دوران شیوع کرونا بالاست، زیرا اثرگذاری مثبتی روی وضع اقتصاد کشور دارد. اقتصاد ایران پیش از کرونا با محدودیت‌های ناشی از تحریم مواجه بود و امروز با ابعاد جدیدی از مسائل مواجه است.

رئیس شورای گفتگو با بیان اینکه بسیاری معتقد بودند ایران نمی‌تواند از پس مشکلات ناشی از تحریم و کرونا برآید، اضافه کرد: خوشبختانه وضع ایران خیلی بهتر از آنچه که تصور می‌شد؛ از نظر تعداد بیکاران ناشی از کرونا در مقایسه با دیگر کشورها وضع بهتری داریم البته به طور حتم این فرآیند مقطعی نبوده و باید مراقب بود که از این پس با مشکلات غیرقابل‌حل مواجه نشویم.

دادگاه ویژه اقتصادی به زودی راه اندازی می شود

وزیر اقتصاد از نهایی شدن تفاهمات اولیه برای راه‌اندازی پنجره واحد الکترونیک و دادگاه‌های ویژه اقتصادی خبر داد و گفت: موضوع دادگاه ویژه اقتصادی که مورد استقبال قوه قضائیه نیز هست تا پایان اردیبهشت نهایی می‌شود.

 دژپسند از پیگیری‌های مکرر سازمان امور مالیاتی در مورد کد اقتصادی، روان‌سازی روند شروع کسب‌وکار و ابلاغ بخشنامه جدید از شنبه گذشته خبر داد و تأکید کرد: با اجرایی شدن این بخشنامه شاخص شروع کسب‌وکار به میزان ۴۸ رتبه و شاخص کل نیز به میزان ۱۲ رتبه ارتقا پیدا می‌کند.

عرضه سهام در بازار سرمایه مستمر باشد

وی به شرایط مناسب بازار سرمایه و بسیج دولت و حاکمیت در این بخش نیز اشاره و تصریح کرد: باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که عرضه سهام در بازار سرمایه به صورت مستمر باشد البته آزادسازی سهام عدالت نیز ظرفیت خوبی است که اجرایی شد.

رئیس شورای گفتگو از جلسه‌ای با ۳۰ الی ۴۰ شرکت خصوصی بزرگ خبر داد و افزود: از این شرکت‌ها خواستیم که برای تأمین مالی خود به سمت بازار سرمایه سوق پیدا کنند. این بازار می‌تواند مورد اعتماد بخش خصوصی و شرکت‌های بزرگ باشد. امروز بانک‌های کشور به شدت زیر فشار هستند، زیرا میزان تسهیلات اعطایی آن‌ها از میزان سپرده‌گذاری‌ها بالاتر است.

رئیس اتاق ایران: ضرورت توجه دولت به هزینه های صادرکنندگان

 غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران نیز در این نشست با اشاره به اینکه دولت به انواع هزینه‌هایی که امروز بر صادرکنندگان تحمیل می‌شود، بی‌توجه است گفت: اگر بانک مرکزی قادر است ارز حاصل از صادرات را به کشور برگرداند پیشنهاد می‌کنیم که صادرکنندگان ارز را خارج از کشور به بانک مرکزی تحویل دهند و خود آن‌ها برای بازگشت ارز اقدام کنند.

دبیر شورای گفتگو افزود: دولت باید واقعیت‌ها را ببیند، زیرا اگر قرار باشد صادرکننده ارز خود را برنگرداند در طول سالیان گذشته باید کل سرمایه کشور از ایران خارج شده بود. از این رو نگرانی‌های این چنینی فقط به وضع صادرات کشور لطمه وارد می‌کند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=67898

ثبت نظر

-