وعده نسیه دولت به تهرانی ها+عکس نامه شهردار تهران به رییس جمهور

  • کد خبر : 67586
  • 24 اردیبهشت 1399 - 12:27
وعده نسیه دولت به تهرانی ها+عکس نامه شهردار تهران به رییس جمهور

به گزارش نیوز به نقل از  مهر، ۲۴ فرودین ماه رییس جمهور در جلسه ستاد ملی کرونا به موضوع حمل و نقل عمومی اشاره کرد و گفت: اگر در تهران مثلاً ۵۰۰ اتوبوس مورد نیاز است و استان‌های دیگر هم مجموعاً ۱۵۰۰ اتوبوس مورد نیاز است اگر بتوانند، اتوبوس داخلی و یا خارجی را تا پایان اردیبهشت به خدمت بگیرند، یعنی تحویل داده شود، آن وقت ما هم حاضریم در این زمینه کمک کنیم، مخصوصاً در قسط اولی که باید پرداخت کنند تا اتوبوس آماده شود، به عنوان دولت کمک می‌کنیم و بقیه اقساط را هم خود شهرداری‌ها پرداخت می‌کنند.

چند روزی به پایان مهلت اعلام شده باقی مانده است اما به نظر می رسد این بار نیز وعده رییس جمهور در خصوص اتوبوس بی سرانجام است.

محسن هاشمی رییس شورای اسلامی شهر تهران پیش از این در گفتگو با یکی از رسانه ها در خصوص سرانجام نقد کردن ۵۰۰ اتوبوس دولتی گفته بود: به شهردار تهران پیشنهاد کرده ام قرار داد خرید ۵۰۰ دستگاه اتوبوس را با کارخانه ها داخلی بسته تا قسط اول خرید را دولت بپردازد.

محمود ترفع، مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران اما امیدی چندانی به نقد شدن ۵۰۰ اتوبوس برای تهران ندارد. او پی از این گفته است: بر مبنای این دستور بعد از تأمین و تحویل ۵۰۰ دستگاه اتوبوس به شهر تهران، باید قسط اول را دولت و بقیه اقساط را شهرداری تهران پرداخت کند.

او با تأکید بر اینکه دستور رئیس جمهور مبنی بر تأمین ۵۰۰ دستگاه اتوبوس تا پایان اردیبهشت بوده است و ۹ روز دیگر این مهلت به اتمام می‌رسد، افزود: اتوبوس آماده‌ای در کشور وجود ندارد که شهرداری تهران تا پایان اردیبهشت آن را خریداری کند. در ضمن واردات اتوبوس نیز به علت اجرای قانون «رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور» ممنوع شده است.

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در پایان بیان کرد: شهرداری تهران در حال پیگیری برای خرید ۵۰۰ دستگاه اتوبوس است اما بعید می‌دانم که مدت باقی مانده نتیجه‌ای حاصل شود.

نامه نگاری هایی که در این مدت برای نقد شدن ۵۰۰ دستگاه اتوبوس شده نشان می دهد از ابتدا اولویت دولت با اورهال کردن اتوبوس های فرسوده (بازسازی – تعمیر اساسی) بوده است.

در نامه‌ای که محمود واعظی پس از دستور رییس جمهور ارسال می کند به وزیر کشور نوشته، است «همان طور که قبلاً نوشته بودم اولویت اول اورهال اتوبوس های زمین گیر شده در تهران و کلان شهرها است و خرید در صورت امکان تولید تا پایان اردیبهشت ماه است.»

تاکید برقید زمانی پایان اردیبهشت ماه با توجه به اینکه خودروسازان داخلی امکان تولید اتوبوس در این مدت را ندارند یعنی باز هم وعده‌ای نشدنی از سوی رییس جمهور برای تهرانی ها.

پس از آن شهردار تهران نیز در نامه‌ای به رئیس جمهور در خصوص تامین ۵۰۰ دستگاه اتوبوس برای اتوبوسرانی شهر تهران از پاسخ مثبت برخی خودروسازان برای تولید این میزان اتوبوس خبر می دهد. در آن نامه اشاره می‌کند: «با توجه به لزوم تامین قطعات آماده سازی خط و تولید هیچکدام امکان تحویل در سه ماه آینده را ندارند اما در صورت عقد قرارداد و دریافت پیش پرداخت می توانند بعد از سه ماه تحویل اتوبوس‌ها را آغاز کند.»

در این نامه اشاره شده با توجه به شرایط معابر و تعداد مسافر استفاده از مینی بوس در برخی از خطوط شهری نسبت به اتوبوس ارجحیت دارد و می توان با اعتبار لازم برای خرید یک دستگاه اتوبوس نسبت به تأمین حداقل ۴ مینی‌بوس به افزایش تعداد بیشتری صندلی به ناوگان اقدام کرد.

در این نامه پیشنهاد شده واردات اتوبوس های دست دوم با توجه به شرایط اپیدمی بیماری کووید ۱۹و لزوم به کارگیری هر چه سریع‌تر ناوگان نیز می‌تواند به تأمین ناوگان شهری کمک زیادی کند در این نامه از رئیس جمهور درخواست شده زمان تعیین شده برای اتوبوس ها افزایش یابد و این دستور شامل مینی‌بوس و اجازه واردات اتوبوس و مینی بوس نو و کارکرده موافقت شود.

پس از این نامه به رئیس کل بانک مرکزی اعلام می شود «اگر مشکلی در عرض نیمایی ندارد ریال آن را تأمین می‌کنند»

اما با وجود نامه نگاری ها و پیگیری های انجام شده هنوز اتوبوسی از محل وعده رییس جمهور برای تهران نقد نشده است و تمام راه های تحقق این وعده نیز از سوی دولت بسته شده است.

.photo_2020-05-13_08-41-36

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=67586

ثبت نظر

-