لمپارد: مورینیو می‌خواست من را شکست دهد، اما من شکستش دادم

  • کد خبر : 6746
  • 28 بهمن 1398 - 11:57
لمپارد: مورینیو می‌خواست من را شکست دهد، اما من شکستش دادم

لمپارد: مطمئنم می‌توانیم منچستریونایتد و تاتنهام را شکست دهیمبه گزارش نیوز، فرانک لمپارد، درحالی که بابت دوندگی ۴۵ دقیقه‌ای با دستیاران خود بعد از تمرین چلسی در مجتمع تمرینی کوبهام، عرق می‌ریخت به مصاحبه‌ای مفصل با روزنامه انگلیسی دیلی‌میل پاسخ مثبت داد و البته مصاحبه‌کننده، جیمی ردنپ ستاره سابق فوتبال انگلیس بود، کسی که پسردایی فرانک لمپارد سرمربی چلسی نیز هست.

این دو نفر خاطرات مشترک زیادی با هم دارند، اما این روز‌ها برنامه کاری هر دو آنقدر شلوغ است که خیلی کمتر فرصت دیدن یکدیگر را پیدا می‌کنند. در سالن غذاخوری مجموعه کوبهام و در حالی که بازیکنان چلسی مشغول صرف ناهار هستند، فرانک شروع می‌کند به حرف زدن در مورد چلسی، بازی دادن به جوان‌ها و چیز‌هایی که از ژوزه مورینیو یاد گرفته است. البته او در مورد روبه‌رو شدن با منچستریونایتد (امشب) و همچنین تاتنهام و بایرن‌مونیخ طی دو هفته آینده نیز حرف زد.

ردنپ: وقتی به این دفتر نگاه می‌کنم یادم می‌آید که تو می‌توانستی الان به‌عنوان کارشناس نشسته باشی و تصمیمات دیگران را قضاوت کنی، اما حالا اینجا هستی و به‌عنوان سرمربی چلسی خودت مورد قضاوت قرار می‌گیری.
لمپارد: من انگیزه این کار را داشتم. کار سخت و نفسگیری است. در مورد اینکه از آن لذت می‌برم یا نه باید بگویم که عاشق این کار هستم. تجربه حضور در تیم دربی برای من عجیب بود، عاشق مربیگری شدم و فهمیدم که می‌خواهم این کار را انجام دهم، اما در عین حال فهمیدم که این کار تا چه حد نفسگیر هم هست. بعد بابای تو زنگ زد (هری ردنپ)، چون رابطه خوبی با مالک دربی داشت. به دیدن رئیس باشگاه دربی رفتم و صادقانه بگویم کمی مردد بودم. آیا این کار برای من مناسب است؟ آیا می‌خواهم الان این کار را انجام دهم؟ این سؤالات همه در ذهن من بود. امیدوارم پدرت بداند که چقدر برایش احترام قائلم، چون کاری که الان در مربیگری دارم انجام می‌دهم، همه اش را به او و به مدیر باشگاه دربی مدیونم.

ردنپ: درسته، ولی تو شغل من رو دزدیدی! (می‌خندد) آیا در مورد پذیرش مربیگری چلسی مردد و نگران شدی؟
لمپارد: بله می‌توانم از واژه‌های مردد و نگران استفاده کنم، اما این شغل را دیوانه‌وار می‌خواستم. الان مطالعه می‌کنم، گوش می‌کنم و توصیه‌ها را می‌شنوم، آن‌موقع هم همین‌طور بود و بعضی‌ها می‌گفتند نرو سراغش، الان خیلی زوده و… همه آن حرف‌ها را درک می‌کردم، اما این فرصتی که پیش آمد و اینکه من ۱۳ سال به‌عنوان بازیکن در اینجا بودم همگی برایم انگیزه مهمی بود. من با قلبم تصمیم گرفتم. قلب من متعلق به چلسی است و دروغ است اگر بگویم وقتی مربیگری را شروع کردم به فکر حضور روی نیمکت چلسی نبودم.

ردنپ: تو در چلسی مجبور به استفاده از بازیکنان جوان شدی؟
لمپارد‌: آیا میسن ماونت در این فصل به طور قرضی به تیم دیگری می‌رفت؟ احتمال داشت و امکانش بود. توموری هم قطعاً می‌رفت، اما تصمیم من این بود که آن‌ها را نگه دارم، چون به‌ویژه با توموری در تیم دربی کار کرده بودم و ذهنیت او را دوست داشتم. برای استفاده از تمی آبراهام کسی مرا مجبور نکرد، او باید خودش شایستگی اش را به من نشان دهد و تا اینجای فصل هم این موضوع را به خوبی نشان داده است. محرومیت چلسی از پنجره نقل و انتقالات دست مرا کمی بست، اما می‌دانستم که هواداران می‌خواستند بازیکنان جوان را ببینند. می‌دانستم که آکادمی چقدر برای خوب شدن این بازیکنان تلاش می‌کند. من در مورد محمد صلاح و کوین دبروین حرف نمی‌زنم. در یک مقطع در مورد آن‌ها حرف زدم و تیتر یک رسانه‌ها شد، اما خیلی از بازیکنان خوب دیگر هم اینجا بودند که از آکادمی طی ۱۰ سال گذشته آمدند و می‌توانستند سریع‌تر به تیم اصلی برسند.

لمپارد: مطمئنم می‌توانیم منچستریونایتد و تاتنهام را شکست دهیم

ردنپ: وقتی در مورد بازیکنان جوان یا یکی مثل روبن لوفتوس چیک حرف می‌زنی، چشمانت برق می‌زند. زمان بازی خودمان هر وقت با هم رو‌به‌رو می‌شدیم من می‌گفتم فرانک لطفاً همان‌جا بمان، اینقدر جابه‌جا نشو، اما خیلی زود تو از من رد می‌شدی و می‌فهمیدم که توی دردسر افتاده‌ام. آن موقع در پست خودت بهترین بودی. آیا می‌توانی همان ویژگی‌ها را به بازی روبن اضافه کنی؟
لمپارد‌: از صحبت‌هایی که با او داشته‌ام متوجه شدم که خودش این موضوع را می‌خواهد. یادم است که داشتم بازی روبن را می‌دیدم که مقابل باته بوریسف در لیگ اروپا سال ۲۰۱۸ هت‌تریک کرد. یکی، دو تا از گل‌هایش مدل گل‌های خودم بود. روبن هیچ‌وقت گلزن و رکوردشکن حرفه‌ای نبوده، اما من با او صحبت خواهم کرد. آیا او می‌تواند در عین حال ۱۵ یا ۲۰ گل هم در یک فصل بزند؟ به نظرم این ویژگی را دارد.

ردنپ‌: در حال حاضر تیم چهارم لیگ برتر هستید. صادقانه بگو در ابتدای فصل با توجه به همه شرایطی که علیه تو بود، فکر می‌کردی در چنین رتبه‌ای در این مقطع فصل باشید؟
لمپارد: بله، اما بعد از اینکه همه بازی‌ها را دیدم و سبک بازی خودمان را هم دیدم، از این هم بیشتر می‌خواهم.

ردنپ: پدرم همیشه می‌گفت تو سختکوش‌ترین بازیکن جوانی بودی که او دیده بود. تو بعد از تمرین می‌ماندی تا روی دوی سرعت و ضربات از راه دور کار کنی. آیا این مورد الان خیلی کم شده است؟ بازیکنان جوان امروزی خیلی زود سیر می‌شوند؟
لمپارد: آن‌ها می‌توانند این کار را انجام دهند. کار زیبایی که آکادمی چلسی انجام می‌دهد این است که به بازیکنان همیشه یادآوری می‌کند که هنوز به جایی نرسیده‌اند. بعضی از بازیکنان هم به تشخیص مربی آکادمی با ما تمرین می‌کنند. اگر بازیکنی که پیش ما تمرین می‌کند بعد از اینکه دوباره به تمرین آکادمی رفت طوری رفتار کند که انگار خودش را بهتر از دیگران می‌بیند خیلی سریع به او تذکر داده می‌شود. به محض اینکه فکر کنی از دیگران بزرگتری از همان‌جا ضربه خواهی خورد. ما اجازه نمی‌دهیم کسی خودش را بالاتر از تیم ببیند.

ردنپ: سختکوشی بخش کلیدی ویژگی توست. حتی قبل از همین مصاحبه داشتی با دستیارانت می‌دویدی.
لمپارد: این چیزی است که تبدیل به بخشی از وجودم شده است، چیزی که از زمان ۱۰ سالگی به آن عادت کرده‌ام، آن زمان همراه با پدرم در خیابان‌ها می‌دویدیم. حالا این کار را با کادرم انجام می‌دهم و در مورد مسائل مختلف هم حرف می‌زنیم. مثلاً در مورد بازیکنان، عملکرد تیم، نقاط ضعف، بازی‌های آینده و خیلی چیز‌های دیگر. به نظرم این باعث می‌شود خیلی کارم راحت‌تر شود.

لمپارد: مطمئنم می‌توانیم منچستریونایتد و تاتنهام را شکست دهیم

ردنپ: تقویمی که در اتاقت هست بازی‌های سخت این دو هفته را نشان می‌دهد. در مورد منچستریونایتد و تاتنهام صحبت کن.
لمپارد: مطمئنم که می‌توانیم برنده شویم. یونایتد و تاتنهام در حال حاضر دنبال ما هستند. ما مسیر سختی را طی کردیم، امتیاز‌هایی را هم از دست داده‌ایم، اما خیلی خوب شد که کمی استراحت کردیم و دوباره شارژ شدیم. حالا وقتش است که با تیم‌های بزرگ سرشاخ شویم.

ردنپ: تو یک بار با ژوزه در دسامبر روبه‌رو شدی و ۲-صفر او را بردی. در آن بازی از سه دفاع استفاده کردی که همه را شگفت‌زده کرد. خود من را هم غافلگیر کردی. چون ما در شبکه اسکای‌اسپورت در تحلیل بازی گفتیم تو از چهار مدافع استفاده می‌کنی، اما با سه مدافع بازی کردی.
لمپارد: همان‌طور که ژوزه مورینیو قبل از آن بازی گفت، او می‌خواست من را و ما را به‌عنوان یک تیم شکست دهد. من هم همان احساس را داشتم. ما بهترین عملکردمان در این فصل را مقابل تاتنهام ارائه کردیم. همیشه باید در بهترین شرایط باشیم. تیم‌های مورینیو طوری هستند که اگر کمی تحت فشار قرار بگیرند به خطرناک‌ترین حالت خود تبدیل می‌شوند.

ردنپ: تو از ژوزه مورینیو و دیگر مربیانی که زیر نظر آن‌ها کار کردی چه چیز‌هایی یاد گرفتی؟
لمپارد: مورینیو اعتمادبه‌نفس را به اوج می‌رساند. کارلو آنچلوتی کمی آرام‌تر بود، مثل یک پدر برای بچه‌ها و من آن مدل را هم خیلی دوست داشتم. آورام گرانت برای خود من یک مربی عالی بود. من در آن زمان مادرم را از دست دادم و رفتار او با من فوق العاده بود. بعضی‌ها هم هستند که ادای مربیگری را درمی‌آورند، شالی به گردن می‌اندازند و کلمات و عباراتی که دیگر مربیان استفاده می‌کنند را به کار می‌برند، اما یک مربی باید ایده‌های خودش را داشته باشد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=6746

ثبت نظر

-