بستری ۲۷۳ بیمار کرونایی در تهران

  • کد خبر : 67375
  • 24 اردیبهشت 1399 - 6:20

به گزارش نیوز به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر «علیرضا زالی» اظهار کرد: در ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های تهران ۲۰۱ بیمار جدید در بخش های عادی و ۷۲ بیمار در بخش های ویژه بستری شدند.

وی افزود: ۳۸۲ بیمار نیز ترخیص شدند؛ تعداد مراجعان سرپایی به بخش های درمانی در طول ۲۴ ساعت گذشته ۹ درصد کاهش داشته و در حوزه بهداشتی، مراجعان از نظم مناسب تری برخوردار شدند.

زالی ادامه داد: فراز و فرودهایی که در نگرش و بینش شهروندان تهرانی نسبت به خطرات کووید-۱۹ وجود دارد، در رفتارهای بهداشتی و رعایت پروتکل ها بسیار تأثیرگذار است.

وی با اشاره به نتایج نظرسنجی های انجام شده در ستاد مقابله با کرونا، یادآور شد: در اواخر فروردین ماه بالغ بر ۷۱ درصد مردم کلانشهر تهران بیماری کرونا را برای خود و خانواده شان بسیار خطرناک تلقی می کردند.

زالی افزود: نتایج آخرین نظرسنجی انجام شده در تهران که نیمه اول اردیبهشت ماه انجام شده، حاکی از آن است که متأسفانه تنها ۴۶ درصد مردم تهران بیماری کرونا را خطرناک تلقی می کنند و به نظر می رسد در بینش شهروندان تهرانی در روزهای اخیر تغییری اتفاق افتاده است.

وی تأکید کرد: ضروری است عزیزان ما در صدا و سیما و رسانه های مختلف و همچنین شهروندان به این بیماری توجه خاص داشته باشند.

زالی با بیان اینکه کماکان کرونا یک بیماری خطرناک تلقی می شود، افزود: شرایط کلانشهرهایی از جمله تهران، شکننده تلقی می شود و نیازمند این هستیم که مجدداً با طراحی برخی برنامه ها و رعایت دقیقتر و سختگیرانه تر پروتکل های بهداشتی شاهد تغییر منطقی نگرش شهروندان نسبت به خطرناک بودن بیماری کرونا باشیم.

وی درباره انتشار برخی شایعات مبنی بر شیوع بیماری کوازاکی با عنوان بیماری کرونای کودکان، تصریح کرد: مطالعات آماری تهران در طول اسفندماه و از ابتدای سال تاکنون نشان داده که موارد ابتلای کرونا در کودکان نسبتاً نادر است. خوشبختانه در اکثر موارد ابتلای کودکان در ایران موارد بسیار خفیف بوده است.

 وی افزود: عاملی که موجب نگرانی خانواده ها شده، ارائه برخی گزارش‌ها از نیویورک، اسپانیا و لندن مبنی بر مشاهده موارد کوازاکی در کودکان است. از طرفی فصل شیوع سندرم کاوازاکی اواخر زمستان و اوایل بهار است و همزمانی آن با بیماری کرونا منجر به نگرانی شده است.

 زالی با اشاره به اینکه بیماری درمان پذیر کاوازاکی، بیماری التهابی عروقی در کودکان زیر ۵ سال و بیشتر در پسربچه هاست، ادامه داد: علت این بیماری ناشناخته است و برخی اوقات زمینه ژنتیکی در بروز آن مؤثر است. تبی که بیشتر از ۵ روز طول کشیده باشد، بروز عارضه های پوستی شبیه مخملک، تورم در دست و پا و پوسته ریزی کف دست و پا و قرمزی زبان از جمله علائم آن است. 

 زالی ادامه داد: به هیچ وجه شهروندان نباید تصور کنند در شرایط افول قطعی این بیماری هستیم و اوضاع عادی شده است. باید کما فی السابق ملاحظات بهداشتی را مورد توجه ویژه قرار دهند و در زمان‌ حضور در اجتماعات بیش از هر زمان های فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=67375

ثبت نظر

-