سفیر چین با وزارت خارجه نیوزلند درگیر شد

  • کد خبر : 67324
  • 24 اردیبهشت 1399 - 4:16

به گزارش نیوز به نقل از نیوز، وینستون پیترز معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه و تجارت نیوزیلند، در یک کنفرانس خبری اظهار داشت که از تایوان در پیوستن مجدد به سازمان جهانی بهداشت همچون سایر کشورها حمایت نموده و معتقد است که اقدامات تایوان در مقابله با شیوع ویروس کرونا بسیار موفقیت آمیز بوده است؛ لذا به نظر می‌رسد که این کشور توان آن را دارد که به کشورهای جهان طریقه مقابله درست با این ویروس را آموزش دهد و از این رو اطمینان دارم که همه کشورها از جمله چین مایل هستند راز موفقیت آن‌ها را بدانند.

 پیشتر، سفارت چین در نیوزیلند نسبت به حمایت این کشور از اقدام تایوان با انتشار بیانیه‌ای انتقاد کرده بود. چین در این بیانیه آورده بود:

 “به اصل اتحاد در کشور چین بسیار معتقد هستیم. تایوان به‌عنوان یکی از استان‌های تحت پوشش چین، از لحاظ قانونی شرایط پیوستن به سازمان جهانی بهداشت را ندارد. دولت چین با تمامی استان‌های خود از جمله تایوان رابطه بسیار خوبی داشته و تمامی اطلاعات و روش های مقابله با شیوع ویروس کرونا را در اختیار آن‌ها قرار داده است. حزب پیشروی دموکرات در تایوان با مانورهای نسنجیده سیاسی خود قصد داشت از موقعیت ایجاد شده سوء استفاده نماید که ما به شدت مخالف این اقدامات هستیم.”

 در این بیانیه همچنین آمده است: “توافق در اصل اتحاد در چین از جمله موارد اساسی میان روابط دوجانبه نیوزیلند-چین بوده و کشور چین پایبندی دولت نیوزیلند به اصل اتحاد در این کشور را ارج می نهد. امیدواریم که همچنان حمایت دولت نیوزیلند را در این باره شاهد باشیم.”

 وینستون پیترز وزیر امور خارجه نیوزیلند در پاسخ به بیانیه منتشر شده، اظهار داشت که سفیر چین می‌بایست به فرامین رییس خود، وانگ یی در پکن گوش فرا دهد.

وی همچنین بیان داشت: آقای وانگ یی پیشتر به من این اطمینان را داده بود که کشورش بر خلاف عرف، نسبت به مسایل، واکنش نشان نخواهد داد و انتظار دارم که مسوولین به گفته‌های خود پایبند باشند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=67324

برچسب ها

ثبت نظر

-