گزارش نیوز از بازار طلاوارز تهران| مرزهای روانی دلار و سکه شکسته شد/ بررسی تاب‌آوری سطوح مقاومتی

  • کد خبر : 67264
  • 24 اردیبهشت 1399 - 2:47
گزارش نیوز از بازار طلاوارز تهران| مرزهای روانی دلار و سکه شکسته شد/ بررسی تاب‌آوری سطوح مقاومتی

به گزارش نیوز؛ در چهارمین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی از مرز ۷ میلیون تومانی تومان عبور کرد و دلار از کانال ۱۷ هزار تومانی.

سه شنبه یکی از هیجانی ترین روزهای بازار ارز در ماه های اخیر بود. دلار در این روز توانست با ۴۳۰ تومان افزایش از سد کانال ۱۷ هزار تومانی بگذرد و به بهای ۱۷ هزار و ۱۳۰ تومان برسد.

آخرین بار در تاریخ ۱۱ اسفندماه، این ارز رشد بیشتری را به ثبت رسانده بود. هم چنین این ارز از روزهای ابتدایی مهر ۹۷ به بعد هرگز کانال ۱۷ هزار تومانی را به چشمان خود ندیده بود و از این نظر نیز رکوردی ۲۰ ماهه را تجربه کرد.

مقاومت بازار برای شکستن سطوح روانی

دلار برای شکست کانال ۱۶ هزار تومانی و ورود به کانال بالاتر حدود ۵۷ روز صبر کرد؛ این در حالی بود که دو کانال ۱۴و ۱۵ هزار تومانی در مجموع طی ۳۰ روز شکسته شدند؛ همین مساله به خوبی مقاومت بازار در برابر شکسته شدن کانال ۱۶ هزار تومانی را نشان می دهد.

حالا سوال مهم در بازار ارز این است: آیا دلار به مانند سال ۹۷، زمانی که به کانال ۱۷ هزار تومانی وارد شد، به سرعت وارد سطوح ۱۸ و ۱۹ هزار تومانی خواهد شد یا رشد روز گذشته با سودگیری معامله گران مواجه می شود و قیمت به کانال پایین تر بازخواهد گشت.

بررسی ها نشان می دهد در صورتی که دلار نتواند طی ۳ هفته از یک کانال عبور کند، در مسیر افزایشی با مشکل مواجه خواهد شد. شاخص ارزی وقتی نتوانست طی حدود ۳ هفته کانال ۱۱، ۱۳ و ۱۶ هزار تومانی را بشکند، به ترتیب، ۹۸، ۷۰ و ۵۷ روز صبر کرد.

این در حالی است که برای شکستن برخی کانال ها از الگوی صاعقه ای یعنی عبور کانالی با استفاده از نوسان سریع استفاده کرد. به عنوان مثال، دلار در سال ۹۷ طی کمتر از ۳ روز از کانال ۱۷ و ۱۸ هزار تومانی عبور کرد، هر چند که در ادامه با سرعت زیادی سقوط کرد.

در روزی که دلار شاهد بازاری هیجانی بود، طبیعتا سکه تمام بهار آزادی نیز نمی توانست روز آرامی داشته باشد. در بیست و سومین روز اردیبهشت ماه، فلز گران بهای  داخلی ۱۴۵ هزار تومان افزایش را به ثبت رساند و به بهای ۷ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان رسیذ. سکه برای شکست پیمودن کانال ۶ میلیون تومانی، ۷۹ روز صبر کرده بود. این در حالی بود که کانال ۵ میلیون تومانی را به راحتی طی ۵۰ روز شکسته بود.

به گفته فعالان، در حال حاضر برای معامله گران بازار سکه مقاومت مهم کانال ۷ میلیونی یعنی عدد ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی اهمیت دارد. از نظر آن ها شکست این نقطه، می تواند  موج جدید افزایش قیمت را به همراه داشته باشد، حال آنکه مقاومت در آن نقطه می  تواند زمینه افزایش فروش ها و سودگیری سکه بازان را به دنبال داشته باشد.

مقاوم‌ترین کانال دلار

دلار راه طولانی را از مردادماه سال گذشته طی کرد تا بتواند به کانال ۱۷ هزار تومانی پا بگذارد. اگر روند بازار در این بازه زمانی را بررسی کنیم، می توانیم مشاهده کنیم که دلار برای پیمودن هر هزار تومان قیمت، چه زمانی را پشت سر گذاشته است؛ هر چقدر این زمان طولانی تر باشد، حکایت از مقاومت بالای آن کانال دارد.

بر اساس مرور تاریخ ها و بررسی روند قیمتی، سخت ترین کانال برای شکسته شدن، کانال ۱۱ هزار تومانی بود. شاخص ارزی در اواسط مردادماه سال گذشته وارد این کانال شد و توانست نزدیک به ۱۰۰ روز آن را حفظ کند. در اواخر آبان ماه بود که این ارز توانست از کانال ۱۱ هزار تومانی عبور و وارد کانال ۱۲هزار تومانی شود. شکستن کانال ۱۲ هزار تومانی برای بازار چندان دشوار نبود و طی ۲۰ روز، دلار وارد کانال ۱۳ هزار تومانی شد.

از نیمه دوم آذرماه، دلار در کانال ۱۳ هزار تومانی نوسان کرد تا اینکه یک روز در تاریخ ۱۸ دی ماه به کانال ۱۴ هزار تومانی رفت. با این حال، در آن کانال پایدار نماند و بلافاصله روز بعد به کانال ۱۳ هزار تومانی بازگشت و بیش از یک ماه دیگر در آن نوسان کرد.

به این ترتیب، با نادیده گرفتن آن یک روز، می توان گفت دلار حدود ۷۰ روز نیز در کانال ۱۳ هزار تومانی باقی ماند. این کانال هم از جمله کانال های مقاوم دلار بود و بعد از آن بازار طی ۳۰ روز توانست دو کانال ۱۴ و ۱۵ هزار تومانی را به راحتی بشکند.

در آخرین روزهای اسفندماه بود که شاخص ارزی به کانال ۱۶ هزار تومانی قدم گذاشت و در تمام طول سال جدید سعی داشت از  آن عبور کند. با این حال، هر بار در برابر سد ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان قرار می گرفت و عقب می نشست.

زمانی که در روز یک شنبه سد یاد شده شکسته شد، سرعت رشد دلار هم بیشتر شد و سرانجام روز سه شنبه با رشدی صاعقه وار پا به کانال ۱۷ هزار تومانی گذاشت. دلار تجربه زیادی از نوسان در کانال ۱۷ هزار تومانی ندارد و تنها چند روز در مهر ۹۷ را در این کانال سپری کرد. اگر بخواهیم روند گذشته را ملاک قرار دهیم، دلار در صورتی که نتواند طی سه هفته هزار تومان رشد را به ثبت برساند، در راه شکست یک کانال به مشکل برخواهد خورد و بیش از ۵۰ روز حداقل در آن کانال باقی خواهد ماند.

در این مسیر حساسیت بازارساز نسبت به نقاط مقاومتی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در حال حاضر، بسیاری از فعالان بازار معتقدند، دلار در صورتی که بتواند بالای کانال ۱۷ هزار تومانی باقی بماند، انتظارات افزایشی برای حضور در کانال ۱۸ هزار تومانی را در میان نوسان گیران زنده نگه خواهد داشت.

با این حال، نباید از خاطر برد که دلار با تمام این افزایش ها در سال جدید هم چنان نسبت به سایر بازارها چندان سودده نبوده است. دلار در سال جاری تنها حدود ۷ درصد رشد کرده است، حال آنکه سهم سکه حدود ۱۷ درصد و سهم طلای ۱۸ عیار ۱۵ درصد افزایش بوده است.

یکی از عوامل مهمی که در روزهای اخیر کمک کرده است، کمی سرعت رشد دلار بیشتر شود، افزایش نرخ حواله درهم بوده است. درهم امروز از کانال ۴ هزار و ۷۰۰ تومانی عبور و انتظارات افزایشی را از پیش فعال تر کرد.

تاخت‌وتاز سکه پس از شکست کانال ۴ میلیونی

سکه تمام بهار آزادی زمانی که از کانال ۴ میلیون تومانی عبور کرد، به سرعت توانست از سایر سدهای مقاومتی عبور کند و به یکی از نقاط مهم پیش روی خود برسد. بررسی ها نشان می دهد، از ابتدای تابستان گذشته حدود ۲۰۰ روز طول کشید تا فلز گران بهای داخلی از کانال ۴میلیون تومانی عبور کند، ولی پس از آن به راحتی توانست طی ۵۰ روز از کانال ۵ میلیون تومانی عبور کند و طی ۷۹ روز از مرز ۶ میلیون تومانی گذر کند. اکنون سکه به کانال ۷ میلیون تومانی رسیده است که از نظر بسیاری از فعالان مقاومت مهمی در این بازار است.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=67264

ثبت نظر

-