مراسم شب‌های قدر به مدت دو ساعت در مساجد برگزار می‌شود

  • کد خبر : 66395
  • 23 اردیبهشت 1399 - 5:11
مراسم شب‌های قدر به مدت دو ساعت در مساجد برگزار می‌شود

کد خبر: ۱۵۲۴۱۲

تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ – ۲۱:۲۹

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اعلام و ابلاغ پروتکل‌های برگزاری مراسم شب‌های قدر خبر داد و گفت: مراسم شب‌های قدر فقط به مدت دو ساعت در مساجد برگزار می‌شود.

به گزارش نیوز به نقل از نیوز احمد جنیدی عصر دوشنبه  درباره پروتکل‌های برگزاری مراسم شب‌های قدر بیان کرد: برای مراسم شب‌های قدر، همه مساجد علاوه بر این‌که باید بتوانند پروتکل‌های مساجد را رعایت کنند، در قسمت سرپوشیده مسجد حداکثر با ۲۵ درصد جمعیت به صورت صف جماعت و در فضای باز با فاصله یک متری افراد از یکدیگر، پذیرش افراد را برای مراسم انجام بدهند.

وی ادامه داد: همچنین سجاده، مهر، قرآن و مفاتیح نیز باید توسط خود افراد آورده شود و خانم‌ها نیز باید همراه خود چادر شخصی داشته باشند.

جنیدی اظهار کرد: مساجد در مناطق سفید از نظر شیوع کرونا از هفته گذشته بازگشایی شده است.

وی افزود :‌ برخی مداحان در فضاهای باز مثل ورزشگاه‌ها و دانشگاه‌ها می‌توانند مراسم داشته باشند که حضور مردم با ظرفیت ۲۵ درصدی یا فاصله یک متری باید انجام شود. استفاده از ماسک و دستکش برای مردم اجباری و پذیرایی و پخش نذورات هم ممنوع است.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره نظارت‌ها نیز گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور بر برگزاری مراسمها نظارت دارند. همچنین بسیج مساجد و محله‌ها، هیات امنای مساجد و امام جماعت مساجد نیز با هماهنگی دفاتر نمایندگی ولی فقیه در استان‌ها هماهنگی خواهند داشت تا مراسم شب‌های قدر برگزار شود.

جنیدی ادامه داد: پروتکل مساجد که در سایت مرکز سلامت و محیط کار وجود دارد هم باید رعایت شود. گندزدایی مکان‌ها قبل و بعد از حضور مردم باید انجام شود. توصیه می‌کنیم افراد سالمند و کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند و کسانی که پرخطر هستند به مساجد نروند و از منزل مراسم احیا را داشته باشند.

وی اظهار کرد: البته مراسم شب‌های قدر در نقاط به شدت آلوده از نظر کرونا مثل استان خوزستان برگزار نمی‌شود. اگر استان یا شهر دیگری هم شرایط مشابه خوزستان داشته باشد، اعلام خواهد شد.

جنیدی درباره صحبت‌های رییس سازمان تبلیغات اسلامی مبنی بر بازگشایی مساجد از روز سه شنبه نیز گفت: با دفتر حجت الاسلام قمی در این زمینه صحبت کردم و مواردی که درباره بازگشایی مساجد از روز سه شنبه مطرح شده، صحت ندارد و وی هم چنین صحبتی مطرح نکرده‌اند. این مصوبه هم به سازمان تبلیغات اسلامی و هم به شورای سیاست گذاری ائمه جمعه ابلاغ شده است.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=66395

ثبت نظر

-