نقض تمامیت ارضی سوریه به دنبال اعمال سیاست‌های واشنگتن در منطقه

  • کد خبر : 6631
  • 28 بهمن 1398 - 9:54
نقض تمامیت ارضی سوریه به دنبال اعمال سیاست‌های واشنگتن در منطقه
به گزارش نیوز،

 داود احمدزاده کارشناس مسائل غرب آسیا  و تحلیلگر مسائل بین الملل او با اشاره به بحران چندین ساله سوریه و ائتلاف‌هایی که برای به شکست کشاندن دولت قانونی بشار اسد تشکیل شده است، عنوان کرد: پس از تحولات داخلی سوریه، ائتلاف‌هایی در سطح منطقه تحت عنوان ائتلاف‌های عبری- عربی و غربی برای بر هم زدن توازن و نظم منطقه‌ای موجود در خاورمیانه شکل گرفت.ابتدا عربستان با محوریت کشورهای عربی دست به تشکیل یک ائتلاف زد، علاوه بر این  رژیم صهیونیستی هم با محورر عربی_ عبری- اسرائیلی ائتلاف دیگری را تشکیل داد.

اخبار سیاسی-  احمدزاده ادامه داد: کشورهای  اروپایی  نیز برای دور نماندن از این قافله  دست به ائتلاف سازی در خاورمیانه زدندو نمایندگی آن را به  آنکارا سپردند تا با سرنگونی دولت قانونی بشار اسد و تضعیف نفوذ ایران در محور مقاومت، امنیت منطقه‌  در غرب آسیا را بر اساس نظم مورد نظر خود ترسیم کنند.

کارشناس مسائل غرب آسیا یادآورشد: با وجود تمام تلاش‌ها  و ادتلاف سازی های عربستان،رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای اروپایی هفت سال از اعزام  تجهیزات نظامی و حمایت‌های مادی از گروه‌های تکفیری و سلفی در سوریه می گذرد و هنوز دستاوردی از  جنگ‌های نیابتی  که در داخل این کشور به راه انداختند نصیب آنها نشده است و تهران و مسکو همچنان از دولت مستقر در دمشق حمایت می کنند. 

او تصریح کرد:حمایت  های  روسیه از محور مقاومت همچنین تلاش  جدی مسکو برای حل بحران داخلی سوریه باعث شد تا نیروهای غربی _عربی و آنکارا موفق به کسب مطالبات مورد نظرشان در این کشور نشوند. در نتیجه این ائتلاف ساختگی به هدف نهایی خود یعنی بر هم زدن توازن قوا و تضعیف محور مقاومت در منطقه دست نیافتند، علاوه بر این اقدامات آنها تاثیری در افزایش قدرت ایران در منطقه نیز  نداشت و در همین راستا شاهد بودیم پایداری و استمرار نیرو‌های دولتی سوریه در سطح مناطق اشغالی باعث شد تا  به تدریج ترکیه از محور عبری و غربی جدا شده  و در مذاکرات آستانه شرکت کند.

 کارشناس مسائل منطقه با اشاره به روند مذاکرات آستانه در سال های گذشته  گفت: هدف  این مذاکرات که  با محوریت ایران، روسیه وترکیه  برگزار می شود، حل و فصل  بحران داخلی سوریه و جلوگیری از  تبدیل  شدن  آن به یک معضل فراگیر در  منطقه از راه گفت وگوهای سوری _سوری است. در جریان نشست های آستانه  آنکارا در مواضع خود تغییراتی ایجاد کرد تا جایی که امروز شاهدد حضور نظامیان این کشور در استان ادلب هستیم. به عقیده من این اقدامات م یتواند  نشانگر فاصله گرفتن ترکیه از مذاکرات آستانه باشد که در صورت ادامه می تواند به تنش ها در سوریه و به تبع آن منطقه منجر شود.

احمدزاده با اشاره به مواضع مسکو در حمایت از دمشق و دولت قانونی آن خاطر نشان کرد: نوع دیدگاه امنیتی  روسیه به مناطق استراتژیک سوریه  باعث تثبیت مواضع مسکو  در این کشور شد، علاوه بر این سوریه را می توان تنها نقطه و تکیه گاه امنیتی روس ها  در منطقه برای  رقابت با ایالات متحده آمریکا و اروپا دانست.

او  ادامه داد: با توجه به تغییر رویکرد آنکارا در قبال تحولات سوریه این تحلیل به ذهن می رسد که دولت ترامپ در نظر دارد ترکیه را از روسیه و ایران دور کند. تعاملات مثبت آنکارا و مسکو به ویژه در حوزه سیاسی و حتی نظامی میان مسکو و آنکارا  باعث نگرانی آمریکا شده بود و ترامپ به دنبال فرصتی می‌گشت تا این شکاف را جبران و دولت آنکارا را  به سمت خود بکشد، خرید سلاح‌های استراتژیک به ویژه بحث موشک‌های اس ۴۰۰ ترکیه از روسیه بیشترین نگرانی را برای واشنگتن ایجاد کرده بود چرا که آنها به دنبال تقویت اردوگاه غرب در منطقه هستند و برای دست یافتن به این امر نیاز دارند، آنکارا در زمین آنها بازی کند.

او در رابطه با تبعات  تغییر سیاست های آنکارا در منطقه یاد آور شد: به نظر می‌رسد مواضع جدید ترکیه می‌تواند در دراز مدت به نوعی تهدید جدی برای حضور نیرو‌های روسیه و محور مقاومت محسوب شود. روشی که اردوغان در سوریه در پیش گرفته است در آینده روابط سیاسی او با سایر کشور‌های منطقه را تحتت الشعاع قرار خواهد داد. 

عملیات ارتش سوریه و گروه‌های مقاومت برای پاکسازی استان ادلب که آخرین پایگاه تروریست‌ها در این کشور محسوب می‌شود، از حدود ۵۰ روز پیش آغاز شده است و با وجود پیشروی‌های گسترده نظامی، همچنان ادامه دارد. این در حالی است که ارتش ترکیه که در خاک ادلب حضور دارد، به دمشق درباره ادامه این عملیات هشدار داده است و علاوه بر این شبه‌نظامیان تحت حمایت این کشور هم  سعی در ایجاد کارشکنی در روند پیشروی نیرو‌های سوری دارند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=6631

برچسب ها

ثبت نظر

-