روایت فتح آوینی هم روایت مردم بود

  • کد خبر : 65550
  • 22 اردیبهشت 1399 - 11:03
روایت فتح آوینی هم روایت مردم بود

به گزارش ، تعداد زیادی از مستندسازان از روزهای آغازین شیوع کرونا در کشور، دوربین‌های خود را روشن کرده‌اند و برخی از آنان هنوز مشغول فیلمبرداری و در بیمارستان‌ها هستند. به گزارش «وطن امروز»، مستندسازان و فعالان جهادی در روزهایی که ترس از کرونا بر فضای اجتماعی سایه افکنده بود و نگرانی‌ها بسیار بیشتر از امروز بود، در بیمارستان‌ها و در کنار کادر درمانی حضور پیدا کردند و بدون واهمه به ثبت تصاویر ماندگاری از جهاد و مبارزه با کرونا پرداختند. یادگاری‌هایی که می‌شود مستندهای ارزشمندی با آنها تولید کرد. اشاره دیروز رهبر حکیم انقلاب بر روایتی آوینی‌گونه از ماجرای همکاری و مجاهدت مردم در ایام کرونایی، می‌تواند مشوق مستندسازانی باشد که در این راستا فعالیت می‌کنند.

رهبر انقلاب روز گذشته در سخنانی پیرامون حضور و مجاهدت مردم گفتند: این کار در بسیاری از موارد رایحه خوش خدمات و پشتیبانی دوران دفاع‌مقدس را دوباره در کشور جاری کرد. ایشان در بخش دیگری از سخنان‌شان اهمیت ثبت این رویداد را مهم دانستند: «من حالا این را می‌خواهم عرض بکنم- که این هم یک مطالبه‌ جدی و یک آرزو است، ان‌شاءالله این آرزو برآورده بشود- کاش کسانی بتوانند مثل شهید آوینی این جهاد عظیم و عمومی را روایت کنند؛ همچنان ‌که شهید آوینی با آن بیان شیرین و زیبا و اثرگذارِ خودش توانست جزئیات جبهه را برای ما روایت بکند و آن را ماندگار بکند. کاش کسانی بتوانند این کار را بکنند؛ هم در گفتار و هم در نوشتار و هم در کارهای هنری و نمایش‌ها و پدیده‌های هنری».

اشاره رهبر انقلاب به ثبت این رویداد با تاکید ایشان بر مسأله «مردم» دقیقا همان چیزی است که در کارهای شهید آوینی بیشترین ظهور و بروز را دارد، چرا که یکی از تخصص‌های شهید آوینی در دوره جنگ و دفاع‌مقدس نیز پیدا کردن مردم و روایت قصه‌های ایشان بود.

اصغر بختیاری، از همکاران پروژه روایت فتح پیش‌تر به این ویژگی شهید آوینی اشاره کرده و با مثالی از متن روایت آوینی در این باره می‌گوید: آوینی مردم را در جنگ پیدا کرده بود.

مردم که می‌گویم منظورم آدم‌های معمولی‌ای است که داوطلب و بسیجی آمدند جنگیدند و بعد هم بی‌هیچ توقعی برگشتند و الان هم در گوشه و کنار همین شهر دودآلود هستند و در حجابند و خیلی‌ها ممکن است بی‌تفاوت از کنارشان رد شوند. آوینی در جبهه سراغ مردم می‌رفت؛ از کارگر بنا تا شاگرد نانوا که برای جهاد به جبهه رفتند.

در متن‌هایی که برای مستندهایش نوشته مدام می‌بینید تاکیدش بر رزمندگان است. نه اینکه نسبت به فرماندهان بی‌تفاوت باشد اما درباره آنها هم روی وجوه عرفانی و انسانی‌شان بیشتر تاکید می‌کرد. ببینید! در متن مستند «تجدید پیمان» چه می‌گوید: «تفاوتی نمی‌کند اینکه تو کشباف هستی یا کارمند، عینک‌ساز هستی یا دانشجو، طلبه هستی یا کارگر… آنچه از همه اینها فراتر می‌رود انسانیت تو است.

انسان امانتدار است و برای ادای امانت به دنیا آمده است… و انسان، ار انسان باشد و به وجدان خویش رجوع کند، ندای هل من ناصر سیدالشهدا را از باطن خویش خواهد شنید که میثاق فطرتش را به او گوشزد می‌کند».

*وطن امروز

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=65550

ثبت نظر

-