دستور وزیر اقتصاد برای تسهیل فرآیند ثبت‌نام در نظام مالیاتی

  • کد خبر : 64961
  • 21 اردیبهشت 1399 - 21:01
دستور وزیر اقتصاد برای تسهیل فرآیند ثبت‌نام در نظام مالیاتی

به گزارش نیوز به ایبِنا، در بخشنامه وزیر اقتصاد آمده است، تمامی اطلاعات مورد نیاز سازمان امور مالیاتی برای تخصیص کد اقتصادی به اشخاص حقوقی به صورت الکترونیکی از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و مراجع ذیصلاح صدور مجوز دریافت و بدون نیاز به حضور مودی در شعب سازمان امور مالیاتی، کد اقتصادی تخصیص داده شود.  

همچنین بر اساس  این بخشنامه برای اشخاص حقیقی با دریافت اطلاعات از مراجع صدور مجوز و یا پس از ثبت نام در سامانه امور مالیاتی بلافاصله ثبت نام انجام ‌پذیرد. این گزارش می افزاید: براساس مفاد این بخشنامه برای اشخاص حقوقی شناسه ملی به عنوان شماره اقتصادی و برای اشخاص موضوع ماده (۲) قانون و صاحبان مشاغل پس از ثبت نام، شماره اقتصادی با بهره گیری از  شناسه یا شماره ملی آنها صادر خواهد شد.  

شایان ذکر است مادامی که برای اشخاص  موضوع ماده (۲) قانون و صاحبان مشاغل، کد اقتصادی جدید صادر نشده باشد، حسب مورد از شناسه ملی، شماره ملی، شناسه مشارکت مدنی و شماره اختصاصی اشخاص خارجی استفاده خواهد شد.

گفتنی است، این دو اقدام می‌تواند زمان صرف شده برای شروع یک کسب و کار  در کشور را که از جمله زیرشاخص های نماگر سهولت انجام کسب و کار (Doing Business) است، با ارتقاء قابل توجهی روبرو سازد.  

در این رابطه مطابق با برآوردهای بانک جهانی میانگین زمان مورد نیاز برای شروع یک کسب و کار در کشور حدود ۷۲.۵ روز تخمین زده می شود، که با انجام این اصلاحات بر اساس مطالعات، پیش بینی می شود این مقدار به ۱۵.۵ روز کاهش یافته و تا ۴۸ رتبه ارتقاء در این زیرشاخص صورت پذیرد.

لازم به ذکر است، در دستورالعملی که از سوی رییس سازمان امور مالیاتی به منظور تسهیل انجام امور مالیاتی صادر شد، صدور گواهینامه ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده لغو و ثبت نام در سامانه به منزله گواهی ارزش افزوده می‌باشد. همچنین ثبت نام‌های قبلی به عنوان ثبت نام قطعی تلقی می‌شود.

در این ثبت نام فقط کافی است مودی گزینه مشمولیت در نظام مالیات بر ارزش افزوده را در سامانه ثبت نام مالیاتی انتخاب نماید. همچنین در مواردی که اطلاعات بعدی از مراجع ذیربط تاسیس یا صدور مجوز فعالیت دریافت شود، ثبت نام به صورت خودکار انجام می شود.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=64961

ثبت نظر

-