روش‌هایی برای سفید و محکم شدن ناخن‌های دست و پا

  • کد خبر : 64751
  • 21 اردیبهشت 1399 - 15:41
روش‌هایی برای سفید و محکم شدن ناخن‌های دست و پا

کد خبر: ۱۵۲۲۵۷

تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ – ۱۲:۳۴

برای اینکه ناخن‌هایی سالم داشته باشید، نیاز به این است که ناخن و پوسته اطراف آن را به صورت مرتب چرب کنید.

به گزارش نیوز به نقل از سلامانه زیبایی و سلامت ناخن‌های دست و پا یکی از دغدغه‌های مهم خانم‌هایی است که به زیبایی و سلامت بدن خود اهمیت می‌دهند. اگر دوست دارید ناخن‌هایی بلند و در عین حال سفید و محکم و سالم داشته باشید، روش‌های خانگی برای سفید و محکم شدن ناخن‌های دست و پا را در ادامه بخوانید.

تمیز و خشک کردن ناخن‌ها

قدم نخست در سفید و محکم شدن ناخن برطرف کردن آلودگی است. در حقیقت انواع آلودگی یکی از انواع آسیب رسیدن به ناخن‌ها است و باید آلودگی را برطرف کرد. ناخن‌ها را به مدت طولانی در معرض آب قرار ندهید. قبل از آسیب احتمالی از دستکش‌های آشپزخانه با کیفیت مناسب استفاده کنید. مواد شوینده به خاطر دارا بودن مواد شیمیایی ناخن‌ها را ضعیف و شکننده کرده و پوست اطراف ناخن را تخریب می‌کنند.

استفاده از کرم‌های مرطوب کننده

کرم‌های مرطوب و نرم‌کننده برای جلوگیری از شکنندگی ناخن‌ها موثر است. برای اینکه ناخن‌هایی سالم داشته باشید، نیاز به این است که ناخن و پوسته اطراف آن را به صورت مرتب چرب کنید. به طور کلی بهتر است با استفاده از کرم‌های مرطوب کننده هر روز به ویژه در هوای سرد و خشک، ناخن‌ها را مرطوب کرده تا از شکنندگی آن‌ها پیشگیری کنید.

جلوگیری از شکنندگی ناخن‌ها

مصرف آهن

اگر آهن کافی دریافت نکنید، ناخن هایتان آن را نشان می‌دهد. کمبود آهن که در خانم‌ها رایج است سبب شکنندگی ناخن‌ها می‌شود؛ بنابراین کسانی که این مشکل را دارند باید غذا‌های پرآهن مصرف کنند. همچنین منابع حیوانی آهن عبارت است از گوشت گاو، بوقلمون، اردک، مرغ، میگو و تخم مرغ.

منابع گیاهی آهن سویا، عدس، لوبیا و سبوس است. با مصرف ویتامین C می‌توانید به جذب آهن حیوانی در بدن کمک کنید؛ البته سعی کنید مواد غذایی غنی از آهن، روی، ویتامین B و گوگرد مصرف کنید، چون مواد غذایی پروتئینی که غنی از اسید‌های آمینه، ویتامین B و گوگرد هستند، سبب سخت و زیبا شدن ناخن هایتان می‌شوند.

ناخن نجوید

بسیاری از مردم عادت دارند ناخن‌های خود را گاز بگیرند. کندن یا گاز گرفتن معمولاً نتیجه یک مساله اضطرابی است. جویدن ناخن هایتان می‌تواند باعث ایجاد فشار به ناخن شود و منجر به شکسته شدن یا شکنندگی می‌شود.

به این روش ماساژ دهید

همانند سایر بخش‌های بدن، پوسته روی ناخن هم برای محکم و سفید شدن ناخن باید مراقبت شود. پوست روی ناخن ظریف و مستعد آسیب است و نیاز به مراقبت زیادی دارد. پوست روی ناخن و اطراف ناخن را روزانه ماساژ دهید تا مقاومت بیشتری پیدا کند.

بهترین زمان برای ماساژ شب قبل از کار و بعد از انجام دادن کار‌های روزانه است. شما می‌توانید این کار را با کرم معمولی و یا روغن پوست انجام دهید. به آرامی پوست اطراف ناخن خود را با حرکت دایره‌ای به مدت چند ثانیه ماساژ دهید. هم چنین ماساژ منظم، تامین سریع خون را افزایش می‌دهد که برای رشد ناخن‌ها بسیار مهم است.

ماساژ دادن ناخن باعث محکم شدن آن‌ها می‌شود

آب بنوشید

یک آزمایش ساده برای تشخیص کمبود آب بدنتان این است که سطح ناخن را محکم فشار دهید تا ناخن از صورتی به سفید تغییر رنگ دهد. سپس ناخن را رها کنید و ببینید در چه زمانی به رنگ اولیه خود برمی گردد. اگر ناخن کمتر از دو ثانیه به رنگ اصلی اش باز نگردد، یعنی بستر ناخن دچار کمبود آب است. در طولانی مدت این کمبود آب باعث شکنندگی ناخن می‌شود؛ بنابراین برای حفظ سلامتی ناخن هایتان به مقدار کافی آب بنوشید.

مواد طبیعی و درمان‌های خانگی برای رشد و محکم شدن ناخن‌ها

با این وجود با برخی مواد طبیعی و درمان‌های خانگی می‌توان به رشد و محکم شدن ناخن‌ها کمک کرد. در ادامه با یکی از این روش‌های طبیعی آشنا می‌شوید.

مواد لازم

پیاله

روغن زیتون

سیر

گوش پاک کن

روش تهیه و استفاده

ابتدا چند حبه سیر را کمی بکوبید. روغن زیتون را درون پیاله ریخته و سیر را به آن اضافه می‌کنیم و سه ساعت صبر می‌کنیم.

با گوش پاک کن محلول را بر روی ناخن‌های خود مالیده و بعد پانزده دقیقه می‌شوییم. برای جلوگیری از بوی بد سیر می‌توانید از صابون و یا کرم استفاده کنید.

این کار را به مدت پانزده روز تکرار کنید و تاثیر آن را در محکم شدن و رشد سریع ناخن‌ها مشاهده نمایید.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=64751

ثبت نظر

-