گزارش «نیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ شکست دلار در زورآزمایی با مرز مقاومتی دوم

  • کد خبر : 6449
  • 28 بهمن 1398 - 3:54
گزارش «نیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ شکست دلار در زورآزمایی با مرز مقاومتی دوم

به گزارش نیوز؛ در دومین روز هفته، دلار به سوی سطح مقاومتی دوم حرکت کرد و حتی در مقطعی موفق به شکست آن شد؛ با این حال از نیمه روز جریان بازار تغییر کرد و اوضاع بیشتر مطابق خواسته فروشندگان شد. بر اساس گزارشها، شاخص ارزی در همان ابتدای روز توانست از سطح ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومانی عبور کند و به قیمت ۱۴ هزار و ۲۲۰ تومان برسد. بسیاری از فعالان باور داشتند در صورتی که قیمت بالای این سطح مقاومتی تثبیت شود، حرکت به سوی مرز ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومانی را آغاز خواهد کرد.

با این حال، از ساعت ۱۲ ظهر میزان فروش ها در بازار بالا رفت و قیمت در مسیر تعدیل قرار گرفت. عصر امروز اسکناس آمریکایی در معاملات بازار آزاد با قیمت ۱۴ هزار و ۵۰ تومان به فروش می رسید که ۵ تومان کمتر از روز شنبه بود. قیمت دلار در حالی در میدان فردوسی کاهشی شد که صرافی های بانکی ۵۰ تومان ارزش این ارز را افزایش داده و نرخ فروش شاخص ارزی را روی عدد ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان قرار دادند.

به گفته فعالان، نزدیک کردن نرخ فروش صرافی های بانکی به بازار آزاد در کاهش قیمت اثر داشت،‌ هر چند که بیشتر معامله گران باور داشتند، بازار به صورت طبیعی پس از یک رکورد شکنی و عدم ورود تقاضای جدید به بازار نیاز به تعدیل قیمتی داشت. اکنون برای معامله گران بازار ارز آنچه بیش از هر عامل دیگری اهمیت دارد این است که آیا مرز ۱۴ هزار تومانی طی روزهای آتی حفظ خواهد  شد یا دلار بار دیگر به کانال ۱۳ هزار تومانی بازخواهد گشت. دلار در تمام طول زمستان تنها ۳ روز در کانال ۱۴ هزار  تومانی نوسان کرد و در سایر روزها به صورت کامل در کانال ۱۳ هزار تومانی تغییرات خود را انجام داده بود. به گفته برخی از فعالان، در صورتی دلار که خود را بالای ۱۴ هزار تومان تثبیت کند و موفق به عبور از سطح ۱۴ هزارو ۲۰۰ تومانی شود، می توان انتظار موج جدیدی از افزایش قیمت را داشت.

البته عده دیگری از معامله گران باور دارند در ماه انتهایی سال به صورت سنتی میزان فروش  ها افزایش پیدا خواهد  کرد و همین عامل زمینه ساز افت قیمت ها خواهد شد. در این میان، افزایشی های بازار به روزهای آتی امیدوارند. عده زیادی از آن ها انتظار دارند، FATFایران را در جلسه اخیر خود در لیست سیاه قرار داد و آن ها می توانند با استفاده از جوسازی پیرامون آن اقدام به بالا بردن قیمت ها کنند. این در حالی است که رییس کل بانک مرکزی قبل تر اعلام کرده بود تصمیم  FATF نمی تواند  تاثیر عملی بر نوسانات  بازار ارز داخلی داشته باشد. کاهشی هم چنانکه گفته به افزایش فروش ها امیدوارند.

به طور سنتی چنین انتظاری در بازار وجود دارد که در مقطع پایانی سال شرکت های  تجاری اقدام به فروش ارز کنند تا بتوانند  تعهدات ریالی خود در انتهای سال شمسی را پرداخت  کنند. در این میان عده ای از فعالان نیز باور دارند روند نرخ حواله درهم بیشتر از سایر عوامل بر قیمت دلار تاثیر خواهد گذاشت. آن ها باور داشتند امروز هم بالا و پایین شدن قیمت درهم، انتظارات معامله گران در بازار داخلی را تحت تاثیر خود قرار داد. حواله درهم که در اوایل روز تا محدوده ۳  هزار  و ۸۷۰ تومان رشد کرده بود، در اواخر روز تا  عدد ۳ هزارو ۸۴۰ تومان عقب گرد کرده بود.

نوسان سکه در حوالی مرز ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی

روند بازار سکه نیز در روز یک شنبه مشابه با بازار ارز بود. سکه در ابتدای روز توانست خود را به بالای کانال ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی برساند،‌ ولی با عقب گرد از سقف روزانه در اواخر روز با قیمت ۵ میلیون و ۱۶۵ هزار تومان به فروش می رسید. این قیمت ۱۰ هزار تومان کمتر از نرخ بسته شده روز شنبه بود. با این حال عصر قیمت سکه به مرز ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی بازگشت.

به گفته فعالان، از آنجا که بازارهای جهانی تعطیل بود و بهای طلا نوسانی نداشت،‌ طبیعی بود که معامله گران بازار سکه داخلی به نوسانات دلار  توجه بیشتری کنند. در ابتدای روز تغییرات قیمتی دلار افزایشی بود و در نتیجه آن سکه بازان نیز خریدهای خود را افزایش داده بود. زمانی که تغییرات شاخص ارزی کاهشی شد، سکه نیز در سرازیری قرار گرفت.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز یکشنبه ۲۷ بهمن‌ماه قیمت دلار آزاد در بازار تهران بین ۱۴۱۵۰ تا ۱۴۲۰۰ تومان نوسان داشت و در نهایت بین ۱۴۱۴۰ و ۱۴۱۷۰ تومان ثبت شد. نرخ حواله درهم نیز در بازار دوبی از ۳۸۳۰ تومان امروز به ۳۸۸۰ تومان افزایش یاف اما در نهایت روی رقم ۳۸۵۰ تومان به کار خود پایان داد.

همچنین  قیمت یورو نقدی در معاملات بازار آزاد ۱۵۴۵۰ تا ۱۵۵۵۰ تومان و پوند انگلیس نیز بین ۱۸۴۵۰ تا ۱۸۶۰۰ تومان قیمت خورد.

همچنین قیمت حدودی دلار کانادا ۱۰۸۰۰ تومان، دلار استرالیا ۹۵۲۰ تومان، فرانک سوییس ۱۴۵۵۰ تومان، یوان چین ۲۰۲۵ تومان و لیر ترکیه ۲۳۸۰ تومان بوده است.

معاملات بازار ارز امروز حاکی از آن است که قیمت فروش دلار و یورو در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی هر کدام ۵۰ تومان نسبت به روز قبل افزایش قیمت داشت. نرخ خرید هر دلار آمریکا در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی در معاملات ارزی امروز (یکشنبه) ۱۳ هزار و ۵۵۰ تومان بود که نسبت به روز گذشته ۱۰۰ تومان افزایش داشت. نرخ فروش این ارز نیز ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان بود که نسبت به روز گذشته افزایش ۵۰ تومانی داشت.

امروز شنبه ۲۶ بهمن ماه صرافی ملی نرخ رسمی خرید و فروش دلار و یورو را به شرح زیر اعلام کرد:

قیمت خرید دلار آمریکا :  ۱۳۵۵۰ تومان (۱۰۰+)           قیمت فروش دلار آمریکا :  ۱۳٫۹۰۰ تومان (۵۰+)

قیمت خرید یورو :  ۱۴٫۹۰۰ تومان (۵۰+)                     قیمت فروش یورو :  ۱۵،۲۰۰ تومان (۵۰+)

قیمت انواع طلا و سکه

همچنین در بازار طلا سکه طرح جدید با قیمت ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان ثبت شد و سکه طرح قدیم ۵ میلیون ۱۹۰ هزارتومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه ۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و ۶۴۰ هزار تومان شد. سکه گرمی هم با قیمت ۹۴۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

بهای هر اونس طلا در بازار جهانی، امروز حدود ۱۵۸۴ دلار بود. در بازار داخلی نیز هر مثقال طلای آبشده با قیمت ۲ میلیون و ۳۰۸ هزار تومان به کار خود پایان داد که این رقم معادل هر گرم طلای ۱۸عیار  حدود ۵۳۳ هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

۱۴٫۲۰۰

۱۴٫۱۵۰

دلار صرافی ملی

۱۳٫۹۰۰

۱۳٫۵۵۰

یورو صرافی ملی

۱۵٫۲۰۰

۱۴٫۹۰۰

نرخ حواله درهم امارات

۳٫۸۸۰

۳٫۸۵۰

سکه طرح جدید

۵٫۲۰۵٫۰۰۰

۵٫۱۵۵٫۰۰۰

سکه طرح قدیم

۵٫۱۹۰٫۰۰۰

نیم‌سکه

۲٫۷۲۰٫۰۰۰

ربع سکه

۱٫۶۴۰٫۰۰۰

سکه گرمی

۹۴۰٫۰۰۰

مثقال طلای آب‌شده

۲٫۲۸۹٫۰۰۰

۲٫۳۱۰٫۰۰۰

 

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=6449

ثبت نظر

-