ضعف های مجلس دهم از زبان یک نماینده

  • کد خبر : 64437
  • 21 اردیبهشت 1399 - 8:58
ضعف های مجلس دهم از زبان یک نماینده
به گزارش نیوز،

 علی کریمی فیروزجایی منتخب مردم بابل در مجلس یازدهم دیدگاهها و نقطه نظرات خود را پیرامون  اهمیت خانه ملت در حل مشکلات اساسی کشور، ماموریت‌های مجلس آینده و عملکرد مجلس دهم تشریح کرد..

اخبار سیاسی– عضو مجمع منتخبان مازندران در مجلس یازدهم، دیدگاههای ممتاز امام راحل  و رهبر معظم انقلاب اسلامی را در مورد نقش و کارکرد مجلس شورای اسلامی نشانه اهمیت راهبردی خانه ملت برشمرد و افزود: مجلس مردمی ترین نهاد شکل یافته در کشور است که نمایندگان آن بر اساس اصل ۷۱ قانون اساسی اختیار دارند در تمام شئون اداره کشور بر مبنای قانون و شرع مقدس اسلام قانون وضع و مطابق اصل ۷۶ قانون اساسی نیز در تمام امور کشور تحقیق و تفحص کنند.

منتخب مردم بابل در مجلس یازدهم با تاکید بر مسئولیت مهم مجلس در ریل گذاری برای جهت گیری فعالیتهای دولت افزود: نمایندگان خانه ملت باید همواره قوانین و مصوبات بروز ، کارآمد و متناسب با نیازهای روز جامعه داشته باشند به نحوی که کشور در هیچ زمینه ای خلاء قانونی نداشته باشد.

وی افزود: هم اکنون افزون بر ۱۰هزار عنوان قانون مصوب در کشور وجود دارد که این انباشت قانون در برخی از حوزه ها در تغایر و تعارض یکدیگر هستند. مشکل کشور در حال حاضر کمبود قانون نیست بلکه ضعف نظارت بر حوزه‌های اجرایی و چگونگی پیشبرد امور است.

کریمی فیروزجایی عملکرد مجلس دهم را در تدوین مقررات مورد نیاز برای پاسخ به نیازهای اساسی کشور به ویژه در رویارویی با تحریم های ظالمانه و تهدیدات استکبار جهانی ضعیف ارزیابی کرد و افزود: متاسفانه عملکرد نمایندگان مجلس دهم در این ارتباط به گونه‌ای بود که باعث نارضایتی و گله مندی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی شده است.

وی در این ارتباط به لزوم کارآمدی دیوان محاسبات کشور برای اعمال نظارت بهینه برعملکرد  دستگاههای اجرایی اشاره و تصریح کرد: دیوان محاسبات باید رفتار خود را بصورت آنلاین در معرض دید نمایندگان و مردم قرار دهد.

دبیر کل جامعه اسلامی فرهنگیان کشور یکی از دلایل اصلی ضعف مجلس دهم را ناکارآمدی آیین نامه داخلی مجلس و تمرکز اختیارات گسترده  نزد رئیس مجلس دانست و افزود: هیئت رئیسه مجلس در تعیین جهت کلی برنامه‌های مجلس نقش کلیدی دارد و باید بگونه‌ای مسیر را انتخاب کند که کشور  در وضع قوانین و مصوبات راهگشا در هیچ حوزه ای با مشکل مواجه نشود.

کریمی فیروزجایی ماموریت مهم و اساسی مجلس یازدهم را تمرکز بر حل مشکلات اقتصادی و دغدغه‌های معیشتی مردم دانست و افزود: مجلس یازدهم از همراهی و یاری دولت برای ایفای نقش محوری در عرصه خدمت رسانی و حل تنگناهای کشور دریغ نخواهد کرد و این همراهی نباید به سکوت خانه ملت در برابر بی عملی و ناتوانی دولت در تامین نیازهای حیاتی کشور تعبیر شود و یقینا مجلس یازدهم در این حوزه کوتاه نخواهد آمد.

منتخب مجلس یازدهم تصریح کرد: تمامی قوای سه‌گانه کشور و دستگاههای حاکمیتی برای پیشبرد اهداف انقلاب و رفع مشکلات مردم مسئولیت مشترک دارند و قطعا در این مسیر نیاز به همکاری همه جانبه و هم افزایی است.

 کریمی فیروزجایی همچنین ساختار نامناسب بودجه ریزی و توزیع نامتوازن اعتبارات را از مشکلات پایه ای کشور برشمرد و افزود: متاسفانه روند تخصیص بودجه به دستگاه‌ها متناسب با نیازهاو عملکرد  واقعی آنها نیست در حالی که باید بر مبنای سنجش عملکرد سالانه و خروجی برنامه‌های عملیاتی  دستگاه ها اعتبار آنها را تخصیص داد و از چانه زنی و ارتباط گیری های ناصواب در این حوزه اجتناب شود.

وی در این ارتباط از توزیع ناعادلانه اعتبارات مربوط به بحران کرونا انتقاد کرد و افزود: در بحث مقابله با کرونا استان مازندران در حالیکه جزء استانهای قرمز و بحرانی بود ۴۲ میلیارد تومان اعتبار دریافت کرد ولی استان های دیگردر وضعیت مشابه ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه گرفتند که نشانه تبعیض آشکار و نوع نگاه مسئولان سازمان برنامه و بودجه به روند توزیع اعتبارات فارغ از شاخص‌های قانونمند است که این نقیصه باید اصلاح شود.

منتخب مردم بابل در پایان با تاکید بر عزم مجلس یازدهم بر اصلاح رویکرد ها و فرآیندهای ساختاری در حوزه قانونگذاری و جهت گیری برنامه‌های دولت گفت: مجلس یازدهم در تمامی حوزه‌های اداره کشور تبلور اراده ملی برای اصلاح نقایص حکمرانی و تامین اهداف عالیه انقلاب اسلامی خواهد بود.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=64437

ثبت نظر

-