هشدار الکاظمی به سفیر آمریکا و تشریح اولویت‌های دولت

  • کد خبر : 64277
  • 21 اردیبهشت 1399 - 2:52

به گزارش نیوز به نقل از فارس ،الکاظمی در نخستین جلسه هیئت دولت عراق گفت:« ارزش کار ما دستیابی به موفقیت در اوضاع دشوار و تبدیل بحران به فرصت و امید است».

او درباره موضوع انتخابات گفت:« از اولویت‌های این دولت تامین شرایط امن و سالم برای برگزاری انتخابات است. ما حامی کار کمیسیاریای عالی مستقل انتخابات هستیم. این کمیته شریک واقعی دولت برای دستیابی به انتخاباتی شفاف و عادلانه است».

الکاظمی از اعضای دولت خواست در برگزاری انتخابات با او همکاری جدی داشته باشند.

هیئت دولت عراق در نخستین جلسه امروز خود به ریاست الکاظمی چندین تصمیم را اتخاذ کرد.

یکی اینکه نخست وزیر و وزیر دارایی مسئول آزادسازی و پرداخت حقوق بازنشستگان شوند.

دیگر اینکه با لایحه اخذ وام از داخل و  خارج برای جبران کسری بودجه سال ۲۰۲۰ و ارجاع آن مطابق با مفاد قانون اساسی به پارلمان توافق شد.

از دیگر تصمیم‌های اتخاذ شده در نشست هیئت دولت عراق درخواست از پارلمان برای تکمیل تصویب قانون جدید انتخابات و ارسال آن به ریاست جمهوری است تا پس از انتشار در جراید کثیر الانتشار عراق، به مرحله اجرا درآید.

مصوبه دیگر امروز هیئت دولت عراق، ارائه کمک لجستیک و تامین امکانات لازم برای کمیساریای عالی مستقل انتخابات به منظور برگزاری انتخابات پس از تعیین موعد آن است.

موضوع مطرح دیگر در این نشست، درخواست از وزارتخانه‌های دولت عراق و طرف های مرتبط با این وزارتخانه‌ها برای همکاری با کمیساریای عالی انتخابات برای برگزاری انتخابات است.

تعدیل قانون احزاب از جمله تصمیم‌های گرفته شده در نشست هیئت دولت عراق بود که با هدف ساماندهی وضعیت قانونی کار احزاب بر اساس اصول ملی و دموکراتیک انجام می‌شود تا تعدد گروه‌های سیاسی و تغییر دموکراتیک در عراق تضمین شود.

 نخست وزیر عراق همچنین امروز با سفیر آمریکا در بغداد دیدار و گفت‌وگو کرد.

نخست وزیر عراق در این دیدار بر ضرورت حفظ امنیت منطقه و دور نگه داشتن آن از خطرها تاکید کرد.

الکاظمی به سفیر آمریکا تاکید کرد که عراق هرگز نقطه شروع تهدید کشورهای همسایه یا دوست نخواهد بود

سفیر آمریکا در بغداد نیز در این دیدار مدعی شد که واشنگتن آماده حمایت اقتصادی از عراق بوده و در زمینه کرونا نیز آمادگی کمک به عراق دارد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=64277

ثبت نظر

-