نخستین نشست کابینه جدید عراق +عکس

  • کد خبر : 64231
  • 21 اردیبهشت 1399 - 1:31
نخستین نشست کابینه جدید عراق +عکس

به گزارش نیوز به نقل از فارس؛ دفتر اطلاع رسانی نخست وزیری عراق گفت که الکاظمی امروز نخستین جلسه هیئت دولت را برگزار کرد.

پارلمان عراق روز پنجشنبه به دولت الکاظمی رای اعتماد داده بود.

cO2nA1ajN4WJ

«بشار کیکی» عضو حزب دموکرات کردستان در پارلمان عراق در بیانیه‌ای گفت:« سهم کُردها در کابینه عراق چهار وزارتخانه است، اما آنها از زمان نخست وزیری عادل عبدالمهدی از یک سهم خود کوتاه آمدند تا به دیگر طوائف داده شده و کابینه تصویب شود».

وی گفت که در کابینه مصطفی الکاظمی هم به دلیل تمایل آشکار شیعیان به دستیابی به کرسی وزارت دارایی، کُردها همین رویه را در پیش گرفتند و از کرسی وزارت دارایی در ازای گرفتن کرسی وزارت خارجه کوتاه آمدند.

کیکی تنها نامزد تصدی این وزارتخانه را از سوی کُردها «فؤاد حسین» اعلام کرد و گفت که قرار است کابینه جدید عراق تا قبل از عید تکمیل شود.

عضو اتحادیه میهنی کردستان در پارلمان عراق هم گفت‌وگوها میان هیئت دولت منطقه کردستان با دولت فدرال را مثبت خواند و گفت که این هیئت بار دیگر به بغداد خواهد رفت.

«شیروان میرزا» عضو پارلمان عراق گفت: «گفت‌وگوهای اخیر میان دولت منطقه کردستان و دولت فدرال درباره پرونده‌های نفت و بودجه مثبت بود و چندین پیشنهاد به دست آمده که تحویل نخست وزیر دولت فدرال می‌شود».

وی افزود: «دو طرف نیت جدی برای حل مسائل مربوط به نفت و بودجه دارند و به اعتقاد من به زودی توافقنامه‌ای مشترک برای رفع اختلاقات حاصل می‌شود».

عضو پارلمان عراق گفت: «دولت منطقه کردستان عراق آمادگی خود را برای تحویل نفت و مذاکره درباره واردات داخلی اعلام کرده است و دولت فدرال حمایت و پشتیبانی منطقه کردستان را رد نکرد کما اینکه قیمت نفت هم افزایش پیدا کرد و همه این امور نشانه نیت واقعی برای حل مشکلات است».

وی افزود: «هیئت مذاکره کننده دولت منطقه کردستان به زودی به بغداد خواهد رفت تا گفت‌وگوها با دولت فدرال تکمیل شده و توافقنامه‌ای مشترک به دست آید».

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=64231

ثبت نظر

-