نگرانی بزرگ در قم

  • کد خبر : 63184
  • 19 اردیبهشت 1399 - 22:34

وی افزود: بازدیدهای میدانی از سطح شهر و رفتار عمومی شهروندان به شکلی است که گویا پرونده کرونا در قم بسته‌شده است.

قدیر گفت: وضعیت عمومی شهر قم و بی‌توجهی به هشدارهای بهداشتی و اصول فاصله‌گذاری اجتماعی احساس ناخوشایندی را در بین مسوولان علوم پزشکی قم به وجود آورده است.

 استرس بازگشت دوباره کرونا به قم

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت: شلوغی و ازدحام زیاد مراکز کسب‌وکار در کنار عدم استفاده از ماسک و دستکش و رعایت نکردن اصول بهداشتی توسط برخی از شهروندان استرس بازگشت دوباره کرونا در قم را افزایش داده است.

وی بیان کرد: ممکن است جوانانی که فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نمی‌کنند همان ناقلان بدون علامت کرونا باشند که وضعیت سلامتی افراد مسن و پرخطر را به‌شدت تهدید می‌کنند.

قدیر با دعوت از شهروندان برای رعایت حقوق شهروندی و احترام به‌سلامت جامعه، یادآور شد: از مردم قم درخواست داریم که با رعایت اصول بهداشتی و حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی به خودشان، خانواده‌شان، افراد پرخطر و کادر درمانی استان رحم کنند.

۱۲ واحد صنفی پرخطر غیرفعال شد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم نیز روز جمعه، بیان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته کارشناسان محیط و حرفه‌ای قم، ۹۱۲ مورد بازدید از واحدهای صنفی انجام دادند که ازاین‌بین ۵۶۵ واحد پایبند به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بودند.

“سیامک محبی” افزود: همچنین در ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۳ واحد متخلف اخطار تعطیلی دریافت کرده و ۱۲ واحد صنفی پرخطر غیرفعال شد.

وی اظهار کرد: در این مدت و با بررسی‌های انجام‌گرفته ۳۴۱ کیلوگرم انواع مواد غذایی غیرقابل‌مصرف معدوم شده و ۴۰ مورد نظارت بر عملکرد ادارات قم در خصوص رعایت پروتکل‌های ابلاغی وزارت بهداشت و فاصله‌گذاری اجتماعی انجام‌گرفته است.

کووید۱۹، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع و ازجمله راه‌های انتقال آن عطسه و سرفه و دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند علاوه بر پرهیز از دست دادن و روبوسی و عدم حضور در مراکز عمومی، به هنگام عطسه حتما جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

ویروس کرونا موسوم به «کوید ۱۹» اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی‌ماه ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۳۶۶۲۰۰۲۳، ۳۶۶۲۰۹۹۹، ۳۶۷۰۶۰۳۰ و ۳۶۷۰۴۳۶۸ (با پیش‌شماره ۰۲۵) تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند./

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=63184

ثبت نظر

-