راهکارهایی برای بالا بردن قدرت متابولیسم بدن در سنین بالا

  • کد خبر : 63142
  • 19 اردیبهشت 1399 - 21:27
راهکارهایی برای بالا بردن قدرت متابولیسم بدن در سنین بالا

کد خبر: ۱۵۲۱۴۸

تاریخ انتشار: جمعه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ – ۱۸:۴۴

به مروری که سن افزایش می یابد متوجه خواهید شد که دچار کمبود قوای عضلانی و تحلیل انرژی شده اید. هم چنین افزایش چشمگیری در میزان چربی بدن دیده خواهد شد. حمل کردن این چربی های اضافی ممکن است به سلامت شما آسیب برساند. توصیه های غذایی و ورزشی نیز می توانند شما را سردرگم کنند ، اما باید بدانید این توصیه ها مانع افزایش وزن شما در هنگام پیری خواهد شد. همچنان که شما قدم به سنین ۳۰ ، ۴۰ و ۵۰ سالگی و فراتز از آن ها می گذرارید ، می توانید تلاش خود را برای جلوگیری از سستی و فرسودگی حاصل از افزایش سن آغاز کنید.

به گزارش نیوز، به مروری که سن افزایش می یابد متوجه خواهید شد که دچار کمبود قوای عضلانی و تحلیل انرژی شده اید. هم چنین افزایش چشمگیری در میزان چربی بدن دیده خواهد شد. حمل کردن این چربی های اضافی ممکن است به سلامت شما آسیب برساند. توصیه های غذایی و ورزشی نیز می توانند شما را سردرگم کنند ، اما باید بدانید این توصیه ها مانع افزایش وزن شما در هنگام پیری خواهد شد. همچنان که شما قدم به سنین ۳۰ ، ۴۰ و ۵۰ سالگی و فراتز از آن ها می گذرارید ، می توانید تلاش خود را برای جلوگیری از سستی و فرسودگی حاصل از افزایش سن آغاز کنید.

متابولیسم ( سوخت و ساز ) بدن شما همراه با افزایش سن تغییر می کند. شما در سنین بالاتر کالری کم تری می سوزانید هم چنین هضم غذا در بدن شما به سختی صورت می پذیرد. در این سنین ماهیچه های ضعیف و سست از بین می روند که نهایت موجب سستی و تحلیل رفتگی بدن خواهد شد. اما شما می توانید با ورزش کردن و جایگزین کردن رژیم غذایی محتوی مقدار کمتری از کالری و چربی مانع از به وقوع پیوستن این شرایط شوید.

در هر حال با گسترش کهنسالی فعالیت های نامنظم بدن نیز گسترش می یابد. از برخی نقطه نظرات ، با افزایش سن ، افراد ماهیچۀ بیشتری از دست می دهند اما به میزان چربی شکمی آن ها افزوده خواهد شد. میخ تلویزیون ( نشستن جلوی تلویزیون به مدت زیاد در طول شبانه روز و استفاده از غذاهای پرچرب و پر کالری در این مدت ) اصطلاحی است برای روش زندگی غلط که عامل اصلی کهولت سن و تغییرات متابولیسمی مربوط به کهولت در بدن است. یکی از مهم ترین تغییراتی که با افزایش سن در متابولیسم بدن ایجاد می شود ، تغییر در میزان ترشح هورمون شیمیایی لپتین می باشد. این هورمون در دریافت حس سیری از مغز نقش اصلی را ایفا می کند. با افزایش سن در ترشح این هورمون تغییراتی ایجاد می شود و باعث می شود هشدارها و اعلان های آن برای حس سیری به خوبی گذشته ارسال نشود. بنابراین بلافاصله بعد از خوردن یک وعدۀ غذایی ممکن است دوباره احساس گرسنگی کنید. هم چنین چاقی و ازدیاد وزن باعث می شود تا هورمون لپتین میزان تاثیر گذاری خود را از دست بدهد.

خوردن هر غذایی می تواند لذت بخش و هوس انگیز باشد. افرادی که وزن مناسب و نرمال دارند ، معمولا میزان هوس خود را با خوردن مقدار کمی از هر غذا کنترل می کنند. به هر میزان که سن و چربی بدن افزایش یابد شما برای برطرف کردن هوس خود نسبت به هر غذا نیاز به خوردن مقدار زیادی از آن غذا دارید تا به احساس مطلوب و دلپذیری دست پیدا کرده و هوس خود را برطرف کنید. ازدیاد وزن و سالخوردگی هر دو موجب می شوند تا تغییراتی در جریان تولید و مصرف گلوکز ( قندی که بدن از تجزیه مواد غذایی در بدن تولید کرده و به عنوان سوخت برای تولید انرژی استفاده می کند ) ایجاد شود.

سرانجام این تغییرات و کاهش متابولیسم بدن می توانند منجر به ابتلا به بیماری دیابت شده و بستر را برای ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی ، کوری و حتی قطع عضو مهیا سازند. ازدیاد وزن خطر ابتلا به بیماری های مربوط به سالخوردگی را افزایش می دهد و موجب می شود فرد حتی در سنین پایین تر از سالخوردگی به این بیماری ها مبتلا شوند. هم چنین چاقی در بلند مدت اثرات زیادی روی مغز و سیستم عصبی خواهد داشت. ابتلای بلند مدت به چاقی و دیابت منجر به تغییراتی در سلول های مغزی خواهد شد که در نهایت باعث می شود تا این سلول ها آسیب پذیری شدیدی در سنین سالخوردگی پیدا کنند. اگر شما از مرز ۵۰ سالگی عبور کرده اید از این پس به میزان کالری کم تری احتیاج دارید اما این مطلب حائز اهمیت است که همواره باید از غذاهای مقوی و مناسب استفاده کنید. بنابراین هرگز از مصرف غذاهای سالم پرهیز نکنید. کاهش مفرط وزن و نیز افزایش مفرط آن نشانۀ عدم سلامت به خصوص در افراد سالخورده است.

انجام تمرینات ورزشی و داشتن تحرک کافی نکتۀ حائز اهمیتی است. انجام این اعمال هیچ ارتباطی به سن شما ندارد. در هر حال انجام تمرینات ورزشی برای شما مفید و سودمند است. اما سعی کنید تا با پزشک یا پرستار خود درباره بهترین راه های انجام تمرینات ورزشی که متناسب با سنتان است صحبت کنید. اگر وضعیت خاصی دارید که نمی توانید این فعالیت ها را انجام دهید ( مثل : ابتلا به آرتریت یا پشت سر گذاشتن یک عمل جراحی ) حتما در مورد تمرینات ورزشی که سلامت شما را به خطر می اندازد سوال کنید. تمرکز روی فعالیت های ورزشی و تغذیه مناسب کلید سلامتی شما خواهد بود و باعث می شود از ابتلا به بیماری هایی که در میانسالی شایع ترند در امان باشید.

شما می توانید مقاله ده روش برای بالا بردن متابولیسم بدن و کاهش وزن را مطالعه کنید تا با بالا بردن متابولیسم بدنتان از اضافه شدن چربی ها و اضافه وزن جلوگیری کنید.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=63142

ثبت نظر

-