دکتر و مهندس‌های دنیای فوتبال/فوتبالیست هایی که تحصیلات آکادمیک دارند

  • کد خبر : 62788
  • 06 تیر 1400 - 9:11
دکتر و مهندس‌های دنیای فوتبال/فوتبالیست هایی که تحصیلات آکادمیک دارند

نیوز ، دنیای پر حاشیه و پرطرفدار فوتبال پر است از بازیکنانی که با همه مدل تحصیلات در آن بازی می کنند و می درخشند. همانطور که در فوتبال ما همواره علی دایی به عنوان الگویی در زمین فوتبال و زندگی تحصیلی مورد توجه قرار می‌گیرد و حسین کلانی بازیکن سال‌های دور تیم ملی به خاطر توجهش به تحصیلات و مطالعه، مورد تمجید است، در کشور‌های دیگر هم بازیکنان از این امر مستثنی نیستند و آن‌هایی که توانسته اند در کنار فوتبال حرفه‌ای که وقت زیادی را به خود اختصاص می‌دهد، تحصیلات آکادمیک هم داشته باشند، در کانون توجه و تمجید رسانه‌ها قرار دارند.

دکتر و مهندس‌های دنیای فوتبال

روزنامه مارکا در روز‌هایی که ویروس کرونا فوتبال را متوقف کرده، یادی کرده از چهره‌های سرشناسی که هم در زمینه فوتبال و هم زمینه تحصیلی، سرآمد هستند.

رابرت لواندوفسکی

دکتر و مهندس‌های دنیای فوتبال را بشناسید

بهترین گلزن تاریخ فوتبال ملی لهستان، پایان نامه اش را در رابطه با دوران حرفه‌ای خودش نوشته و در رشته تربیت بدنی فارغ التحصیل شده است. لواندوفسکی تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه ورشو سپری کرده و در تاریخ ۹ اکتبر ۲۰۱۷ از پایان نامه اش دفاع کرد.

سوکراتس

دکتر و مهندس‌های دنیای فوتبال را بشناسید

در مورد سوکراتس نکته‌های بسیار جالب توجهی وجود دارد؛ این بازیکن که می‌گوید پدرش در حال خواندن کتاب افلاطون بوده که او به دنیا آمده، در رشته پزشکی تحصیل کرده و لقب “دکتر سوکراتس” به همین دلیل روی او گذاشته شده؛ همچنین اسم او به خاطر علاقه پدرش به ادبیات و فلسفه انتخاب شده و همانطور که پدرش انتظار داشته، او در رشته فلسفه نیز تحصیلات آکادمیک دارد و یکی از روشنفکرترین و خاص‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال به شمار می‌رود.

خوآن ماتا

دکتر و مهندس‌های دنیای فوتبال را بشناسید

دکتر و مهندس‌های دنیای فوتبال/ ماتا فارغ التحصیل دانشگاه پلی تکنیک مادرید در رشته شبکه‌های بین المللی و محیط زیست است و در بازاریابی نیز تحصیلات آکادمیک داشته است.

پیری

دکتر و مهندس‌های دنیای فوتبال را بشناسید

او ۱۶ فصل بر‌ای رئال مادرید بازی کرده و پس از اتمام دوران حرفه‌ای فوتبال و بازنشستگی که در مکزیک برای او اتفاق افتاد، به عنوان پزشک کار خود را در تیم اول مادرید آغاز کرد.

مانوئل سانچز و امانوئل بوتراگوئنو

دکتر و مهندس‌های دنیای فوتبال را بشناسید

این دو چهره سابق سفید‌های مادریدی در رشته تجارت فارغ التحصیل شده اند. سانچز و امانوئل دو چهره برجسته رئال مادرید در سال‌های دور بوده اند و روی هم رفته نزدیک به هزار بازی برای این تیم انجام داده اند و ۲۵۰ گل هم به ثمر رسانده اند.

اینیستا

دکتر و مهندس‌های دنیای فوتبال را بشناسید

آندرس اینیستا که این روز‌ها در چین سال‌های پایانی فوتبالش را پشت سر می‌گذارد، در همان سال‌ها و در روز‌های درخشش با بارسلونا به همراه نسل طلایی لاماسیا، در حال سپری کردن تحصیلات خود در زمینه شبکه‌های بین المللی و محیط زیست بوده است.

استفانو گرانرو

استفانو گرانرو

دکتر و مهندس‌های دنیای فوتبال/این بازیکن که با مو‌های بلند، حالتی ویژه و البته پیچیده به شخصیت خود بخشیده، فارغ التحصیل رشته روانشناسی است.

آنخل ماریا ویلار

آنخل ماریا ویلار

این چهره که بین سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۸۱ در اتلتیکو بیلبائو بازی می‌کرده، پس از بازنشستگی، سمت‌های مختلفی با توجه به تحصیلاتی که داشته در قسمت‌های مختلف فیفا و یوفا در اختیار او قرار گرفته و فارغ التحصیل رشته قانون است.

خوزه لوئیس پرز پایا

خوزه لوئیس پرز پایا

او یکی از اولین بازیکنان تاریخ فوتبال اسپانیا به شمار می‌رود که تحصیلات دانشگاهی هم داشته است. دوران حرفه‌ای فوتبال او در اتلتیکو مادرید و رئال مادرید سپری شد و او بعد از بازنشستگی وقت خود را به شغل‌های مدیریتی اختصاص داد. او در سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۵ ریاست فدراسیون فوتبال اسپانیا را نیز به عهده داشته است.

کارلوس بیلاردو

کارلوس بیلاردو

سرمربی تیم ملی آرژانتین در جام جهانی ۱۹۸۶ که با هنرنمایی دیگو مارادونا نامش در تاریخ جاویدان شد، در رشته پزشکی و همینطور زنان و زایمان تخصص دارد. همانطور که مشاهده می‌شود، او دوران بازیگری حرفه‌ای را نیز تجربه کرده و در این عکس نفر سمت چپ است.

پابلو آلفارو

پابلو آلفارو

شاید نام پابلو آلفارو زیاد مانند برخی اسامی دیگر این لیست برای علاقمندان به فوتبال آشنا نباشد، ولی او طی سال‌های ۱۹۸۶ تا ۲۰۰۷ در تیم‌های مختلف اسپانیایی بازی کرده و البته در سال ۱۹۹۲ نیز به مدت یک فصل در بارسلونا پابه توپ شد که البته بیش از ۷ بار فرصت به او نرسید. او که حالا ۵۱ ساله شده، در رشته پزشکی و زنان و زایمان تخصص دارد.

آلوارو آلبلوئا

آلوارو آلبلوئا

مدافع راست تیم مادرید در دوران حضور ژوزه مورینیو که از لیورپول راهی این تیم شده بود. آربلوئا پیش از ترک دانشگاه برای دنبال کردن علاقه اصلی که فوتبال بود، در رشته تجارت تحصیل می‌کرد. او همینطور در رشته روزنامه نگاری نیز مدرک تحصیلی دریافت کرده است.

ژابی آلونسو و سسک فابرگاس

ژابی آلونسو و سسک فابرگاس

این دو بازیکن سابق رئال مادرید و بارسونا هر دو به تحصیلات دانشگاهی‌شان ادامه می‌دادند، ولی برای اینکه تمرکز بیشتری روی فوتبال داشته باشند، تصمیم به ترک داننشگاه گرفتند.

سرخی روبرتو

سرخی روبرتو

زننده گل فراموش نشدنی بارسلونا مقابل پی اس جی در یکی از دراماتیک‌ترین بازی‌های تاریخ فوتبال، مانند اینیستا و ماتا در زمینه شبکه‌های بین المللی محیط زیست درس می‌خواند و به زودی مدرک تحصیلی اش را دریافت می‌کند.

خوزه گاراته

خوزه گاراته

او که حال ۷۵ سال دارد، دوران حرفه‌ای خود را در باشگاه اتلیتیکو مادرید پشت سر گذاشته است. گاراته به دلیل تخصصی که در رشته مهندسی صنایع داشت، لقب مهندس گل را دریافت کرده بود و پس از بازنشستگی زمان خود را وقف فعالیت روی رشته تحصیلی اش کرد.

ژولن گوئررو

ژولن گوئررو

این بازیکن که تقریبا تمام دوران حرفه‌ای خود را در اتلتیکو بیلبائو سپری کرد و طی سال‌های ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۶ عضو تیم ملی اسپانیا بود، مدرک روزنامه نگاری دارد. او در آخرین سال‌های حضورش در مستطیل سبز، برای ایالت باسک ۱۱ بازی انجام داد.

ادوین کنگو

ادوین کنگو

این مهاجم که در سال ۱۹۷۶ در کلمبیا به دنیا آمده و حالا ۴۳ سال دارد، تقریبا تمام دوران حرفه‌ای خود را در کشور ماتادور‌ها سپری کرده است و در همانجا موفق به اخذ مدرک دندانپزشکی شده است.

هوگو سانچز

هوگو سانچز

یکی دیگر از بازیکنان سرشناس تاریخ باشگاه رئال مادرید. اوکه حالا ۶۱ ساله است، طی سال‌های ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۳ برای رئال مادرید بازی کرد، اما هنگامی مدرک دندانپزشکی‌اش را دریافت کرد که در تیم “UNAM” مکزیک به میدان می‌رفت.

>>>بیشتر بخوانید:

زندگی پر فراز ونشیب علی دایی،آقای گل جهان

کیلینی

برخلاف بخشی از بازیکنان اشاره شده در متن‌های بالا، کمتر علاقمند به فوتبالی را سراغ داریم که کیلینی را نشناسد.

کیلینی

او که حالا با شیوع ویروس کرونا توانسته با شرایط و در اختیار داشتن زمان بسیار مناسبی، با پشت سر گذاشتن مصدومیتِ دردناکش، آماده بازگشت به میادین شود، چندی پیش بود که پایان نامه دکتری خود را در رابطه با الگوی اقتصادی باشگاه یوونتوس ارائه داد.

دکتر و مهندس‌های ایرانی دنیای فوتبال

در ایران هم چهره‌های فوتبالی‌ای را می‌توان نام برد که در کنار فوتبال به تحصیل علم هم پرداخته اند. پس به عنوان حسن ختام در پایان این لیست ما هم نام یک بازیکن را به عنوان سمبل بازیکنان ایرانی اضافه می‌کنیم؛ علی دایی. دایی در سال ۱۳۶۶ در رشته مهندسی عمران، دانشگاه شریف پذیرفته شد، ولی به دلیل بازی فوتبال در گزینش ورودی به دانشگاه ناکام ماند.

دکتر و مهندس‌های دنیای فوتبال را بشناسید

این موضوع، اما باعث نشد تا او بی خیال ادامه تحصیل شود و در ادامه فارغ التحصیل لیسانس مهندسی متالوژی از دانشگاه صنعتی شریف و فوق لیسانس تربیت بدنی از دانشگاه آزاد و دانشجوی دکترای واحد علوم تحقیقات رشته جامعه شناسی ورزش شد تا تحصیل هم بخشی از زندگی او باشد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=62788