آمار فوت‌ شدگان زمستان ۹۸ در کشور

  • کد خبر : 62782
  • 19 اردیبهشت 1399 - 12:33
آمار فوت‌ شدگان زمستان ۹۸ در کشور

به گزارش رکنا، سیف الله ابوترابی در تشریح ارائه آمار فوت و ولادت کشور گفت: در حال حاضر تمام آمار ولادت و فوت سال ۱۳۹۸ از جمله زمستان این سال در سامانه سازمان ثبت احوال کشور برای بهره‌برداری در دسترس قرار گرفته است. بر اساس روال گذشته زمان انتشار آمار زمستان هر سال در همین نیمه دوم اردیبهشت ماه بوده است لذا بر اساس روال قبلی و همانند سال گذشته این کار انجام شد.

وی درباره نامه یکی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران خطاب به ریاست سازمان ثبت احوال کشور مبنی بر اعلام آمار فوت و ولادت در کشور برای زمستان سال ۱۳۹۸ و فروردین سال جاری گفت: من با آقای حق شناس صحبت کردم و با قرارگیری آمار روی وب سایت سازمان ثبت احوال مشکل حل شد؛ البته برخی درباره انتشار این آمار عجله کردن و بهانه‌ای به دست رسانه‌های آن طرف آبی دادند که ثبت احوال آمار را ارائه نمی کند در صورتی که ما طبق روال گذشته این آمار در همین زمان منتشر می‌کردیم.

وی تاکید کرد: برای انتشار آمار فروردین امسال نیز بر اساس آنچه که جهانی است، ۷۵ روز از هر فصل باید بگذرد برای مثال آمار بهار در تابستان جمع بندی و اعلام می شود.

پیشتر محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران در نامه‌ای به درخشان‌نیا، رئیس سازمان ثبت احوال درخواست کرده بود آمار فوت و موالید زمستان ۱۳۹۸ و فروردین ۱۳۹۹ مطابق با سنوات قبل بر بستر پایگاه اینترنتی سازمان ثبت احوال کشور اعلام شود.

مرگ بیش از ۱۰۵ هزار نفر در زمستان ۹۸

تهران و خراسان رضوی در صدر جدول

 بر پایه مرگ و میرهای ثبت شده در سال ۱۳۹۸ از میان ۳۹۵ هزار و ۳۹۲ نفر فوتی کل کشور، ۱۰۵ هزار و ۷۸۷ نفر مربوط به زمستان بوده که در این فصل نیز بیشترین فوتی‌ها مربوط به استان تهران با ۱۶هزار و ۷۷۳ نفر و پس از آن استان خراسان رضوی با ۷۸۲۵ نفر در جایگاه بعدی قرار گرفته است.

در مجموع آمار فوتی سال ۱۳۹۸ نیز استانهای تهران با ۶۰ هزارو ۷۱۲ نفر، خراسان رضوی با ۳۱ هزارو ۴۶۲ نفر و استان اصفهان با ۲۵هزارو ۴۰۵ نفر به ترتیب بیشترین میزان فوتی در میان استانهای کشور را داشته‌اند.

«ایلام»، کمترین میزان مرگ سال گذشته را از آن خود کرد

از کل ۳۹۵ هزارو ۳۹۲ اسناد وفات سال گذشته، ۲۲۳ هزارو ۲۰۵ نفر مرد و ۱۷۰ هزار و ۸۰۸ نفر زن هستند که مجموعا ۳۹۴ هزار و ۱۳ نفر را شامل می شود؛ البته اختلاف در سر جمع به دلیل وجود مقادیر نامشخص است؛ همچنین کمترین میزان مرگ و میر از کل فوتی های سال ۱۳۹۸ نیز به ترتیب متعلق به استان‌های ایلام با ۲۵۴۳ نفر، کهگیلویه و بویراحمد با ۲۸۷۰ نفر و سمنان با ۳۶۳۱ نفر است.

و اما آماری از متولدان ۹۸

در بخش ولادت نیز از مجموع یک میلیون و ۱۹۶ هزارو ۱۳۵ ولادت ثبت شده در سال ۱۳۹۸ بیشترین تولد به ترتیب مربوط به استانهای تهران با ۱۵۶ هزار و ۵۵۷ نفر، خراسان رضوی با ۱۱۶ هزار و ۷ نفر و خوزستان با ۹۷ هزار و ۱۳۲ نفر است.

از میان کل آمار تولد کشور در سال گذشته ۲۸۲ هزارو ۷۷۹ نفر متولد سه ماهه زمستان هستند؛ در ولادت‌های فصل زمستان، استان‌های تهران با ۳۶ هزارو ۷۷۰ نفر، خراسان رضوی با ۲۷ هزارو ۸۸ نفر و خوزستان با ۲۳ هزارو ۱۷۷ نفر پیشگام هستند.

بر اساس گزارش سامانه آمارهای جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور، از کل یک میلیون و ۱۹۶ هزارو ۱۳۵ ولادت سال گذشته ۶۱۶ هزار و ۴۹۳ نفر مرد و ۵۷۹ هزارو ۶۴۲ نفر زن هستند؛ همچنین کمترین میزان تولد از کل ولادت‌های سال ۱۳۹۸ نیز به ترتیب متعلق به استان‌های سمنان با ۸۰۲۷ نفر، ایلام با ۸۵۶۶ نفر و کهگیلویه و بویراحمد با ۱۲ هزارو ۴۰ نفر است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=62782