سیاسی‌ها می‌توانند، اما چهره‌های فوتبالی نه!

  • کد خبر : 6123
  • 27 بهمن 1398 - 18:29
سیاسی‌ها می‌توانند، اما چهره‌های فوتبالی نه!

به گزارش نیوز، در خبر‌ها آمده بود به احتمال قوی ایکر کاسیاس در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال ثبت نام کرده و وارد گود خواهد شد.
انتخابات فدراسیون فوتبال ایران ۲۵ اسفند برگزار می‌شود و هیچ چهره‌ای شبیه ایکر کاسیاس در این انتخابات ثبت نام نکرده است. منظورمان بازیکنان نام‌آشنا و ملی‌پوشان هستند که سابقه خوبی در فوتبال باشگاهی و ملی داشته‌اند. به هر صورت در فوتبال ایران هم چهره‌های موجه و حتی تحصیلکرده‌ای حضور دارند که علاقه‌مند باشند در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال ثبت نام کنند، اما عملاً قوانین چنین اجازه‌ای را به آن‌ها نمی‌دهد. قوانینی که در فوتبال ایران پررنگ است و مانع حضور ستاره‌های فوتبال در انتخابات می‌شود در خارج از کشور وجود ندارد که اگر داشت کاسیاس برای ورود به انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال تصمیم نمی‌گرفت.
یکی از این قوانین عجیب و غریب این است؛ کسی که می‌خواهد وارد انتخابات شود باید ۱۰ امضای اعضای مجمع را جمع کند. به واقع اعضای مجمع پیش از برگزاری انتخابات می‌توانند باعث ورود یا مانع ورود بعضی از کاندیدا‌ها به انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال شوند و قانون دیگر این است؛ کسی که می‌خواهد رئیس فدراسیون فوتبال شود باید ۱۰ سال سابقه مدیریتی داشته باشد. با این قانون عملاً اگر چهره‌هایی، چون علی دایی بخواهند وارد فوتبال شوند ناممکن است، چون ابتدا باید دست از کار فوتبال بشویند و ۱۰ سال از مربیگری فوتبال خارج شوند و مدیریت کنند تا شایسته حضور در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال شناخته شوند. با این قوانین یک شهردار یا هر چهره سیاسی می‌تواند وارد انتخابات شود، اما چهره‌های فوتبالی نه! که این ناراحت‌کننده و شاید هم دردناک است. البته باید به این نکته هم اشاره کرد که علی دایی علاقه‌ای برای ورود به انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال ندارد و بار‌ها و بار‌ها گفته مربیگری در فوتبال را بیشتر از مدیریت دوست دارد، اما نمی‌شود کتمان کرد اگر این قوانین در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال وجود نداشت خیلی از چهره‌های فوتبالی برای ورود به انتخابات اعلام آمادگی می‌کردند.
فوتبال در اسپانیا حرفه‌ای‌تر از ایران دنبال می‌شود و به طور حتم اگر سابقه مدیریتی در انتخاب رئیس فدراسیون فوتبال نقش داشت قانون ۱۰ سال سابقه مدیریتی یا کمتر در فدراسیون فوتبال اسپانیا هم وضع می‌شد. برای اسپانیایی‌ها توانمندی مدیریتی از سابقه مدیریتی مهم‌تر است چرا که کاسیاس می‌تواند با بهره گیری از مشاوران قوی در همه زمینه‌ها شروع خوبی در مدیریت فوتبال داشته باشد. در عصری به سر می‌بریم که برای پی بردن به واقعیت‌ها نیاز به تجربه آن نیست و می‌توان از تجربیات دیگران بهره برد و وظیفه محوله را به خوبی پیش برد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=6123

ثبت نظر

-