خطرات و مزایای پابرهنه راه رفتن

  • کد خبر : 58094
  • 12 مرداد 1400 - 9:43
خطرات و مزایای پابرهنه راه رفتن

به گزارش نیوز: شاید تنها جایی که پا برهنه راه می روید داخل خانه باشد اما برای خیلی ها پا برهنه راه رفتن جزئی از تمرین های روزانه شان است.در این مقاله خطرات و مزایای پابرهنه بودن را بررسی می کنیم.

از مهم ترین فواید پا برهنه راه رفتن بازگرداندن مدل راه رفتن طبیعی است اما زمانی که به کفش فروشی ها می روید می بینید که کفش ها لایه ها و کفی های اضافی دارند. این لایه ها هم از پاها هنگام پیاده روی حفاظت می کنند و هم برای تقویت بدن مانع از استفاده بعضی عضلات می شوند.

پابرهنه راه رفتن یکی از شادی های حسی بزرگ زندگی، به ویژه در دوران کودکی است. آیا پیاده روی یا ورزش در آپارتمان یا خانه خود بدون جوراب یا کفش بی خطر است؟ این بستگی به عوامل مختلفی دارد. اینکه پا برهنه راه رفتن بستگی به جایی دارد که روی آن راه می رویم، آیا در آن زمان ورزش می کنیم، و شرایط سلامتی شخصی ما و آناتومی پا.

آیا باید با پای برهنه ورزش کرد؟

دوندگان و متخصصان دریافته اند که پابرهنه دویدن می تواند بعضی اوقات باعث ایجاد صدمات پا مانند شکستگی ها، صدمات در ناحیه برجسته پا، تاندونیت و موارد دیگر شود.

خطرات و مزایای پابرهنه بودن

گفته می شود، علاوه بر دویدن در جایی که معقول است کفش را کنار بگذارید، انواع دیگری از ورزش نیز وجود دارد به عنوان مثال یوگا، پیلاتس و انواع ورزش هایی هستند که ممکن است بتوان با پای برهنه انجام داد.

>>>بیشتر بخوانید:

دلایل پنهان پا درد که نمی دانستید

علاوه بر این، مسائل مربوط به بافت نرم و استخوان ها را فقط با پابرهنه بودن، می توان تجربه کرد.

در صورت طولانی شدن راه رفتن یا پا برهنه ایستادن و یا پوشیدن کفش نادرست، افراد به دلیل این افزایش زمان صرف شده بر روی پای خود در صورت عدم پشتیبانی مناسب، در معرض ابتلا به مشکلات پا قرار می گیرند. 

شرایطی که با عدم پشتیبانی یا محافظت از پا می توانند شرایط بدتر را ایجاد کند شامل:

خطرات و مزایای پابرهنه بودن

صافی کف پا

اگر از قبل صافی کف پا دارید، بهتر است که اجازه ندهید پاهای لخت شما بیش از حد یا به مدت طولانی با زمین در تماس باشد.

نوروم

اگر احساس می کنید که در زیر یکی از متاتارس های خود (استخوان های بلند جلوی پای شما) سنگریزه دارید، ممکن است دچار یک نوروم باشید، که وقتی عصبی در پای شما به مدت طولانی بسته می شود رخ می دهد. پیاده روی پابرهنه به طور معمول برای کسانی که نوروم دارند، دلسرد کننده می شود.

خار پاشنه 

از آنجا که پابرهنه بودن پشتیبانی کافی از پاشنه پا را ندارد، این مسئله دوباره می تواند باعث افزایش درد پاشنه شود. به طور خاص، یک خار پاشنه، که یک برآمدگی استخوانی است که در اثر رسوب کلسیم ایجاد می شود، می تواند مشکل ساز باشد. 

خطرات و مزایای پابرهنه بودن

دیابت

اگر مبتلا به دیابت هستید، می دانید که محافظت از پا و مراقبت صحیح از پا از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از دیابتیک ها دچار نوروپاتی یا بی حسی در پاهای خود هستند، و هنگام ایجاد بریدگی یا انگشتان آسیب دیده آنها را در معرض خطر بسیار بیشتری برای عفونت قرار می دهد.

مزایای بالقوه پا برهنه راه رفتن

 با این حال، برای بسیاری از مردم، پیاده روی پابرهنه یک کار کاملاً سالم است.

قدم زدن با پای برهنه ممکن است باعث تقویت سلولی، بهبود تعادل، آسایش از کفش های ضعیف و احتمالاً تقویت عضلات شود.

هنگامی که در خارج از خانه پابرهنه راه می روید، بسته به جایی که قدم می زنید می توانید پاهای خود را در معرض باکتری ها و سایر عفونت ها قرار دهید. 

پای ورزشکار

پای ورزشکار یک عفونت قارچی شایع است که معمولاً از راه رفتن پابرهنه در اماکن عمومی که مرطوب هستند، مانند دوش و استخرهای شنا منتقل می شود. 

خطرات و مزایای پابرهنه بودن

میخچه کف پا

زگیل ها در صورت تماس با انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می توانند روی کف پای شما ظاهر شوند. ویروس ها در محیط های گرم و مرطوب مانند سالن های بدنسازی یا استخر در اتاق ها رشد می کنند. 

کرم قلاب

اگر بر روی زمین یا شن ماسه ای که آلوده به حیوانات خانگی یا زباله های انسانی آلوده است ، پابرهنه راه می روید، می توانید در معرض انگل به نام کرم قلاب قرار بگیرید. 

MRSA

سایر عفونتهای احتمالی که می توانید از راه رفتن برهنه بیابید شامل استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) است. براساس CDC ، MRSA یک عفونت باکتریایی استافی است که می تواند از تماس با سطوح، موارد آلوده به آن یا تماس مستقیم با عفونت فرد منعکس شود.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=58094

ثبت نظر

-