گزارش «نیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ شکستن مرزهای مقاومتی دلار و سکه

  • کد خبر : 5684
  • 27 بهمن 1398 - 2:32
گزارش «نیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ شکستن مرزهای مقاومتی دلار و سکه

به گزارش نیوز؛ در اولین روز هفته، روند بازار به کام افزایشی ها بود؛ دلار کانال ۱۴ هزار تومانی را شکست و سکه تمام بهار آزادی توانست با قدرت از سد ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی عبور کند و مرز ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی را هم پشت سر بگذارد. روز شنبه، شاخص ارزی ۱۱۰ تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۱۴ هزار و ۵۰ تومان رسید. به گفته فعالان، این افزایش از آن جهت اهمیت داشت که بازار در تمام طول زمستان در کانال ۱۳ هزار تومانی نوسان کرده و در اواخر هفته گذشته نیز تلاش برای شکست مرز ۱۴ هزار تومانی با شکست مواجه شده بود.

اما چه عواملی دست به دست هم دادند که قیمت دلار به بالاترین سطح زمستان ۹۸ برسد؟ برخی فعالان بر اثرگذاری متغیرهای سیاسی تاکید داشتند و گروهی بر متغیرهای اقتصادی بیرونی. متغیرهای سیاسی را بر اساس صحبت های بازیگران بازار می توان به دو دسته هراس معامله گران از تصمیم آتی fatf  در مورد ایران و انتظار آن ها مبنی بر بزرگ تر شدن تضادهای درون حاکمیتی پس از انتخابات مجلس شورای اسلامی تقسیم کرد. البته گروهی دیگر از معامله گران اساسا به این متغیرهای سیاسی و اثرگذاری آن ها باور دارند و معتقدند بازار بیشتر تحت تاثیر متغیرهای اقتصادی قرار دارد. از نظر برخی از آن ها عاملی مانند رشد نرخ حواله درهم بسیار در بالا رفتن ارزش دلار در بازار داخلی نقش دارد و عده ای نیز بر متغیرهای درونی اقتصاد مانند بالا بودن نرخ تورم به عنوان یک عامل بالا برنده نرخ ارز اشاره می کردند.

اگر از بازار ارز کمی فاصله بگیریم، می بینیم که امروز در بازار سکه های گران بها نیز قیمت ها رویه افزایشی داشته اند. به عنوان مثال، سکه امروز ۱۳۵ هزار تومان افزایش را به خود دید و توانست روی عدد ۵ میلیون و ۲۱۰ هزار تومانی قرار بگیرد. نیم سکه با ۱۰۵ هزار تومان افزایش خود را به قیمت ۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومانی رساند و ربع سکه نیز با ۵۰ هزار تومان افزایش به بهای یک میلیون و ۶۷۰ هزار تومان رسید. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز امروز به سوی مرز ۵۳۰ هزار تومان جهش کرد. امروز همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار تقریبا ۵۳۱ هزار تومان قیمت داشت که ۱۳ هزار تومان بیشتر از آخرین روز هفته بود.

در کنار افزایش قیمت دلار که انتظارات معامله گران بازار سکه داخلی را تحت تاثیر قرار می داد، به گفته فعالان، افزایش روز آخر طلای جهانی نیز انتظارات را تحت تاثیر قرار داد. طلای جهانی روز جمعه از هزار و ۵۸۰ دلار عبور کرد و توانست روی عدد هزار و ۵۸۴ دلار به خود پایان دهد.

تاکتیک بازارساز برای مقابله با نوسان گیران

برخی از فعالان بازار ارز باور دارند افزایش روزهای اخیر دلار خارج از مدیریت بازارساز رخ نداده است. از نظر این دسته، بازارساز زمانی که متوجه می شود، میزان تقاضا بالاست، اجازه می دهد که قیمت تا حدی تعدیل شود و بعد خود از قیمت های بالاتر اقدام به عرضه می کند. پس از اینکه قیمت پایین تر آمد، بازارساز خود در موقعیت خرید قرار می دهد. در چنین شرایطی، بازارساز از یک طرف نه تنها ذخایر ارزی خود را از دست نمی دهد، بلکه ارز بیشتری را به دست می آورد و از طرف دیگر، نوسان گیرانی که دچار ضرر شدند، دیگر به اندازه قبل توان مداخله در بازار را ندارند. فعالان معتقد به این دیدگاه طبیعتا انتظار دارند که قیمت دلار طی روزهای آتی کاهشی شود.

در این میان، دسته ای دیگر از بازیگران ارزی باور دارند، نوع مداخله بازارساز در بازار بیشتر به صورت ریالی است. به عنوان مثال، در ازای فروش ارز توسط صرافی های های منتخب، ریال بیشتری را در اختیار آن ها می گذارد. برخی فعالان هم اشاره می کنند، بازارساز بیشتر از طریق محدود کردن گردش های ریالی اقدام به مدیریت نوسانات ارزی می کند.

در مقابل گروهی از فعالان باور دارند، نوسانات روزهای اخیر کاملا در کنترل بازارساز نبوده است. شماری از معامله گران باور دارند،‌ نوسانات روزهای اخیر دلار بیشتر تحت تاثیر افزایش نرخ حواله درهم بوده است. روز شنبه نیز نرخ حواله درهم تا محدوده ۳ هزار و ۸۳۰ تومان بالا رفت و از نظر آن ها همین عامل منجر به افزایش خرید ارز در بازار داخلی شد. با این سطح از نرخ حواله درهم،  ارزش دلار در بازار داخلی می توانست به بالای ۱۴ هزار و ۵۰ تومان برسد. در واقع می توان گفت امروز نرخ حواله درهم و دلار در بازار داخلی با یکدیگر هماهنگ شدند. این در حالی بود که در روزهای قبل تر کمی قیمت درهم در مقایسه با دلار بیشتر بود.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز شنبه ۲۶ بهمن‌ماه قیمت دلار آزاد در بازار تهران بین ۱۴۰۵۰ تا ۱۴۰۸۰ تومان ثبت شد و نرخ حواله درهم نیز در بازار دوبی از ۳۷۹۰ تومان امروز به ۳۸۲۰ تومان افزایش یافت.

همچنین  قیمت یورو نقدی در معاملات بازار آزاد ۱۵۴۰۰ تا ۱۵۵۰۰ تومان و پوند انگلیس نیز بین ۱۸۳۵۰ تا ۱۸۵۰۰ تومان قیمت خورد.

همچنین قیمت حدودی دلار کانادا ۱۰۷۵۰ تومان، دلار استرالیا ۹۵۰۰ تومان، فرانک سوییس ۱۴۵۵۰ تومان، یوان چین ۲۰۳۰ تومان و لیر ترکیه ۲۳۷۰ تومان بوده است.

امروز شنبه ۲۶ بهمن ماه صرافی ملی نرخ رسمی خرید و فروش دلار و یورو را با ۱۰۰ تومان کاهش به شرح زیر اعلام کرد:

قیمت خرید دلار آمریکا :  ۱۳۴۵۰ تومان           قیمت فروش دلار آمریکا :  ۱۳٫۸۵۰ تومان

قیمت خرید یورو :  ۱۴٫۸۵۰ تومان                      قیمت فروش یورو :  ۱۵،۱۵۰ تومان

قیمت انواع طلا و سکه

همچنین در بازار طلا سکه طرح جدید با قیمت ۵ میلیون و ۲۱۰ هزار تومان بازگشایی شد و سکه طرح قدیم ۵ میلیون ۲۰۰ هزارتومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه ۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و ۶۷۰ هزار تومان شد. سکه گرمی هم با قیمت ۹۴۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

بهای هر اونس طلا در بازار جهانی، امروز حدود ۱۵۸۴ دلار شد. در بازار داخلی نیز هر مثقال طلای آبشده با قیمت ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد که این رقم معادل هر  هر گرم طلای ۱۸عیار  حدود ۵۳۱ هزار تومان است.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=5684

ثبت نظر

-