تحلیل رسانه سوئیسی از اعلام مواضع ایران در حاشیه کنفرانس مونیخ

  • کد خبر : 5406
  • 26 بهمن 1398 - 17:56

به گزارش نیوز به نقل از نیوز، روزنامه «تریبون دو ژنو » سوئیس روز شنبه (۲۶ بهمن) به نقل از «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران نوشت: در صورتی که اروپا منافع اقتصادی ایران را به طور معنادار تضمین کند، تهران آمادگی آن را دارد که از تمام یا بخشی از اقدام‌های خود که در چارچوب کاهش تعهدات هسته‌ای انجام داده، صرف نظر کند.

به گزارش این رسانه سوئیسی، با وجود تلاش اروپایی‌ها برای نجات توافق هسته ای سال ۲۰۱۵، این توافق به دنبال خروج یکجانبه آمریکا در معرض تهدید و در آستانه فروپاشی قرار گرفته است. ایران در پاسخ به خروج آمریکا، از عمل به چندین تعهد اساسی خود طبق این توافق که میان تهران و گروه ۱+۵ شامل چین، آمریکا، فرانسه، روسیه و آلمان انجام داده بود، عقب نشینی کرد.

این روزنامه سوئیسی نوشت: محمد جواد ظریف در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ به خبرنگاران گفت (درصورت اقدام مطلوب از سوی اروپا) ایران آماده است تا گام های کاهش تعهدات برجامی را آهسته و یا معکوس کند. ما تصمیم خواهیم گرفت که آیا اقدام‌های اروپا برای بازگشت ما از مسیر کاهش تعهدات برجامی کافی است یا خیر. »

تریبون دو ژنو افزود: مقامات ایران در روز پنجم ژانویه/ ۱۵ دی آخرین مرحله برنامه کاهش تعهدات برجامی را اعلام کرد و گفتند: اکنون هیچ محدودیتی در تعداد سانتریفیوژهایی که به این کشور اجازه غنی‌سازی او رانیوم را می‌دهد، وجود ندارد.

این روزنامه سوئیسی اضافه کرد: طبق توافق برجام، لغو بخشی از تحریم‌های بین‌المللی که اقتصاد ایران را هدف قرار داده، در ازای تضمین‌های تهران برای اثبات غیر نظامی بودن برنامه هسته‌ای این کشور، پیشنهاد شده است اما خروج آمریکا و اعمال مجدد تحریم‌های هسته ای، ایران را از مزایای اقتصادی مورد انتظار در این توافق محروم کرده است.

تریبون دو ژنو تصریح کرد: «جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ابتدای حدود دو هفته پیش در سفر به تهران با مقامات ایران گفت و گو کرده بود تا بلکه راهی برای کاهش تنش‌های بین‌المللی در مورد مساله هسته‌ای ایران بیابد.

محمد جواد ظریف جمعه شب در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در گفت وگو با خبرنگاران تصریح کرد: ایران تصمیم خواهد گرفت که آیا اقدامات اروپا در خصوص تعهدات برجامی، برای کاهش و یا بازگشت ما به این تعهدات کافی است یا نه.  

ظریف افزود: اگر اروپا منافع اقتصادی ایران را تامین کند، تهران مایل خواهد بود به سمت تعهدات توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ باز گردد.  وزیر امورخارجه ایران بار دیگر تاکید کرد: ایران آماده است متناسب با کارهایی که اروپا انجام می‌دهد، اقدامات خود را در زمینه برجام کند و یا معکوس کند.  

وی گفت: ایران تصمیم خواهد گرفت که آیا اقدامات اروپا در این خصوص، برای کند یا معکوس کردن برخی از اقدامات کافی است یا نه. ایران به دلیل تحریم‌های امریکا صدماتی زیادی دیده‌ است اما اگر اروپا قدم‌های معناداری بردارد ما نیز اقدامات انجام شده را بازخواهیم گرداند.  

پنجاه‌ و ششمین کنفرانس امنیتی مونیخ که روز جمعه با حضور مقامات بلند پایه از جمله رهبران ۳۵ کشور آغاز شد تا یکشنبه ادامه خواهد داشت.  

این کنفرانس امروز – شنبه – در غیاب «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان برگزار می‌شود.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=5406

ثبت نظر

-