وزیر نیرو: تولید برق پس از انقلاب ۱۲ و تعداد سدها ۱۰ برابر شد

  • کد خبر : 527
  • 19 بهمن 1398 - 5:41
وزیر نیرو: تولید برق پس از انقلاب ۱۲ و تعداد سدها ۱۰ برابر شد

رضا اردکانیان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه تعداد سدها پس از انقلاب ۱۰ برابر، تصفیه خانه های آب ۶ برابر و تصفیه خانه های فاضلاب ۵۸ برابر شده است  گفت: درابتدای نیمه دوم سال ۹۲ جمعیت روستاهای برخوردار از شبکه پایدار آب  آشامیدنی یک میلیون نفر بود که اکنون به ۸ میلیون ۲۰۰ هزار نفر رسیده است و تا پایان دولت ۱۰ میلیون روستایی از شبکه پایدار آب آشامیدنی بهره مند می شوند.

اخبار اقتصادی – وی گفت: در سال  ۵۷  هفت هزار و ۲۴ مگاوات ظرفیت نیروگاهی کشور بود که در سال  ۹۲ به ۶۹ هزار و ۱۳۴ مگاوات و اکنون به ۸۲ هزار و ۹۰۸ مگاوات افزایش یافته است.

اردکانیان با بیان اینکه ۲۱ درصد رشد سالانه ظرفیت نیروگاهی کشور در ۶ سال گذشته بوده است افزود: در سال ۱۴۰۰ ظرفیت نیروگاهی کشور به بیش از ۸۸ هزار مگاوات می رسد.

وزیر نیرو گفت: براساس گزارش های بین المللی سال ۲۰۱۹ میانگین دسترسی به برق در مناطق شهری ۹۶ در صد و در مناطق روستایی ۷۹ درصد بوده است.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه در جامعه شهری قاره آفریقا دسترسی به برق ۷۹ درصد و در مناطق روستایی آن ۳۵ درصد است.

وی افزود: در منطقه خاورمیانه میزان دسترسی به برق در مناطق شهری ۹۸ درصد و در مناطق روستایی ۷۸ درصد است.

اردکانیان گفت: در هند نیز میزان دسترسی به برق در مناطق شهری ۹۸ درصد و در مناطق روستایی ۸۲ درصد است.

وزیر نیرو اضافه کرد: در ایران میزان دسترسی به برق در شهرها ۱۰۰ درصد و در روستاها بیش از ۹۹  درصد است.

وی گفت: در سال ۵۷ تعداد سدهای مخزنی ملی ۱۹ عدد و در سال ۹۲، ۱۴۴ و اکنون ۱۸۲ سد ملی در کشور وجود دارد و تا پایان دولت تعداد سدها به ۲۱۴ سد می رسد.

وزیر نیرو گفت: از سال ۵۷ تا سال ۹۲ سالانه ۴ سد و از سال ۹۲ تا پایان این دولت سالانه ۹ سد در کشور ساخته شده است.

وی افزود: تعداد تصفیه خانه های اب شهری در سال ۵۷ ، ۲۷ عدد در سال ۹۲، ۱۱۹ و اکنون ۱۵۲ تصفیه خانه است و تعداد این تصفیه خانه ها تا سال ۱۴۰۰به ۱۷۷ عدد می رسد.

اردکانیان گفت: سال ۵۷ چهار تصفیه خانه فاضلاب شهری در کشور وجود داشت که در سال ۹۲ به ۱۶۸ و اکنون به ۲۳۲ تصفیه خانه رسیده است.

وی افزود: تا پایان این دولت ۲۹۴ تصفیه خانه فاضلاب شهری در کشور وجود خواهد داشت.

وزیر نیرو ادامه داد: در این دولت هر ۴۵ روز یک تصفیه خانه فاضلاب شهری به بهره برداری رسیده است.

وی با بیان اینکه بیش از ۶۰ درصد نیروگاه های برق کشور غیر دولتی است گفت: در ابتدای  واگذاری ها براساس اصل ۴۴ قانون اساسی مشکلاتی وجود داشت  که تغییر نرخ ارز  برای صاحبان نیروگاه ها از آن جمله است.

وی افزود: وزارت نیرو درباره قیمت برق قیمت های تکلیفی را اجرا می کند و به این دلیل بین قیمت تمام شده و با قیمت تکلیفی فاصله وجود دارد و وزارت نیرو بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان براین اساس از دولت طلبکار است که بخشی از آن مطالبات بخش خصوصی است .

وی گفت:البته در دوسال اخیر با توجه به تهاتر بخشی از بدهی ها براساس قانون بودجه قسمتی از مشکلات بخش خصوصی حل شده است.

اردکانیان ادامه داد: از هزار و ۷۵۵  مگاوات تولید برق به  دو هزار و ۲۰۰ مگاوات رسیده ایم و در شش ساله گذشته تولید برق ۲۱ درصد افزایش یافته است.

وزیر نیرو گفت: تا پایان دولت تولید برق ۳۸ درصد افزایش می یابد که نشان دهنده سرمایه گذاری این دولت در بخش برق است.

وی اضافه کرد: در شش سال گذشته به طور میانگین سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در صنعت برق سرمایه گذاری شده است.

او با بیان اینکه در سال های متوالی به طور میانگین در زمان اوج مصرف برق در تابستان ، مصرف پنج و دو دهم درصد افزایش می یافت گفت: با برنامه ریزی و همکاری مردم این رقم در تابستان ۹۷ به دو و ۹۸ صدم درصد و در سال ۹۸ به یک درصد کاهش یافت.

وی افزود: توجیه پذیر نیست محصولاتی که تابع قیمت گذاری نیستند و صادر می شوند از انرژی یارانه ای استفاده کنند این مسئله باید اصلاح شود.

وزیر نیرو گفت: حدود پنج ماه است در پی راهکاری برای مسئله رد دیون ارزی بخش خصوصی در صنعت برق هستیم و امیدواریم پیش از پایان سال این مشکل بخش خصوصی حل شود .

اردکانیان افزود: تغییر نرخ ارز موجب شده است بخش خصوصی که برای ساخت نیروگاه های تولید برق تسهیلات ارزی گرفته بود در بازپرداخت آنها دچار مشکل شود.

وی ادامه داد: برای صادرات انرژی های تجدید پذیر تاسیسات انتقال خود را در اختیار بخش خصوصی قرار می دهیم.

وی گفت: همه روستاهای بالای ۴۰ خانوار به شبکه برق وصل هستند و اکنون در حال برق رسانی به روستاهای ۱۰ تا ۲۰ خانوار و عشایر هستیم.

وی افزود: منابع مالی مطمئنی به مبلغ دو هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان برای توسعه انرژی های تجدید پذیر و پرداخت بدهی ها به بخش خصوصی در این حوزه دیده شده است.

وزیر نیرو گفت: حجم مخازن سدهای کشور ۵۰ و نیم میلیارد متر مکعب است که اکنون ۵۳ درصد آنها پر شده است.

وی با بیان اینکه مبنای کار ما برای آبگیری سدها پیش بینی سه ماه هواشناسی است افزود: از ابتدای مهر امسال تا ۱۵ بهمن میزان بارش ها بیشتر از پیش بینی ها  و معادل پنج درصد افزایش بوده است.

او  ادامه داد: بارش ها در مقایسه با بلند مدت نیز ۳۱ درصد افزایش داشته است.

وی گفت: البته درشمال، شمال غرب و بخشی از غرب کشور در مقایسه با سال گذشته و میانگین بلند مدت کاهش بارش داشته ایم.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه با کاهش یک درجه دمای محیط کار و محل سکونت ۶ درصد مصرف انرژی کاهش می یابد افزود: پیش بینی مصرف گاز درزمستان امسال ۵۲۰ میلیون متر مکعب بود اما در برخی  روزها به بیش از ۶۰۰ میلیون متر مکعب افزایش یافت.

وی ادامه داد: مشکل صنعت برق سوخت گاز است زیرا در ماه های آذر و دی سال گذشته  به نیروگاه ها روزانه ۱۰۸ میلیون متر مکعب گاز داده شد اما امسال ۷۳ میلیون متر مکعب گاز دریافت کرده ایم که در مقایسه با سال گذشته ۳۰ درصد کاهش یافته است.

وزیر نیرو گفت: برای تامین برق مجبوریم از سوخت مایع استفاده کنیم که آن نیز محدودیت دارد.

اردکانیان افزود: اگر روند افزایش مصرف گاز صنعتی و خانگی ادامه یابد ممکن است با خاموشی های مقطعی روبرو شویم.

وی گفت: سال گذشته در اوج مصرف برق سه هزار و ۸۰۰ مگاوات صرفه جویی کردیم که معادل پنج میلیارد دلار و ظرفیت نیروگاهی پنج هزار مگاواتی است.

وی با بیان اینکه درباره گاز نیز باید این صرفه جویی ها انجام شود افزود: اگر ۱۰ درصد مصرف گاز کاهش یابد ۶۰ میلیون متر مکعب گاز ذخیر خواهد شد.

او  ادامه داد: کل گاز مصرفی نیروگاه های کشور برای تامین همه صادرات برق ۶ میلیون متر مکعب است.

وزیر نیرو گفت: تعرفه های آب و برق براساس قانون سالانه باید ۷ درصد افزایش یابد که همین روند برای سال آینده ادامه خواهد یافت.

اردکانیان افزود: بارندگی های اخیر  در مقایسه با سال گذشته در سیستان و بلوچستان ۲۷۲ درصد در هرمزگان ۵۳۲ درصد و در کرمان ۲۴۸ درصد افزایش یافته  و پنج سد استان سیستان و بلوچستان پر آب شده است.

وی ادامه داد: سیل اخیر در این استان ها به زیرساخت ها آسیب رساند و ۸۷۷ روستا با قطعی برق روبرو  و آب شرب ۶۶ روستا درکرمان ۱۱ شهر و ۳۶۹  روستا در سیستان و بلوچستان و یک شهر و تعدادی روستا در هرمزگان مشکل دار شد.

او گفت: در همین زمان بزرگترین طرح آبرسانی روستایی به ۲۱۶ روستا در استان سیستان و بلوچستان به بهره برداری رسید.

وزیر نیرو افزود: منابع و ساز و کارهای خوبی در لایحه بودجه سال ۹۹ برای لایه روبی رودخانه ها در نظر گرفته شده است.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=527

ثبت نظر

-