شرایط بیماران دیابتی در ماه رمضان و کرونا

  • کد خبر : 51298
  • 29 فروردین 1400 - 14:55
شرایط بیماران دیابتی در ماه رمضان و کرونا

معمولا مجوز روزه داری به بیماران دیابتی که انسولین دریافت می کنند داده نمی‌شود، زیرا معمولا این افراد برای دریافت انسولین باید غذا بخورند و در چنین شرایطی گرفتن روزه معمولا توصیه نمی‌شود.دکتر شهرام علمداری درباره وضعیت افراد مبتلا به دیابت برای روزه داری اظهار کرد:برای تعیین وضعیت افراد مبتلا به دیابت و امکان روزه داری برای آن ها باید چند شاخص را بررسی کرد که سن یکی از مهمترین این شاخص هاست .

وی که فوق تخصص غدد، رشد و متابولیسم است، درباره روزه داری بیماران دیابتی که اخیرا سابقه ابتلا به کرونا داشته اند گفت: اگر علاوه بر قند ناشتای زیر ۱۴۰ و قند سه ماهه زیر ۷ درصد، شش هفته کامل از بهبود عوارض ناشی از کرونا از جمله تنگی نفس و ضعف بدنی نگذشته باشد، روزه گرفتن خطرات زیادی برای این بیماران دیابتی ایجاد می کند.

<<<بیشتر بخوانید:

مصرف دارو در ماه رمضان؟

 

این متخصص ادامه داد: بر اساس این شاخص گرفتن روزه برای افراد دیابتی بالای ۶۵ سال صلاح نیست و توصیه نمی شود.

دیابتی های زیر ۶۵

این متخصص درباره دیابتی های زیر ۶۵ سال توضیح داد: اگر قند خون این افراد با انسولین کنترل می شود، معمولا روزه داری باعث افت شدید قند آنها شده و بنابراین گرفتن روزه برای این افراد نیز توصیه نمی شود مگر اینکه پزشک معالج با ارزیابی وضعیت دیابت بیمار تشخیص دهد که روزه برای شخص خطری ایجاد نمی کند.

انسولین

دکتر علمداری افزود: اما معمولا این مجوز به بیماران دیابتی که انسولین دریافت می کنند داده نمی شود، زیرا معمولا این افراد برای دریافت انسولین باید غذا بخورند و در چنین شرایطی گرفتن روزه معمولا توصیه نمی شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره دسته دیگری از بیماران دیابتی که با مصرف قرص، رژیم غذایی و فعالیت بدنی دیابت خود را کنترل می کنند، توضیح داد: قند ناشتای این افراد حتما باید زیر ۱۴۰ و قند سه ماهه آنان زیر ۷ درصد باشد تا روزه داری برای آنان مشکلی ایجاد نکند.

وی ادامه داد: یعنی بیمار  که قند خون خود را با قرص کنترل می کند اما قند ناشتای بالای ۱۴۰ و یا قند سه ماهه بالای ۷ درصد دارد صلاح نیست روزه بگیرد.

دیابت و روزه

این افراد  مشکلی برای روزه گرفتن ندارن

این متخصص افزود: دسته دیگری از افراد مبتلا  که قند خون خود را  با ورزش، پیاده روی و رژیم غذایی کنترل می کنند، برای گرفتن روزه مشکلی نخواهند داشت.

دکتر علمداری درباره وضعیت افراد دیابتی که به بیماری کرونا مبتلا شده اند گفت: این افراد جز گروه های پر ریسک برای روزه داری محسوب می شوند و حتی اگر قند ناشتای بالای ۱۴۰ و سه ماهه بالای ۷ درصد نداشته باشند باید از بهبود کامل علائم بالینی خود مطمئن شوند و اگر هرگونه تنگی نفس، ضعف بدنی در خود مشاهده کردند از گرفتن روزه اجتناب کنند.

 

وی ادامه داد: اگر بیمار بهبود کامل یافته باشد، یعنی شش هفته از آخرین علائم ناشی از بیماری از جمله تب، تنگی نفس، ضعف بدنی، سرفه و سایر مشکلات گذشته باشد فرد با مشورت پزشک و در نظر گرفتن موارد گفته شده می تواند روزه بگیرد، اما اگر از آخرین علائم بیماری کمتر از شش هفته گذشته باشد روزه گرفتن می تواند خطرات زیادی را برای فرد به همراه داشته باشد.

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=51298