چند روش ساده برای قوی کردن ریه‌ها

  • کد خبر : 50507
  • 06 اردیبهشت 1399 - 19:33
چند روش ساده برای قوی کردن ریه‌ها

یک فوق تخصص بیماری ریه گفت: بزرگترین کمکی که می‌توانیم به سیستم ایمنی ریه کنیم، این است که آن را در معرض عوامل آلوده کننده قرار ندهیم.

توصیه‌های این روز‌ها از شستشوی دست‌ها تا رعایت فاصله اجتماعی، همه و همه برای جلوگیری از ابتلا به کرونا موثر است. کرونا باعث شده است ما توجه بیشتری به سیستم تنفسی خود داشته باشیم و اهمیت ریه را دریابیم.

ریه‌ها به بدن اکسیژن می‌رسانند و ضایعات دی‌اکسید کربن را بیرون می‌کنند؛ بنابراین عجیب نیست که هنگام بروز مشکلات مزمن ریه، سلامت کلی بدن تحت تأثیر قرار می‌گیرد. کار‌های ساده‌ای وجود دارد که سلامت ریه و عملکرد آن را بهبود بخشد

>>>بیشتر بخوانید:

سرطان ریه علائم آن را بیشتر بشناسید

 

قوی کردن ریه

قوی کردن ریه

۱. سیگار نکشید

استعمال دخانیات به ریه‌ها آسیب می‌رساند و انواع مشکلات ریه از سرطان ریه تا بیماری‌های تنفسی را موجب می‌شود. در این حالت شما در مقابل بیماری‌های تنفسی آسیب‌پذیرتر می‌شوید.

۲. تمرینات تنفسی انجام دهید

یک نفس عمیق بکشید. این کار بسیار ساده یکی از تمرین‌هایی است که به سلامت ریه‌های شما کمک می‌کند. با قوس پشتی بایستید و نفس بکشید، ده ثانیه نفس خود را حبس کنید و مجددا بازدم داشته باشید.

۳. به اندازه کافی ویتامین D مصرف کنید

 

قوی کردن ریه

سطح بالای ویتامین دی با سلامت و عملکرد بهتر ریه همراه است. در تابستان بسته به اینکه د چه جایی زندگی می‌کنید، می‌توانید بیشتر ویتامین D دریافت کنید. اکنون که به سمت ماه‌های تابستان پیش می‌رویم بحران‌های کمبود ویتامین دی کمتر خواهد شد. ویتامین دی را می‌توان در غذا‌هایی مانند ماهی‌های روغنی، زرده تخم مرغ و گوشت قرمز یافت.

۴. آواز بخوانید

اگر شما از آواز خواندن زیر دوش حمام لذت می‌برید، شانس بیشتری دارید که ریه سالمی داشته باشید. آواز خواندن به ظرفیت ریه شما کمک می‌کند. براساس تحقیقات بنیاد لون انگلیس این کار برای بیماری‌های تنفسی بسیار مفید است. کنترل تنفس آن‌ها از طریق آواز خواندن به مدیریت شرایطشان کمک می‌کند. یک مطالعه از ۲۰ دانش‌آموز نشان داد که میناگین ظرفیت ریه خوانندگان گروه کربالاتر از بقیه دانش‌آموزان است.

۵. فعالیت جسمانی و ورزشی داشته باشید

قوی کردن ریه؛ فعال بودن و ورزش کردن یکی از راه‌هایی است که مردم می‌توانند با آن ظرفیت ریه خود را افزایش دهند و سیستم تنفسی قوی‌تری داشته باشند. ریه‌های شما اکسیژن وارد بدن می‌کند و دی‌اکسید کربن را خارج می‌کند. وقتی ورزش می‌کنید ریه‌های شما به مرور زمان قوی‌تر و کارآمدتر می‌شود.

۶. کیفیت هوای خانه خود را بهتر کنید

اگر در شهر‌ها زندگی می‌کنید آلودگی هوا اجتناب ناپذیر است. توجه داشته باشید حتی آلودگی هوا در کوتاه مدت می‌تواند روی ریه‌های شما اثر منفی بگذارد. نگهداری از گیاهان خانگی بسته به نوعی که دارند، می‌توانند به سلامت ریه شما کمک کنند. حتما در روز‌هایی که هوا سالم است، پنجره‌ها را باز کنید.

قوی کردن ریه

۷. دنده‌های خود را بکشید

این کار اجازه می‌دهد که ریه‌های شما تا جای ممکن هوا بخورد. با دستان روی باسن خود در حالت ایستاده و قائم قرار بگیرید و هوا را به آرامی استنشاق کنید تا ریه‌های شما پر شود. نفس خود را بیست ثانیه نگه دارید و به آرامی بازدم کنید. استراحت کنید و این کار را سه بار انجام دهید.

توجه داشته باشید

اگرچه تمیرنات ریه در بهبود سلامت شما موثر است، اما اگر به بیماری مزمن ریه مبتلا هستید، حتما قبل از شروع ورزش با پزشک خود مشورت کنید.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=50507

برچسب ها

ثبت نظر

-