دادکان: وزارت ورزش دستور داد کی‌روش برود!

  • کد خبر : 4855
  • 26 بهمن 1398 - 0:32
دادکان: وزارت ورزش دستور داد کی‌روش برود!
دادکان: وزارت ورزش دستور داد کی روش برود!به گزارش نیوز، محمد دادکان درباره اینکه انتظار می‌رفت برای انتخابات فدراسیون فوتبال اعلام حضور کند، گفت: من نظامم را دوست دارم، پایبند به اصول دین هستم و از همه مهم‌تر مردم را دوست دارد. من حرفی نمی‌زنم که خلاف واقعیت باشد. من چهار سال و سه ماه رئیس فدراسیون بودم و الان هم شرایط برای کاندیدا شدن فراهم نبود. وقتی می‌بینیم دخالت و انتخاب‌ها سلیقه‌ای است و نه براساس معیار‌های بین‌المللی و نه توانایی، من بیایم بگویم کاندیدا می‌شوم؟!

تاج گفت وزارت ورزش به من اجازه نمی‌دهد کی‌روش بماند
وی ادامه داد: واقعیت امر این است که در تمام دنیا چرخاندن فوتبال از یک دبستان راحت‌تر است. در کشور ما به خاطر اینکه جا‌های مختلف در فوتبال دخالت می‌کنند کار دشوار است. مدیریت نتوانسته فوتبال را بچرخاند و در اختیار بوده است و فشار‌های بیرون از فدراسیون در تصمیمات مدیریت فوتبال تأثیرگذار بوده است. آقای تاج کارش دشوار بوده است در بعضی جا‌ها موفق بوده است و در بعضی جا‌ها هم موفق نبوده است. قبل از اینکه کی‌روش برود من با او صحبت کردم که نگذارید او برود، تاج گفت تصمیم من این است که کی‌روش بماند، ولی وزارت ورزش این اجازه را به من نمی‌دهد. کی‌روش رفت هزینه‌های ما بیشتر شد و نفر بعد آمد نتوانست کار کند. چندین برابر هم پول دادیم هم به ویلموتس دادیم و …. باید ببینیم چه اتفاقی افتاده است. ما نمی‌توانیم بگوییم که همه‌اش کار تاج و فدراسیون بوده است. سؤال من این است که الان مربی تیم ملی را چه کسی آورده است؟

نوع انتخاب اسکوچیچ برای مردم ایجاد شبهه کرده است
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال درباره این موضوع که بعد از صحبت از حضور قلعه‌نویی و دایی و انتخاب مربی ایرانی، اسکوچیچ به‌عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد، اظهار کرد: آقای اسکوچیچ مربی است که امتحانش را پس داده و موفق بوده است. اگر الان او را تخطئه کنم، خودم را تخطئه کرده‌ام. من از موفقیت او لذت می‌برم. او در هر تیمی که بوده از ملوان تا صنعت نفت آبادان نشان داده فوتبال را می‌فهمد و در جهت پیشرفت فوتبال در کشور ما به نوعی زحمت کشیده است، ولی نوع انتخاب برای مردم ایجاد شبهه کرده است، چون تا قبل از اینکه او به‌عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شود می‌گفتند مربی تیم ملی ایرانی است.

ابتدا با باشگاه سپاهان مذاکره می‌کردند، بعد سراغ قلعه‌نویی می‌رفتند
پیشکسوت فوتبال ایران که با برنامه ورزش و مردم گفتگو می‌کرد، خاطر نشان کرد: فدراسیون فوتبال مگر می‌تواند با مربی ایرانی صحبت کند؟ فدراسیون از ابتدا باید با باشگاه سپاهان صحبت می‌کرد، نه اینکه ابتدا با قلعه‌نویی صحبت کند و بعد از آن باشگاه سپاهان مخالفت کند. بنای‌شان بر این بوده که وقت را بگذرانند تا انتخاب‌شان را بکنند. شما در حالی با مربی صحبت می‌کنید که باشگاه‌اش خبر ندارد. علی دایی برای فوتبال ما خیلی زحمت کشیده است و می‌توانم بگویم مانند مهدوی‌کیا، کریمی، هاشمیان و باقری برند فوتبال ماست. چرا با وجود مشکلاتی که همه ما می‌دانیم علی دایی دارد، از او به‌عنوان گزینه سرمربیگری تیم ملی یاد می‌کنیم؟! اول مشکلات او را حل کنیم، بعد اسم او را بیاوریم. حالا که به اسم اسکوچیچ رسیدیم چرا کسی نمی‌آید بگوید که ما با این پارامتر‌ها و دلایل او را به‌عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب کردیم، چرا الان هیچ کس حرفی نمی‌زند؟

ما با مردم روراست نیستیم و صادقانه برخورد نمی‌کنیم
وی در این باره که کسی نمی‌پذیرفت در شرایطی که رئیس فدراسیون فوتبال مشخص نیست، هدایت تیم ملی را بر عهده می‌گرفت، خاطرنشان کرد: می‌شد برای دو بازی با کامبوج و هنگ‌کنگ که به راحتی شش امتیاز می‌گیریم، وحید هاشمیان سرمربی می‌شد و سپس دو ماه و نیم برای انتخاب سرمربی فرصت داشتند. ما با مردم روراست نیستیم و صادقانه برخورد نمی‌کنیم.

به جای تأیید اساسنامه دلالی کردند!
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال درباره اشکالات اساسنامه این فدراسیون گفت: این اساسنامه، اساسنامه من‌درآوردی وزارت ورزش است. در جلسه تأیید بند‌های اساسنامه حضور داشتم، اعتراض کردم و مرا به جلسات بعدی دعوت نکردند. افرادی که در این نشست بودند، به نفع ورزش و فوتبال کار نکردند و به نوعی دلالی کردند. نمی‌دانم چرا این‌ها گفته نمی‌شود. پیش‌تر در اساسنامه باشگاه‌های قهرمان لیگ برتر و جام حذفی برای ریاست فدراسیون رأی می‌دادند، اما الان ۳۴ باشگاه رأی می‌دهند.

۲ مدیر را تهدید کرده بودند که اگر به فلان شخص رأی ندهند به آن‌ها بودجه نمی‌دهند!
دادکان با بیان اینکه معاون اجتماعی رئیس جمهور در این جلسه حضور داشت، در ادامه تصریح کرد: من با دو مدیر صحبت کردم که گفتند به ما فشار آوردند که به فلان نفر رأی دهیم، وگرنه گفته‌اند که به باشگاه ما بودجه ندهند. این‌ها خلاف نظام است؟ تعداد باشگاه‌های دارای رأی از تعداد هیئت‌های فوتبال بیشتر است. اینجا قدرت وزارت ورزش و جوانان بالا می‌رود، چون باشگاه‌های ما دولتی هستند.

وزارت ورزش که نباید سرمربی تیم ملی، نایب رئیس و دبیر فدراسیون را انتخاب کند
وی با بیان اینکه مدیران وقت وزارت ورزش و جوانان یک ریال هم به فدراسیون او پول ندادند، درباره تنش‌های ایجاد شده با سازمان تربیت بدنی اظهار داشت: تنش‌ها زیاد شد، چون فراموش کردیم چه کسی هستیم و چه جایگاهی داریم. اگر کسی یادش نرود چه کسی بوده و از کجا آمده، فساد ایجاد نمی‌شود و اخلاق از بین نمی‌رود. کار وزارت ورزش این است که کار‌های کلان ورزش را انجام دهد. نه اینکه سرمربی تیم ملی یا نایب رئیس و دبیر فدراسیون را تعیین کند.

افرادی که برای ریاست فدراسیون ثبت‌نام کرده‌اند، می‌توانند ماهی یک میلیارد برای فوتبال پول بیاورند؟
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال، این رشته را وارداتی دانست و افزود: من شق‌القمر نکردم، اما پنج میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان برای فدراسیون بعدی گذاشتیم و ساختمان‌های استقلال و پرسپولیس را خریدیم. این فدراسیون را که ۶۰ میلیارد تومان می‌ارزد، ما خریداری کردیم. افرادی که برای ریاست فدراسیون ثبت‌نام کرده‌اند، می‌توانند ماهی یک میلیارد برای فوتبال پول بیاورند؟ چون این رشته ماهی یک میلیارد تومان پول می‌خواهد.

از نامزد‌های ریاست فدراسیون بپرسید در وجود خود چه دیده‌اید که نامزد شده‌اید
«در دنیا می‌گویند دانش، تخصص، تجربه و مقبولیت اجتماعی برای ریاست مهم است، اما در کشور ما این موضوع رعایت نمی‌شود.»، دادکان ضمن بیان این جمله گفت: ما یک فاکتور به چهار عامل قبلی اضافه کردیم به نام تکلیف. تکلیف معنایی ندارد. آقایان می‌گویند به من تکلیف شد که ثبت‌نام کنم. من وقتی دانش، تجربه، تخصص و مقبولیت ندارم، ثبت نام نمی‌کنم. آیا شما ثبت‌نام می‌کنید که اسمت را بگویند؟ از این نامزد‌ها بپرسید در وجود خودتان چه دیده‌اید که نامزد شده‌اید.

فیفا معمولاً به قوانین کشور‌ها احترام می‌گذارد
دادکان با اشاره به احترام فیفا به قوانین داخلی کشور، از جمله قانون منع بکارگیری بازنشستگان خاطرنشان کرد: فیفا معمولاً به قوانین کشور‌ها احترام می‌گذارد. پس از ما، کمیته انتقالی تغییراتی در اساسنامه ایجاد کرد و باید به فیفا ارسال می‌شد که بخشی از آن فرستاده شد. اساسنامه در زمان کفاشیان ارسال نشد که گفتند ارسال و تأیید شد. الان هم تغییراتی به وجود آمده و ۳۴ باشگاه حق رأی در انتخابات ریاست فدراسیون دارند.

فیفا قانون بازنشستگی و حد ۶۵ سال را ندارد
وی ادامه داد: الان به جای هیئت‌های فوتبال استان‌ها، وزارت ورزش رأی اول را دارد. این تغییرات برای بهبود فوتبال بوده است؟ فیفا قانون بازنشستگی و حد ۶۵ سال را ندارد. رئیس پیشین فیفا ۷۵ ساله بود. این مسائل باید در فوتبال حل شود، نه خارج از فدراسیون. بازرسی کل کشور باید اساسنامه را بررسی کند.

خیلی راحت درآمدزایی می‌کردیم
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در این باره که درآمدزایی این فدراسیون چگونه است، گفت: خیلی راحت. درباره زمان خودم صحبت می‌کنم. ما برای چند بازی ملی هیچ اسپانسری نمی‌گرفتیم. یعنی اسپانسر داشتیم، اما روی سینه نمی‌گذاشتیم. ما شرکت ایرانول را آوردیم که اسپانسر فدراسیون باشد. ۲۰ روز مانده تا جام جهانی همه کار خود را کرده بودیم و ۸۰۰ میلیون هم از پوما گرفتیم تا اسپانسر ما شود. در فوتبال، از جوراب تا کلاه می‌توان پول درآورد.

چرا به اظهارات مجیدی رسیدگی نمی‌شود؟
دادکان با اشاره به وضعیت نامشخص درآمد ناشی از تبلیغات محیطی اظهار داشت: تبلیغات دور زمین در چندن سال اخیر چه شده است؟ چه کسی بررسی کرد؟ مربی جوانی مانند فرهاد مجیدی به استقلال می‌آید تا با عشق کار کند. او گفت قوه قضاییه ببیند در تلفن همراه من، چه اتفاقات مالی افتاده است؟ چرا آن را نمی‌بینند؟ الان وقتی آنونسی پخش می‌کنید، می‌گویند درباره فوتبال صحبت کنید تا تند نرود. من می‌گویم چرا به این اتفاقات رسیدگی نمی‌شود؟

به رویانیان گفتم یحیی را بنیوزر نکن او آینده‌دار است
وی با اشاره به مشکلات پرسپولیس با یحیی گل‌محمدی گفت: چند سال پیش که گل‌محمدی سرمربی پرسپولیس بود، به مدیرعامل وقت باشگاه گفتم این کار را نکن، چون یحیی آینده‌دار است. او می‌گوید وقتی ما چیزی نداریم، چرا در بوق و کرنا می‌گوییم داریم؟ یکی نیست از بالا بگوید پرسپولیس چند سال است بدهکار است. زمانی که عضو افتخاری هیئت‌مدیره پرسپولیس بودم، خطیب (مدیرعامل وقت باشگاه) وامی گرفت که پس نداد. ما فرم مربوطه را امضا نکردیم و او به جای امضای ما خط کشیده بود.

چه اتفاقی افتاده که که استقلال و پرسپولیس هر کدام ۱۰۰ میلیارد تومان بدهکار هستند؟!
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در ادامه افزود: بانک تجارت گفت اعضای هیئت مدیره باید بدهی باشگاه را پرداخت کنند. پرسپولیس بدهکار است، این مبلغ را از باشگاه بگیرید. چه اتفاقی در مدیریت‌ها افتاده که استقلال و پرسپولیس هر کدام ۱۰۰ میلیارد تومان بدهکار هستند؟! وقتی دو مربی جوان و مبادی آداب می‌آوریم، چرا باید تحت فشار قرار بگیرند. آن‌ها چند درصد از وقت خود را می‌توانند به مسائل فنی و نیز سایر مسائل اختصاص دهند؟

اگر برای استقلال و پرسپولیس ساختمان نمی‌خریدیم الان کار‌های آن‌ها پشت ماشین انجام می‌شد!
دادکان با انتقاد از وضعیت مدیریتی سرخابی‌های پایتخت تصریح کرد: چه کسی گفته شما مدیرعامل باشید، وقتی نه اعتباری در جامعه دارید که پولی بگیرید و نه اینکه پولی بیاورید. اگر نمی‌توانید کار کنید، بروید! اگر این دو باشگاه در زمان ما خریداری نمی‌شد، مانند زمان علی پروین، کار‌های آن‌ها پشت ماشین انجام می‌شد. به نامزدان ریاست فدراسیون فوتبال می‌گویم اگر در خودت توانایی نامزدی ریاست می‌بینی، روی خصوصیاتت پافشاری کن. ۵۰ درصد فوتبال ما ضعیف شده و اگر نمی‌توانی، آن را بدتر نکن.

خصوصیاتی را که ما برای کاندیدا‌ها می‌گوییم در بالادستی‌های آن‌ها هم وجود ندارد
وی درباره اینکه نسخه موقت برای فوتبال ایران چیست و چه توصیه‌ای برای رئیس آینده فدراسیون فوتبال دارد، گفت: باید انتخابات را جامع و مردم‌پسند برگزار کنند. از ۹ نفری که کاندیدا شده‌اند می‌خواهم ببینند خصوصیات یک رئیس فدراسیون فوتبال را دارند؟ می‌توانند به فوتبال پول بیاورند؟ دانش، تخصص و تجربه و مقبولیت عمومی دارند؟ و اگر این خصوصیات را ندارند چرا آمده‌اند؟ واقعاً چرخاندن فوتبال ما کار سختی است و آدم‌هایی که کاندیدا شده‌اند فکر کنند که در یک دوره چهار ساله می‌توانند این بار فوتبال را حمل کنند و اگر نمی‌توانند، شرایط فوتبال را از این بدتر نکنند. این حرف‌هایی را که می‌زنیم کسی گوش نمی‌دهد، چون خصوصیاتی را که ما برای کاندیدا‌ها می‌گوییم در بالادستی‌های آن‌ها هم وجود ندارد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=4855

ثبت نظر

-