۱۰۱ زندانی ایرانی خارج از کشور به ایران برمی گردند

  • کد خبر : 47678
  • 03 اردیبهشت 1399 - 19:45
۱۰۱ زندانی ایرانی خارج از کشور به ایران برمی گردند
به گزارش افکارنیوز،

با تلاش‌های صورت گرفته از سوی وزارت امور خارجه و در چارچوب توافق با دولت گرجستان، ۱۰۱ زندانی ایرانی  در فرودگاه ارومیه، تا ساعاتی دیگر تحویل مقامات قضائی  جمهوری اسلامی ایران خواهند شد.

اخبار سیاسی– حمایت از اتباع ایرانی در خارج، از مهمترین اولویت‌های وزارت امور خارجه محسوب می‌شود و نمایندگی‌های سیاسی و کنسولی کشورمان ماموریت دارند با استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود در مساعدت و رسیدگی به وضعیت اتباع ایرانی، خصوصا زندانیان در خارج از کشور اهتمام ویژه داشته باشند. این مهم در شرایط کنونی که ویروس کرونا سراسر جهان را در برگرفته، اهمیت افزونتری می‌یابد.

در همین چارچوب، اقدامات حمایتی از قبیل کسب اطلاع از سلامت اتباع ایرانی، امکان ملاقات حضوری، تامین اقلام شخصی مورد نیاز، اعطای مرخصی یا انتقال نامبردگان به کشور در دستور کار و رایزنی قرار داشته و دارد.

وزارت امور خارجه از طریق سفارت جمهوری اسلامی ایران در تفلیس و بهره‌گیری از ظرفیت رایزنی‌های دیپلماتیک و بستر موجود در حوزه همکاری‌های قضائی میان دو کشور، ظرف یک سال و نیم گذشته پیگیری‌های مستمر و مداومی را برای دستیابی به راهکار اجرایی مطلوب به منظور انتقال محکومان به حبس ایرانی به میهن اسلامی و گذراندن بقیه دوران محکومیت آنان در داخل کشور به عمل آورده است.

بر این اساس طبق توافق با دولت گرجستان، ۱۰۱ زندانی ایرانی، بعد از ظهر امروز سوم اردیبهشت در فرودگاه ارومیه تحویل مقامات قضائی جمهوری اسلامی ایران خواهند شد.

وزارت امور خارجه این اقدام مثبت دولت و مقامات قضایی گرجستان را ارج می‌نهد و از قوه قضاییه، وزارت دادگستری، ستاد ملی کرونای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان هواپیمایی کشوری، شرکت هواپیمایی ماهان و همچنین استاندار محترم آذربایجان غربی، سایر مقامات آن استان و نیروهای نظامی و انتظامی تامین کننده امنیت پرواز که زمینه لازم را برای اجرای این مهم فراهم کرده‌اند، قدردانی می‌کند.

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=47678