ثروتمندترین مالکان لیگ برتر انگلیس؛ عشق و حال با پول و فوتبال!

 • کد خبر : 47393
 • 03 اردیبهشت 1399 - 7:47
ثروتمندترین مالکان لیگ برتر انگلیس؛ عشق و حال با پول و فوتبال!

ثروتمندترین مالکان لیگ برتر انگلیس؛ عشق و حال در فوتبال!نیوز/ شهراد باغستانی؛ در روزهایی که فوتبال جریان ندارد، مانور رسانه‌ها روی برخی اتفاق‌ها بیشتر هم می‌شود، مثل همین خبر خرید باشگاه نیوکاسل‌یونایتد توسط محمد بن‌سلمان، شاهزاده سعودی. آماندا استاولی، همسر مهرداد قدوسی تاجر ایرانی، به طور جدی رابط بین مایک اشلی و محمد بن‌سلمان است و به احتمال زیاد کلاغ‌ها به زودی با مبلغ ۳۰۰ میلیون پوند به مالک جدید واگذار خواهند شد. به بهانه انتقال سهام نیوکاسل پس از ۱۳ سال، نشریه «میرر» لیست ثروتمندترین مالکان لیگ برتر انگلیس را مرور کرده و بن‌سلمان هم وارد این لیست شده است.

 1. ساوتهمپتون

مالک: گائو جیشنگ

ارزش دارایی: ۳٫۱ میلیارد پوند

سرمایه‌دار املاک و مستغلات چینی، ۳ سال پیش باشگاه ساوتهمپتون را با مبلغ ۲۱۰ میلیون پوند خریداری کرد، اما خیلی نتوانست کار خاصی برای تیم انجام دهد و مدام در منطقه سقوط قرار داشته‌اند. به نظر می‌رسد مشکلات موجود باعث شود جیشنگ قید باشگاه‌داری در انگلیس را بزند و چندی پیش هم گفته شد حاضر شده با ۲۵۰ میلیون پوند باشگاه را بفروشد.

ثروتمندترین مالکان لیگ برتر انگلیس؛ عشق و حال در فوتبال!

 1. منچستریونایتد

مالک: خانواده گلیزر

ارزش دارایی: ۳٫۶ میلیارد پوند

با توجه به شرایط فعلی منچستریونایتد به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین باشگاه‌های جهان، شاید عجیب باشد که در این لیست مالک‌شان در رده نهم باشد. با این وجود در دست گرفتن مالکیت باشگاه منچستریونایتد برای گلیزرها در سال ۲۰۰۵ ساده نبود. هیچ‌وقت از آن‌ها استقبال گرمی نشد و حتی در اعتراض به حضور این خانواده، برخی هواداران تیمی با نام «اف‌سی یونایتد منچستر» را تشکیل دادند! در سالیان اخیر درخواست برای خرید شیاطین‌سرخ زیاد بوده، اما تعیین مبلغ یک میلیارد پوند باعث شده کسی این باشگاه را نخرد.

ثروتمندترین مالکان لیگ برتر انگلیس؛ عشق و حال در فوتبال!

 1. تاتنهام

مالک: جو لوئیس

ارزش دارایی: ۳٫۹ میلیارد پوند

همه‌کاره باشگاه تاتنهام دانیل لِوی است، اما پشت پرده این باشگاه جو لوئیس تاجر بریتانیایی قرار گرفته و آن را کنترل می‌کند. لوئیس سرمایه‌گذار اصلی شرکت «تاویستوک» است که اخیراً در دوران همه‌گیری کرونا هم نامش در اخبار زیاد شنیده شده، چرا که تصمیم غلطی برای کنار گذاشتن کانیوزن به‌جای کاهش حقوق بازیکنان گرفته بودند.

ثروتمندترین مالکان لیگ برتر انگلیس؛ عشق و حال در فوتبال!

 1. لسترسیتی

مالک: آیوات سریواداناپرابا

ارزش دارایی: ۴٫۶ میلیارد پوند

تاجر جوان تایلندی که پس از درگذشت پدرش در سانحه تلخ سقوط هلی‌کوپتر بیرون از ورزشگاه کینگ‌پاور، مالک باشگاه لسترسیتی شد. در واقع او مالک شرکت خرده‌فروشی کینگ‌پاور است که نامش را کنار باشگاه لسترسیتی می‌بینیم. ویچای قبل از درگذشت در سال ۲۰۱۱ مالکیت روباه‌ها را در دست گرفت و سرمایه‌گذاری او منجر به قهرمانی دراماتیک در فصل ۲۰۱۶-۲۰۱۵ لیگ برتر شد.

ثروتمندترین مالکان لیگ برتر انگلیس؛ عشق و حال در فوتبال!

 1. ولورهمپتون

مالک: گائو گائوچانگ

ارزش دارایی: ۵٫۴ میلیارد پوند

گائوچانگ پنجاهمین مرد ثروتمند در چین است که مالکیت گروه سرمایه‌گذاری «فوسون» را در دست دارد. او ۳ سال پیش با پرداخت تنها ۴۵ میلیون پوند باشگاه ولورهمپتون که آن زمان در لیگ چمیپونشیپ حضور داشت را خرید. در دوران حضور گائوچانگ، گرگ‌ها موفق شدند قهرمان لیگ چمپیونشیپ شوند و به لیگ برتر برگردند. بعد از آن هم برای اولین مرتبه پس از ۳۹ سال به مسابقات اروپایی رسیدند.

ثروتمندترین مالکان لیگ برتر انگلیس؛ عشق و حال در فوتبال!

 1. استون‌ویلا

مالک: نصف ساویرس و وس ادنس

ارزش دارایی: ۶٫۶ میلیارد پوند

این زوجِ، استون‌ویلا را سال ۲۰۱۸ خریدند. نصف بین پولدارترین مردان جهان در رده ۲۵۲ قرار گرفته و در کشورش مصر هم پولدارترین خانواده را دارد که در مجموع ۳۶ میلیارد پوند سرمایه دارند. او یکی از برادرانی است که شرکت ساخت‌وساز «اوراسکام» را در اختیار دارند. ادنس هم تاجری آمریکایی است که صندوق سرمایه‌گذاری دارد. او مالک باشگاه بسکتبال میلواکی باکس هم هست.

ثروتمندترین مالکان لیگ برتر انگلیس؛ عشق و حال در فوتبال!

 1. نیوکاسل

مالک: شاهزاده محمد بن‌سلمان

ارزش دارایی: ۷ میلیارد پوند

بن‌سلمان از خانواده سلطنتی عربستان‌سعودی است و ریاست صندوق سرمایه‌گذاری این کشور را برعهده دارد. گروهی که قرار است ۸۰ درصد از سهام باشگاه نیوکاسل‌یونایتد را در دست بگیرد و به هدف‌شان هم بسیار نزدیک شده‌اند. ثروت شخصی بن‌سلمان ۷ میلیارد پوند است، اما دارایی گروه سرمایه‌گذاری‌اش ۲۶۰ میلیارد پوند تخمین زده شده که مبلغی حیرت‌انگیز است.

ثروتمندترین مالکان لیگ برتر انگلیس؛ عشق و حال در فوتبال!

 1. آرسنال

مالک: استن کروئنکه

ارزش دارایی: ۸ میلیارد پوند

با وجود ثروت هنگفتی که استن کروئنکه مالک آرسنال دارد، در روزهای بحرانی برای دادن حقوق کانیوزن باشگاه دچار مشکل شده است. در مقایسه با رقبا، کروئنکه به دلیل عدم تمایل برای حضور پررنگ در بازار نقل‌وانتقالات، باعث ناامیدی هواداران شده است. این کارآفرین آمریکایی بیشتر تمایل دارد با پول نقد معامله کند. او سهامدار چند باشگاه آمریکایی هم هست. تیم فوتبال آمریکاییِ لس‌آنجلس رمس، تیم بسکتبال دِنور ناگتس و تیم هاکی روی یخِ کلورادو آوالانچ برخی از تیم‌های تحت مالکیت کرئونکه هستند.

ثروتمندترین مالکان لیگ برتر انگلیس؛ عشق و حال در فوتبال!

 1. چلسی

مالک: رومن آبراموویچ

ارزش دارایی: ۹٫۲ میلیارد پوند

چلسی قبل از آبراموویچ را خیلی به یاد نداریم. باشگاهی که کن بِیتس با ۱۴۰ میلیون پوند به میلیاردر روسی فروخت و دوران بعد از حضور آبراموویچ به مراتب پررنگ‌تر از قبل آن بود. چلسی تغییرات زیادی کرده و خشکسالی در کسب جام‌ها به پایان رسید. در این ۱۷ سال ۵ مرتبه قهرمان لیگ برتر شدند و ۵ قهرمانی جام‌حذفی کسب کردند. قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا هم از دیگر افتخاراتِ چلسی آبراموویچ است.

ثروتمندترین مالکان لیگ برتر انگلیس؛ عشق و حال در فوتبال!

 1. منچسترسیتی

مالک: شیخ منصور

ارزش دارایی: ۱۷٫۷ میلیارد پوند

شیخ منصور بن‌زاید آل‌نهیان اماراتی و گروهش موسوم به گروه «سیتی» وارد فوتبال شدند و موفق هم بوده‌اند. منصور از خاندان حاکم ابوظبی است که ۱۲ سال پیش باشگاه منچسترسیتی را خریداری کرد. هزینه‌های شیخ منصور برای خرید ستاره‌ها حالا از یک میلیارد پوند هم گذر کرده است. منچسترسیتیِ او موفق شد ۴ مرتبه قهرمان لیگ برتر انگلیس شود، اگرچه هزینه‌هایی که اخیراً کرده حاشیه هم کم نداشت و سیتی برای ۲ سال از حضور در مسابقات اروپایی محروم شده.

ثروتمندترین مالکان لیگ برتر انگلیس؛ عشق و حال در فوتبال!

بیشتر بخوانید:
رئیس بزرگترین شرکت نفتی دنیا در سنت‌جیمزپارک
کلید انتقال سهام باشگاه لیگ برتری؛ پای همسر تاجر ایرانی وسط است

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=47393

ثبت نظر

-