کشف گور دسته‌جمعی از شهدای مسجد گوهرشاد در مشهد

  • کد خبر : 457129
  • 03 بهمن 1400 - 11:26
کشف گور دسته‌جمعی از شهدای مسجد گوهرشاد در مشهد

نیوز: برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در مشهد از شنیده‌هایی درباره کشف و دیده شدن بقایایی از گورهای دسته جمعی شهدای واقعه گوهرشاد روایت می‌کنند، ظاهراً این گور جدید در گودال محله خشت‌مال‌های مشهد کشف شده است، البته اینکه پیکر‌ها مربوط به جنایت گوهر‌شاد باشد هنوز تأیید نشده است اما احتمال انتصاب این پیکر‌ها به شهدای گوهرشاد زیاد است.

این اتفاق درحالی رخ می‌دهد که شاهدان بسیاری از همان سال روایت می‌کردند که پس از کشتار مردم در مسجد گوهر‌شاد مأموران رضاخان پیکر‌های مطهر شهدا و حتی زخمی‌ها را با کامیون به چند نقطه در مشهد منتقل و بدون انجام غسل و کفن به صورت جمعی دفن کردند و تخمین‌ها در این زمینه حدود ۴ هزار شهید است.

به این بهانه نگاهی دوباره می‌اندازیم به جنایت مسجد گوهر شاد که سال ۱۳۱۴ درپی اعتراض مردم به کشف حجاب توسط عمال رضاشاه پهلوی رخ داد.

عکس،جنازه مومیایی شده رضا شاه بعد از ۷۰ سال

اعتراض مردم مشهد و دیگر شهر‌ها

تیرماه ۱۳۱۴ مردم مشهد مقدس در کنار مردم شهر‌هایی مثل قم، تبریز، شیراز و برخی دیگر شهر‌ها در اعتراض به سیاست‌های کشف حجاب رضاخانی به خیابان‌ها ریختند. این اعتراضات در پی محاصره منزل آیت‌الله قمی و سخنرانی‌های آتشین شیخ محمدتقی بهلول بالا گرفت و مردم به آستان مقدس امام رضا (ع) پناه برده و در مسجد گوهرشاد متحصن شدند و اعلام کردند که تا مسئله‌ کشف حجاب رفع نشود از آنجا خارج نمی‌شوند.

اما شهربانی به دستور رضاخان، اطراف حرم و مسجد را محاصره کرده، شروع به تیراندازی کردند و در نتیجه بیش از ۲ هزار نفر از مردم غیرتمند ایران به جرم دفاع از حجاب، به خاک و خون کشیده شدند و مأموران رژیم پهلوی، پیکر مطهر این شهدا و زخمی‌هایی که هنوز نفس می‌کشیدند را در گورهای دسته جمعی ریخته و مدفون ساختند.

میراث فرهنگی خراسان رضوی کشف گور دسته جمعی را تکذیب کرد

سازمان میراث فرهنگی خراسان رضوی کشف گورهای دسته جمعی در مشهد را رد کرد.روز گذشته برخی از کاربران شبکه های اجتماعی مشهد شنیده‌هایی درباره کشف و دیده‌شدن بقایایی از گورهای دسته‌جمعی شهدای واقعه گوهرشاد را مطرح کردند و نوشتند: ظاهراً این گور جدید در گودال محله خشت‌مال‌های مشهد کشف‌شده است.

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=457129

ثبت نظر

-