تصویری دیدنی از شاه روباه، زیباترین روباه ایران/مشخصات

  • کد خبر : 456063
  • 17 آذر 1400 - 8:30
تصویری دیدنی از شاه روباه، زیباترین روباه ایران/مشخصات

نیوز: شاه روباه زیباترین روباه ایران، با دمی بسیار بلند و پرپشت و داشتن مو های انبوه به طول ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر، جثه کوچک و زیبایی دارد و به علت گوشه گیر بودن، بیشتر در شب ها شکار می کند.

شاه روباه از روباه های بسیار ظریف، کوچک و خجالتی ایران و برخی از کشور های اطراف است. این گونه روباه، شبگرد است و از بهترین صخره نوردان در میان گونه های مختلف جانوری محسوب می شود.  طول بدن این حیوان در حدود ۵۰ سانتی متر است و کمیاب ترین روباه ایران به شمار می آید. مو های بدن آن انبوه است و دمی بسیار بلند و پُر مو دارد.

مانند تمام روباه هائی که در کویر زندگی می کنند، گوش های بزرگی دارد تا گرما را از خود دور کند. دم آن تقریباً به اندازهٔ بدنش هست و رنگ پوستش برنزهٔ روشن و در زیر بدن سفید است و لکه ای سیاه نیز در نوکِ دُمش دارد. ارتفاع این روباه از شانه تا زمین به ۳۰ سانتی متر می رسد و وزنش از ۱٫۵ تا ۳ کیلوگرم متغیر است. عمر شاه روباه معمولا ۴ تا ۵ سال است، اما تا ۱۰ سال هم گزارش شده است.

شاه روباه

این روباه در مقایسه با سایر روباه ها، بیشتر همه چیزخوار است. به میوه هائی مانند انگور بی هسته و خربزه های رسیده که موقع برداشت آن ها باشد، علاقهٔ وافر دارد. همچنین از حشرات موجود در بیابان نیز تغذیه می کند.

این روباه نیز مثل سایر روباه ها در اواسط زمستان جفت گیری می کند و طول دورهٔ بارداری آن ۵۰ تا ۶۰ روز می باشد که در پایان این دوره بین ۱ تا ۳ توله به دنیا می آورد. روباه ماده تا ۲ ماه به بچه هایش شیر می دهد. بچه ها در ۸ تا ۱۲ ماهگی آمادهٔ تولید مثل می شوند.

عکسی ناب از لحظه شکار کردن یوزپلنگ +عکس / ایمپالا

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=456063

ثبت نظر

-