سانسور ریزعلی خواجوی/جنجال بر سر پوشش دهقان فداکار

  • کد خبر : 455405
  • 04 آذر 1400 - 9:45
سانسور ریزعلی خواجوی/جنجال بر سر پوشش دهقان فداکار

نیوز: سانسور ریزعلی خواجوی/ سه سال قبل مسئولان سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی علت تغییر تصویر دهقان فداکار در کتاب فارسی سوم دبستان را تعهد به اصل ماجرا عنوان کردند. این در حالی است که روزنامه اطلاعات چاپ سه شنبه، ۱۶ آبان ۱۳۴۰ روایت اصلی را به شکل دیگری بیان می‌کند.

 اما حالا چند روز است تصویری تغییر یافته از نقاشی دهقان فداکار در کتاب فارسی سوم دبستان دست به دست می‌شود. تصویری که نشان می‌دهد ریزعلی خواجوی برخلاف گذشته لباس بر تن دارد و مشعل به دست به سوی قطار می‌دود.

نخستین بار هم مهر سه سال قبل بود که ماجرای تغییر نقاشی از ریزعلی خواجوی واکنش‌هایی را به دنبال داشت. حالا یک بار دیگر این موضوع جنجال آفرین شده است.

این در حالی است که ۶ دهه از گنجاندن داستان دهقان فداکار در فارسی دبستان می‌گذرد. در این سال‌ها نیز تصویر کارتونی ریزعلی خواجوی بدون لباس در متن داستان منتشر می‌شد.

دهقان فداکار ۱۱ آذر ۱۳۹۶ در بیمارستان امام رضا (ع) در تبریز از دنیا رفت.

دهقان فداکار

آموزش و پرورش: باید به حقیقت موضوع و اصل ماجرا دقت کرد!

گرچه مسئولان وزارت آموزش و پرورش به جنجال تازه بر سر پوشش دهقان فداکار واکنشی نشان نداده‌اند. اما سه سال قبل مسئولان سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی علت تغییر تصویر دهقان فداکار در کتاب فارسی سوم دبستان را تعهد به اصل ماجرا عنوان کردند.

آن‌ها گفته بودند که ریزعلی خواجوی در روایت اخیرش گفته که شب حادثه کت را تن اش بیرون کشیده و آتش زده است؛ بنابراین این نقاشی با حقیقت منافاتی ندارد.البته آموزش و پرورشی‌ها تاکید کرده بودند که این تغییرات از سال ۱۳۸۸ رخ داده است و موضوع تازه‌ای نیست.

پاسخ به منتقدان حذف دانش آموزان دختر از جلد کتاب درسی / تصویر را خلوت تر کردیم !

تاکید سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بر حقیقت ماجرا، در حالی که روزنامه اطلاعات چاپ سه شنبه، ۱۶ آبان ۱۳۴۰ روایت اصلی را به شکل دیگری بیان می‌کند.

این روزنامه نوشت که دهقان فداکار پیراهن خود را آتش زد، تا قطار را متوقف کند.هر چند دهقان فداکار چندین سال پیش از مرگ، روایت تغییر داد و گفت که آن شب کت اش را آتش زده است. شاید او فکرش را هم نمی‌کرد که سال‌ها بعد تغییر واژه از پیراهن به کت این همه بلوا به پا کند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=455405

ثبت نظر

-