گام‌های شتابان خاورمیانه در مسیر جنگ آب/ بررسی پیامدهای آبگیری «ایلی‌سو» در ترکیه

  • کد خبر : 455087
  • 29 آبان 1400 - 9:30
گام‌های شتابان خاورمیانه در مسیر جنگ آب/ بررسی پیامدهای آبگیری «ایلی‌سو» در ترکیه

نیوز: آبگیری سد ایلی‌سو در ترکیه، مارش جنگ آبی در خاورمیانه را به صدا درآورد. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد درگیری‌ها و تنش‌های سیاسی درباره آب رو به افزایش است؛ اما این موضوع در حوضه آبریز دجله-فرات بیش از همه مشهود است. اقدام ترکیه در آبگیری سد «ایلی‌سو» که در مبدأ دجله قرار دارد، به‌طور قابل ملاحظه‌ای جریان آب را به سمت کشورهایی چون عراق و ایران تحت تاثیر قرار می‌دهد.

آبگیری این سد چندین‌بار به‌دلیل مخالفت طرفداران محیط‌زیست به تعویق افتاد؛ اما اخیرا ترکیه بدون در نظر گرفتن پیامدهای آن برای همسایگان، با هدف تامین منابع آبی خود، آبگیری آن را آغاز کرد.

خشکسالی بزرگ می آید!

کارشناسان انعقاد پیمانی منطقه‌ای مبتنی بر حقوق متوازن آب را به‌عنوان گزینه پیشنهادی در شرایط فعلی مطرح کردند و معتقدند این پیمان باید منافع همه کشورهای متاثر از این سد را تامین کند. کارشناسان هشدار می‌دهند تعلل در به‌کار انداختن ماشین دیپلماسی، می‌تواند ایران، عراق و در آینده سوریه را با تهدیدهای جدی از جمله افزایش ریزگردها، نابودی زمین‌های کشاورزی، نابسامانی‌های اجتماعی و… روبه‌رو سازد.

✅ تبعات خطرناک سد جدید ترکیه برای ایران

محمد جمال ولی سامانی، مدیر گروه مطالعات آب مرکز پژوهش‌های مجلس:

با اجرای کامل این طرح در کنار طرح‌های دیگر از جمله سد بزرگ آتاترک که می‌تواند کاملاً حجم رود فرات را در اختیار گیرد، ترکیه عملاً کنترل آب‌های بالادست منطقه‌ای را در اختیار می‌گیرد و می‌تواند با توجه به شرایط خشکسالی یا ترسالی از این اهرم به منظور اهداف سیاسی خود استفاده کند.

در گذشته هم که این سد وجود نداشت، خروجی بسیار کمی به حورالعظیم در ایران وارد می‌شد و عملاً فقط ایران سهم ناچیز خود را به تالاب می‌ریخت و در این سال‌ها بخش‌های عمده‌ای از تالاب هورالعظیم در عراق خشک شده است. با احداث سد جدید ترکیه، احتمال خشکی بیشتر این تالاب و افزایش گرد و غبار و ریزگردها در استان‌های مرزی ما وجود دارد.

🔗ضمن اینکه ترکیه در حال ساختن سدی بر روی رود ارس است که می‌تواند کاملاً این رود را تحت کنترل خویش درآورد و میان ما و ارمنستان مشکل جدی ایجاد کند. به طور کلی این طرح‌های آبی از سوی ترکیه به منظور اهداف سیاسی در منطقه ایجاد شده و باید هرچه سریع‌تر اقدامات متقابل انجام شود.
#جنگ_آب

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=455087

ثبت نظر

-