آثار مخرب سفید کردن دندان/عوارض درمان های مختلف

  • کد خبر : 449866
  • 06 مهر 1400 - 9:05
آثار مخرب سفید کردن دندان/عوارض درمان های مختلف

نیوز: آثار مخرب سفید کردن دندان چیست؟محققان کشور با انجام پژوهشی دریافتند که سفید کردن دندان میتواند آثار مخربی بر مینای دندان داشته باشد.

 در جامعه کنونی، داشتن ظاهر زیبا به بخش مهمی از جذابیت اجتماعی و مهارت ارتباطات تعاملی یک فرد تبدیل شده است. در این میان، روش های مختلفی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد که هر کدام از آنها مکانیسم عمل خود را دارند.

فرآیند سفید کردن دندان (Tooth) شامل تماس مستقیم طولانی مدت از مواد سفید کننده مختلف روی سطح دندان است که میتواند به یکی از دو روش در منزل یا در مطب انجام شود.

سفید کردن دندان/چگونه دندان های سفید و براقی داشته باشیم؟

محققان دانشگاه علوم پزشکی سمنان با انجام پژوهشی دریافتند که سفید کردن دندان میتواند سبب ایجاد تغییراتی در ساختار مینای دندان (به صورت کاهش در میزان سختی مینا و افزایش در خشونت سطحی آن) شود هرچند انتظار می رود با گذشت زمان، مواد معدنی بزاق بتوانند تا حد زیادی این تغییرات را جبران کنند. با این حال باید توجه کرد که اگر دفعات تکرار سفید کردن دندان زیاد شود آب دهان قابلیت مقابله با همه تغییرات را نخواهد داشت.

آثار مخرب سفید کردن دندان

در این پژوهش که توسط دکتر نازیلا عاملی انجام شده و نتایج آن در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور منتشر شده، مشخص شده که عوارض این درمان ها میتواند منجر به افزایش شانس بروز پوسیدگی به دلیل افزایش خشونت سطحی مینای دندان، کاهش مقاومت دندان به دلیل کاهش در میکروهاردنس و در کل ضعیفتر شدن مینای دندان شود.

افرادی که تمایل به سفید کردن دندانهای خود دارند، باید بدانند که سفید کردن مکرر دندان ها میتواند تغییرات برگشت ناپذیری در مینا ایجاد کند. برهمین اساس باید سعی کنند اولا از مواد با غلظت پائینتر و همچنین دوره های کاربرد کمتر استفاده کنند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=449866

ثبت نظر

-