زندگی نامه “پله” افسانه فوتبال/گل ها و افتخارات پله

  • کد خبر : 449082
  • 03 مهر 1400 - 11:07
زندگی نامه “پله” افسانه فوتبال/گل ها و افتخارات پله

نیوز: همانطور که همه شایعات فوتبال را دنبال میکنید باید حتما مرگ پله را شنیده باشید. که البته مثل شایعه مرگ مارادونا اسطوره دیگر فوتبال واقعی نبود. و دختر پله با انتشار فیلمی از پدر وی روی تخت بیمارستان که سالم بود نشان از سلامتی او داد. البته پله سن بسیار بالایی دارد و هرگونه احتمالی بنا بر مرگ وی را میشود در نظر گرفت . به همین دلیل زندگی این اسطوره را مرور خواهیم کرد.

ادسون ارانتس دو ناسیمنتو ملقب به پله بازیکن بزرگ تاریخ فوتبال.در۲۳ اکتبر سال ۱۹۴۰ در شهر ترس کوراسائویس چشم به جهان گشود. پدر وی در شغل فوتبال به سر میبرد البته خیلی اماتور در سطح پایین تر یعنی در لیگ سه برزیل مادر او هم به کار در خانه مَشغول بود. او در سن ۱۱ سالگی در همان شهر کشور خودش کشف شد توسط یکی از مربیان بومی همان منطقه.

بر اساس نظر سنجی و نظر کارشناسان فوتبال پله یکی از بزرگترین بازیکن تاریخ فوتبال بوده است.پله برای اولین بار درسن پانزده سالگی فوتبال را از تیم سانتوس برزیل شروع کرد.

جوانی پله

و سال بد خود را در تیم ملی کشورش برزیل جای داد. و دو سال بعد در سن ۱۷ سالگی مهاجم نوک برزیل بوده که برای جوان ۱۷ ساله بسیار سنگین است. پله با اینکه پیشنهادات زیادی از تیم های اروپایی داشت اما کشور برزیل توانست اورا در یکی از تیم های لیگ خود نگه دارد تا اخر دوران فوتبال خود را در این کشور بگذراند اما پله بعد بازی کردن زیاد برای سانتوس به کوسموس امریکا پیوست و در همان جا از فوتبال خدافظی کرد. در این چند سال افتخارات زیادی به دست اورد.

بهترین دریبل زن


او در دوران فوتبال خود به عنوان بهترین دریبل زن و بازی ساز و مهاجم از نظر کارشناسان معتبر دنیا شناخته شد. و فقط کل دوران فوتبالی خود را در همین پست بازی کرد. پله توانایی کامل بازی با هر دوپا را داشت و توانایی کامل هر کاری را با ان ها. ضربه های قدرتمند توانایی در سرعت همواره مورد تشویق اهالی فوتبال قرار میگرفته.

پله بهترین گلزن و بازیکن تاریخ فوتبال برزیل به حساب می اید . در آغاز جام جهانی ۱۹۶۲ در بازی دوم به دلیل اسیب دیدگی شدید قادر به انجام بازی های دیگر نبود. و به همین دلیل این جام جهانی را از دست داد.

جوانی پله

در نوامبر سال ۲۰۰۷ کنفدراسیون فوتبال تصمیم گرفت که مدال قدیمی جام جهانی ۱۹۶۲ را به پله اهدا کند.و پله را به تنها بازیکنی تبدیل کند که سه مدل از جام های جهانی کسب نموده است.پله از سال ۱۹۷۷ که دوران بازنشستگی خود را تجربه میکند.

سفیر فوتبال در سرتاسر جهان بوده است. وی موفق شد در چهار دوره مختلف جام جهانی گلزنی کند. او کلا ۱۲۸۱ گل به ثمر رسانده که واقعا اماره عجیب غریبی است البته باید در نظر داشت که در لیگ اماتوری مثل برزیل این گل ها را به ثمر رسانده.


افتخارات این اسطوره:


قهرمان ایالت ساوپولو
قهرمانی کلوپ جهانی
قهرمان سه دوره جام جهانی
حضور در چهار دوره دوره جام جهانی و گل زدن متوالی در هر چهار دوره با چهارده بازی و دوازده گل
رکوردار گلزنی در بازی های رسمی با ۱۲۸۱ گل


بهترین بازیکن جام جهانی
مرد سال فوتبال امریکا جنوبی فقط
در سال ۲۰۰۰ از سوی فدراسیون بین المللی تاریخ و امار فوتبال به عنوان بازیکن برتر فوتبال شناخته شد. پله در مجموع ۱۳۶۳ گل زد که شامل بازی های دوستانه هم بوده است. ودر رکورد جهانی گینس به ثبت رسیده.

پله اسطوره فوتبال به دلیل وخامت اوضاع جسمانی در بیمارستان بستری شد


رکورد های پله:

در کارنامه فوتبالی او هفتصدوشصت گل در مسابقات رسمی یعنی در پانصدو چهل و یک مسابقه لیگ مشاهده میشود.که به خاطر همین بهش بازیکن تاریخ فوتبال میگویند. که امار خیره کننده ای است. پله موفق شد در لیگ ۶۰۶ گل بزند که از این حیث هم هنوز کسی بهش نرسیده البته پله رکورد های بیشتری هم دارد که این ها شکسته نشده اند و بقیه رکورد های او توسط مسی یا کیرسینو رونالدو شکسته شده اند.

ادسون ارانتس دو ناسیمنتو
رقیب اصلی او در فوتبال در ان زمان مارادونا است که اهالی فوتبال همیشه در ان زمان در بهترین بودن پله را با مارادونا مقایسه میکنند مثل مقایسه رونالدو و مسی که باز هم این رقابت ها در فوتبال بعد از رونالدو و مسی ادامه خواهد داشت همانطور که بعد از پله و مارادونا، زیدان و رونالدینیهو امدند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=449082
  • نویسنده : احمدی

ثبت نظر

-