پذیرش کامل عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای

  • کد خبر : 448425
  • 26 شهریور 1400 - 19:47
پذیرش کامل عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای

نیوز: ایران نهمین عضو رسمی سازمان همکاری‌های شانگهای شد/ استقبال نخست وزیر هند از عضویت ایران/ پوتین: پیوستن ایران به شانگهای به قدرت و سلطه این سازمان می افزاید/ تشکر رئیسی برای عضویت دائمی ایران در سازمان شانگهای

آیت الله رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در بیست و یکمین اجلاس شانگهای هم اکنون در تاجیسکتان به سر میبرد از پذیرش عضویت دائمی ایران در شانگهای تشکر کرد. در پایان بیست و یکمین نشست سران سازمان شانگهای که در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد، سران ۸ کشور عضو اصلی سازمان، نظر موافق خود را با تبدیل عضویت جمهوری اسلامی ایران از عضو ناظر به عضو اصلی اعلام و اسناد مربوط به آن را امضا کردند.
بر این اساس فرآیند فنی تبدیل عضویت ایران به عنوان یکی از اعضای اصلی سازمان آغاز شده و کشورمان از این پس به عنوان عضو اصلی این سازمان مهم منطقه ای با کشورهای عضو همکاری و تعامل خواهد داشت.«حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز اعلام کرد که سند عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای به تایید سران رسید.

امیرعبداللهیان امروز (جمعه) در صفحه توئیتر خود نوشت: «با کمال خرسندی اکنون سند عضویت دائم ج. ا. ایران در سازمان همکاری شانگهای در شهر دوشنبه با حضور رییس جمهور محترم کشورمان به تایید سران رسید».

وی همچنین افزود:‌ «این عضویت راهبردی تاثیر مهمی بر روند همکاری های همه جانبه ایران در راستای سیاست همسایگی و آسیا محور دارد».

امیرعبداللهیان به همراه آیت‌الله دکتر «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور ایران روز گذشته به‌منظور انجام سفر رسمی و شرکت در نشست سران «سازمان همکاری‌های شانگهای» وارد شهر «دوشنبه» شدند و مورد استقبال «قاهر رسول‌زاده» نخست‌وزیر تاجیکستان قرار گرفتند.

بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای، امروز جمعه (۲۶ شهریور) با حضور سران ۱۲ کشور عضو و ناظر از جمله آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان آغاز شد.

در این اجلاس منطقه‌ای، علاوه بر رئیس جمهوری تاجیکستان به عنوان کشور میزبان، سران قرقیزستان، قزاقستان، بلاروس، پاکستان، ترکمنستان و ازبکستان نیز حضور دارند و روسای جمهوری روسیه، چین، هند و مغولستان نیز به صورت مجازی در این نشست شرکت کرده اند.

روسای سایر کشورهای عضو شانگهای نیز از عضویت رسمی ایران استقبال کردند.

آیت الله رئیس هم در سخنرانی خود در اجلاس سران شانگهای گفت: اجازه دهید خرسندی خود را از بابت حضور در این نشست مهم و تاثیرگذار که یکی از معدود فرصت‌های گفت‌وگو برای تضمین صلح و همکاری واقعی در سطح منطقه است، ابراز نمایم و از تمامی اعضای محترم برای عضویت دائمی ایران اسلامی صمیمانه تشکر می‌کنم.

لحظه‌ی اعلام پذیرش کامل عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای ازسوی رئيس‌جمهوری چین در اجلاس تاجیکستان:

 

هرگونه موانع در تجارت و فناوری باید برداشته شود و این فرصت‎ها در اختیار همه قرار گیرد. اعضا اجازه ندهند کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای مورد حمله کشورهای دیگر قرار گیرند.ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه

از تصمیم پیوستن ایران در سازمان همکاری شانگهای حمایت و از حضور کشورهای قطر و مصر به عنوان شرکای گفتگو در این سازمان استقبال می کنیم، پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای به قدرت و سلطه این سازمان می افزاید.
امسال ما بیستمین سالگرد تاسیس سازمان شانگهای را جشن میگیریم، دوستان جدیدی در حال اضافه شدن به ما هستند و من از اینکه ایران به عنوان شریک جدید ماست استقبال می‌کنم.اضافه شدن اعضای جدید و گسترش سازمان شانگهای ‌نشانه افزایش تاثیر این سازمان است.

ما معتقدیم که کشور‌های محصور در خشکی در آسیای مرکزی می‌توانند از طریق ارتباط با بازار‌های هند منتفع شوند.

سرمایه گذاری ما در بندر چابهار در ایران و تلاش‌های ما در زمینه کریدور بین المللی شمال-جنوب دلیلی بر اراده و تمایل ما در این زمینه است.

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که سند عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای به تایید سران رسید.

ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای

واکنش محسن رضایی به عضویت ایران در سازمان شانگهای:

محسن رضایی، معاون اقتصادی رییس جمهور در توییتی به عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای واکنش نشان داد.

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=448425

ثبت نظر

-