مرحله مقدماتی جام جهانی فوتبال تیم ملی / زمان قرعه کشی دور نهایی این مرحله

  • کد خبر : 434802
  • 27 خرداد 1400 - 12:29
مرحله مقدماتی جام جهانی فوتبال تیم ملی / زمان قرعه کشی دور نهایی این مرحله

مرحله مقدماتی جام جهانی، 12 تیم صود کننده به مرحله نهایی انتخابی جام جهانی مشخص شدند.البته شکست اردن مقابل استرالیا، تکلیف تیم‌های صعود کننده را تا حد زیادی مشخص کرده بود اما شاید کمتر کسی تصور می‌کرد که ازبکستان نتواند از عربستان صعود کرده امتیاز بگیرد اما این اتفاق رخ داد و ازبک‌ها با سه گل بازی را واگذار کردند و از دور رقابتها حذف شد.

در این مرحله مقدماتی جام جهانی ، طبق قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا هشت تیم نخست هر گروه به همراه چهار تیم برتر رتبه دوم به مرحله بعدی صعود می‌کردند اما انصراف کره شمالی باعث پیچیده شدن معادلات شد تا AFC تصمیم به در نظر نگرفتن نتایج تیم‌های دوم با تیمی که در گروهش آخر شده است بگیرد و با چنین روشی بتواند تیم‌های برتر را در مرحله بعدی انتخاب کند.

صعود تیم های صدر نشین:

پیش از این صعود کره جنوبی، استرالیا، ژاپن و سوریه به مرحله بعدی قطعی شده بود و دیگر هم مشخص شد: ایران، عراق، عمان، ویتنام، امارات، چین، عربستان و لبنان.

تیم ملی ایران با کسب پیروزی ۱-۰ برابر عراق ۱۸ امتیازی شد و به عنوان سرگروه به مرحله بعدی صعود کرد. امارات نیز در دیداری حساس، تماشایی و بسیار نزدیک، با حساب ۳-۲ از سد ویتنام گذشت و مثل ایران صدرنشینی را در هفته آخر تصاحب کرد.

تیم ملی ایران با کسب پیروزی ۱-۰ برابر عراق مرحله مقدماتی جام جهانی

>>> بیشتر بخوانید:

تیم های صدرنشین مسابقه:

درمرحله مقدماتی جام جهانی،  علاوه بر ایران و امارات، ژاپن، کره جنوبی، استرالیا، عربستان و سوریه هم به عنوان تیم صدرنشین راهی مرحله بعدی شدند. ژاپن از هفته قبل سرگروهی را قطعی کرده بود و کره جنوبی هم با پیروزی برابر لبنان صدرنشین شد. عربستان ۳-۰ ازبکستان را شکست داد.و استرالیا هم از سد اردن گذشت. نکته جالب اینکه سوریه تنها صدرنشینی است که بازی هفته آخر خود را واگذار کرد.

برد تیم عربستان درمرحله مقدماتی جام جهانی

برترین تیم دوم:

عمان با برانکو ایوانکوویچ پس از یک دوره غیبت دوباره به مرحله نهایی مقدماتی جام‌جهانی صعود کرد. عراق، ویتنام و چین دیگر تیم‌هایی هستند که به عنوان برترین تیم دوم راهی مرحله بعدی شدند اما شاید داستان لبنان متفاوت از بقیه باشد.

لبنان دو هفته متوالی به کره جنوبی و ترکمنستان باخت اما با کناره گیری کره شمالی، با ۱۰ امتیاز در جدول تیم‌های دوم به شکلی باورنکردنی صعود کرد. در راه این صعود علاوه بر کناره گیری کره شمالی، میزبانی قطر از جام جهانی هم اهمیت دارد چرا که باوجود صدرنشینی این تیم به مرحله بعدی نرفت و سهمیه اش به یک تیم دوم دیگر رسید.

برترین تیم دوم

حذف تیم تاجیکستان از این دوره مسابقات:

تاجیکستان هم امتیاز با لبنان به خاطر تفاضل گل کمتر از این مرحله حذف شد و نتوانست شگفتی سازی اش را ادامه دهد.بازی‌های مرحله نهایی در دو گروه شش تیمی برگزار می‌شود که دو تیم نخست به جام جهانی می‌روند و تیم‌های سوم دو پلی آف را خواهند داشت و در نهایت امکان کسب یک سهمیه دیگر را هم برای آسیا دارند.

حذف تاجیکستان

دور نهایی مرحله مقدماتی جام جهانی روز سوم تیر ماه قرعه کشی خواهد شد :

همچنین قرعه کشی براساس سید بندی ای خواهد بود که طبق رنکینگ فیفا انجام شده و بنابراین ایران و ژاپن در سید یک خواهند بود و باهم رودررو نخواهند شد. در سید دوم استرالیا و کره جنوبی حضور دارند، در سید سه عربستان و عراق، در سید چهارم امارات و چین، در سید پنج سوریه و عمان و در سید ششم ویتنام و لبنان قرار می‌گیرند.

شاید قرعه ایده آل برای تیم ملی ایران رویارویی با استرالیا، عراق، امارات، سوریه و لبنان باشد و البته احتمال قرارگیری در گروهی همراه با کره، عربستان، چین، عمان و ویتنام شگفتی ساز هم وجود دارد.

قرعه کشی دور نهایی مرحله مقدماتی جام جهانی

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=434802