از صورت های فلکی چه می دانید؟

  • کد خبر : 434104
  • 25 خرداد 1400 - 8:32
از صورت های فلکی چه می دانید؟

در شبی صاف و بدون ماه اگر به آسمان نگاه کنید حدود 2400 ستاره را در مقابل چشمان خود خواهید دید. بعضی از آنها نور خیره کننده ای دارند که به وضوح قابل رؤیت هستند، بعضی نیز بسیار کم سو بوده که به زحمت با چشم دیده می شوند. ستاره های آسمان از نظر میزان نور و اندازه در شش طبقه جای می گیرند. طبقه اول نورانی ترین و طبقه ششم کم سوترین آنهاست. ستاره ها بر خلاف سیاره ها ثابت هستند.در ادامه مطلب با صورت های فلکی بیشتر آشنا شوید:

صورت‌فلکی چیست؟

زمانی که به آسمان خیره می شویم اشکالی به نظرمان می آیند که از در کنار هم قرار گرفتند چند ستاره به وجود آمده اند، به این اشکال و طرح های آسمانی صورت فلکی می گویند. در واقع وضعیت ستاره ها نسبت به یکدیگر این اشکال را می سازد. گذشتگان با تماشای صورت های فلکی، نام های خدایان، جانوران یا قهرمانان را به آنها می دادند. برخی از صورت های فلکی معرف نام خود هستند، مثل عقرب یا اسد؛ در برخی دیگر، ارتباطی بین نام و صورت فلکی  وجود ندارد.

صورت های فلکی

نامگذاری ستارگان

نام بیشتر ستارگان عربی است. برخی از آنها نیز نامهایی یونانی دارند. پرنور ترین ستاره ثابت سیروس نام دارد که نامی یونانی و به معنی تابان است. بیشتر ستاره هایی که پر نور هستند نام مخصوص به خود را دارند. نام آنها از حروف الفبای یونانی گرفته شده است (آلفا، بتا، گاما و…).

در مجموعه ستارگان هر صورت فلکی، پرنور ترین ستاره ای که وجود دارد را با آلفا، دومین ستاره پر نور را با بتا، سومین را با گاما و…. نام گذاری می کنند. تعداد صورت های فلکی معروف 88 عدد می باشد، اما تمام این 88 صورت‌فلکی در یک شب، در آسمان قابل رؤیت نیستند؛ چرا که برخی از آنها در قسمتی که خورشید می تابد قرار دارند و با توجه به وجود نور خورشید، مشاهده نمی شوند. برخی از آنها 5000 سال قبل از میلاد مسیح در کناره رود های دجله و فرات شناخته شده بودند. معروف ترین صورت فلکی دب اکبر یا همان خرس بزرگ می باشد.

آیا صورت های فلکی ثابت هستند؟

همانطور که در بالا به آن اشاره شد گفتیم که ستارگان اجرامی ثابت هستند. بدین ترتیب صورت های فلکی خود نیز ثابت هستند و نظم مشخصی دارند، اما امکان دارد که در طول زمان بر اثر انفجار یک ستاره و ساطع شدن نور زیاد از آن، یا عبور سیاره ها و دنباله دار ها، تغییراتی در صورت های فلکی به وجود آید.

صورت های فلکی

دایرة البروج

خورشید در طول سال از میان 13 صورت فلکی می گذرد. این صورت های فلکی عبارتند از : حمل(بره)، ثور(گاو)، جوزا(دوپیکر)، سرطان(خرچنگ)، اسد(شیر)، سنبله(خوشه)، میزان(ترازو)، عقرب(کژدم)، مارگیر، قوس(کمان)، جَدی(بز)، دَلو(دول)، حوت(ماهی). مدار ظاهری عبور خورشید از میان این صورت های فلکی را دایرة البروج می نامند، اطراف دایرة البروج  نیز با نام منطقة البروج شناخته می شود.

با 88 صورت‌فلکی معروف آشنا شوید:

اجاق، رودخانه، شکارچی آسمان، اژدها، شیر، آفتاب پرست، هشت گوش، آندرومدا، بادبان، برساوش، پرگار، اسب اعظم، پیکر ساز، تاج شمالی، تاج جنوبی، تازیها، تخته کوه، تک شاخ، تلسکوپ، تلمبه، تور، گاو، جام، بز، دوپیکر، بره، سهم، خرگوش، خرس کوچک، خرس بزرگ، درنا، دلفین، دول، راهنما، روباهک، زاویه یاب، زرافه، زورق، ساعت پاندولی، سپر، سرخپوست، خرچنگ، سکان، سنبله، سیاه گوش، شمشیر ماهی، شیر کوچک، صلیب جنوبی، طاووس، طوقان، عقاب، عقرب، مرغ آتشین، قطب نمای کشتی، قفوس، قلم حجاری، قنطار، قو، قوس، ذات الکرسی، کبوتر، کره اسب، کشتی دم، کلاغ، سگ کوچک، سگ بزرگ، گرگ، گونیا، گیسو، لیر، مار، مار آبی شمالی، مار آبی کوچک، مارگیر، مارمولک، ماهی، ماهی پرنده، ماهی جنوبی، مثلث، مثلث جنوبی، محراب، مرغ بهشتی، مگس، ترازو، میکروسکوپ، نقاش، نهنگ، هرکول

در شب های تابستان کدام صورت های فلکی دیده می شوند؟

در تیرماه، در ژرفای جنوب آسمان، می توان به سادگی قسمت بالایی صورت فلکی عقرب را با ستارۀ نورانی قلب العقرب تشخیص داد. بر فراز آن، صورت های‌فلکی مارگیر، مار، هرکول، قرار دارند. در غرب ، صورت فلکی شیر را می بینید که صورت فلکی سنبله نیز به دنبال آن می آید. در ارتفاع بالا، در افق غربی، دب اکبر یا همان خرس بزرگ قابل رؤیت است. در جنوب غربی نیز، صورت های‌فلکی گاوران و تاج شمالی قرار دارند. در شرق، صورت های فلکی چنگ رومی، قو، عقاب و دلفین را که از مهمترین صورت های فلکی تابستانی هستند مشاهده خواهید کرد. در شمال نیز صورت فلکی ذات الکرسی خود نمایی می کند.

آسمان پر ستاره

در شب های زمستان کدام صورت های فلکی دیده می شوند؟

از صورت های فلکی که در آسمان یک شب زمستانی قابل مشاهده است می توان به  جبار یا شکارچی ، گاو و دوپیکر اشاره نمود. هم چنین در غرب آسمان صورت های فلکی پاییزی آندرومدا و فرس اعظم در حال غروب هستند. در شرق صورت فلکی شیر یا اسد به عنوان صورت فلکی بهاری خود را نشان می دهد. در شمال شرق آسمان، دب اکبر به آسانی قابل مشاهده است.

>>>بیشتر بخوانید:

۳۶ واقعیت شگفت انگیز درباره ستاره ها

زیبا ترین صورت فلکی زمستانی

از صورت فلکی جبّار یا همان شکارچی آسمان، به عنوان زیبا ترین صورت فلکی زمستانی نام برده می شود. در باره این صورت‌فلکی افسانه های زیادی نقل شده است. یکی از آن افسانه ها این است که عقرب، که در آسمان تابستان قابل مشاهده است این قهرمان(جبّار) را به قتل رسانده است. به این دلیل چنین به نظر می رسد که هر زمان عقرب طلوع می کند، این صورت فلکی در حال فرار است.

آسمان پر ستاره شب

در شب های بهار کدام صورت های‌فلکی دیده می شوند؟

در فروردین ماه اگر نگاهمان به آسمان کاملاً عمود باشد در بلندترین نقطه آسمان دبّ اکبر را مشاهده خواهیم کرد. در قسمت پایینی دبّ اکبر صورت فلکی اسد در بلندای افق جنوبی قرار دارد. صورت فلکی مار آبی در جنوب و جنوب شرقی قابل رؤیت است. صورت فلکی سنبله در جنوب شرقی به اسد متصل می شود. در کنارشان کلاغ و باطیه(جام) قرار دارند. در شرق نیز عوا، تاج شمالی و هرکول دیده می شوند.

زیباترین صورت های فلکی پاییز

در اوایل پاییز در افق جنوبی آسمان شب، صورت های‌فلکی دَلو و حوت(ماهی) جنوبی را می بینیم. صورت فلکی دلفین در جنوب غربی، و ماهی و نهنگ در شرق دیده می شوند. در غرب نیز صورت فلکی هرکول غروب می کند. زیباترین صورت های فلکی پاییزی ، آندرومدا، فرس اعظم، برساوش و ذات الکرسی هستند که در جنوب و شرق افق آسمان قابل مشاهده اند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=434104
  • نویسنده : ثمین شعفی
  • منبع : صورت های فلکی و نشانه های نجومی

ثبت نظر

-