تکنولوژی که اسرائیل در خرابکاری نطنز از آن استفاده کرد

  • کد خبر : 423533
  • 27 فروردین 1400 - 18:56
تکنولوژی که اسرائیل در خرابکاری نطنز از آن استفاده کرد

به گزارش نیوز به نقل از برنا، «شهریار حیدری»، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در رابطه با حادثه خرابکاری در سایت هسته ای نطنز” گفت: حادثه نطنز با همکاری رژیم صهیونیستی و برخی کشورها و با استفاده از تکنولوژی غرب اتفاق افتاد، رژیم صهیونیستی به تنهایی چنین تکنولوژی را ندارد ولی استفاده از تکنولوژی را خوب بلد است مانند انچه که در حادثه ترور شهید فخری زاده شاهد آن بودیم سلاحی که استفاده شد برای امریکا بود. حادثه نطنز با استفاده از هوش جریان الکتریسیتی بود. ابعاد مختلف آن در دست بررسی است و باید توسط نهادهای اطلاعاتی و دیپلماسی مشخص شود که چه جریان سازمان یافته ای دست به چنین اقدامی زده است.

او ادامه داد: حادثه نطنز قابل گذشت نیست و ایران حق خود را در انتقام محفوظ می‌داند. ایران برای محکوم کردن این اقدام از ظرفیت بین المللی خود استفاده می کند. اگر پاسخ این اتفاقات را ندهیم مانند جریان داعش این خرابکاری ها شیوع پیدا می‌کند.

تکنولوژی که اسرائیل در خرابکاری نطنز از آن استفاده کرد

حیدری گفت: رژیم صهیونیستی همواره در موضوعات هسته ای ایران به دنبال خرابکاری و توقف بوده است و فقط در دو اقدام در سایت هسته ای نطنز، موفق به خرابکاری شده است در سایر موارد توسط وزارت اطلاعات با شکست مواجهه شده است. اسراییل به دنبال لابی بر علیه جمهوری اسلامی است و هرکجا ظرفیتی باشد آن را تقویت می کند، اثرگذاری رژیم در برجام منجر به خروج ترامپ از برجام شد. ثابت شدن حقانیت جمهوری اسلامی ایران در برجام  شرایط را برای رژیم صهیونیستی سخت کرده است.

نماینده مردم قصر شیرین گفت:

در دولت جدید بایدن تلاش های اسراییل در برجام اثرگذاری نداشت و به همین علت این رژیم دست به چنین اقداماتی زد. اسراییل به دنبال اقدام تحریم امیز از سوی جمهوری اسلامی است ضمن انکه باید با حساسیت  و جدیت همه موضع را رصد کنیم، در چنین شرایطی از تاکتیک رژیم صهیونیستی نباید غافل باشیم. ایران مقتدارنه به فعالیت های هسته ای خود ادامه می دهد، ماهیت اقدام  خرابکارانه رژیم صهیونیستی قابل پیشگیری است اما ابعاد آن به گونه ای نیست که دانش هسته ای را تحت شعاع قرار دهد.

>>>بیشتر بخوانید:

نبوی: انفجار نطنز کار آمریکایی‌هاست!

مسولین می گویند انفجار تأسیسات هسته‌ای نطنز در روز ۲۲ فروردین (۱۱ آوریل) کار اسرائیل بوده است و این کشور می‌خواسته با این اقدام بر روند مذاکرات احیای برجام اثر بگذارد. وزارت اطلاعات از شناسایی فردی که در سیستم برق تأسیسات نطنز اختلال ایجاد کرده، خبر داده است. در حالی که رئیس کمیسیون انرژی مجلس در تحلیل این خرابکاری می‌گوید، “طراحی دشمن خیلی قشنگ بوده”، مسئولان اطمینان داده‌اند که در زمان کوتاهی بخش بزرگی از آسیب‌ها را جبران خواهند کرد.

خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای نطنز موجی از واکنش‌ها را در میان سیاستمداران، کارشناسان و کاربران شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت؛ از واکنش‌های طنز و تحلیل‌های جدی گرفته تا پرسش در مورد واکنش ایران به این اقدام در صورت اثبات یا بحث در مورد این که چه نهادی و چه کسانی زمینه‌ساز این “نفوذ” بوده‌اند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=423533