اسکوچیچ: قول صعود به جام جهانی ندادم!

  • کد خبر : 4174
  • 24 بهمن 1398 - 18:11
اسکوچیچ: قول صعود به جام جهانی ندادم!

اسکوچیچ: قول صعود به جام جهانی ندادم!نیوز/ مهدی یکتا و سعید اکبری؛ حوالی ساعت ۱۳:۳۰ دیروز سر تمرین فولاد خوزستان بودیم که از دور چهره اسکوچیچ را دیدیم. او به اتفاق آنالیزورش به تمرین آمده بود و ابتدا جواد نکونام برای خوش و بش نزد سرمربی تیم ملی رفت. این دو دقایقی به زبان اسپانیایی با یکدیگر گپ زدند. در این میان فرصتی دست تا ما هم با سرمربی جدید تیم ملی همکلام شویم. آنچه می‌خوانید ماحصل حدود ۴۰ دقیقه صحبت‌های خودمانی دراگان اسکوچیچ با نیوز است که شاید شما هم بتوانید جواب برخی سؤالات خود را در آن پیدا کنید.

قبل از هر چیز وظیفه خودمان می‌دانیم این انتخاب را به شما تبریک گفته و برای تیم ملی آرزوی موفقیت می‌کنیم.
خیلی ممنونم و تشکر می‌کنم. امیدوارم بتوانم جواب انتظارات فوتبال‌دوستان ایرانی و هواداران تیم ملی را بدهم.

طرفداران تیم ملی تیم ایران را بسیار دوست دارند و توقع دارند به جام جهانی صعود کند. آیا شما قول صعود داده‌اید؟
در فوتبال حرفه‌ای هرگز قول قهرمانی یا صعود نمی‌دهند و من هم قولی در این باره ندادم ولی قول می‌دهم با همه وجود و شبانه‌روز برای موفقیت تیم ایران کار و تلاش کنم.

قرار است سر تمرین همه تیم‌ها بروید یا اینکه برای دیدن دوستان سابق‌تان اینجا آمده‌اید؟
قصد دارم تمرینات همه تیم‌ها را از نزدیک دیده و با مربیان شاغل در فوتبال ایران مشورت کنم. اولین تیمی را هم که سر تمرین آن حاضر شدم فولاد خوزستان بود. ان‌شا‌ءا… تلاش می‌کنم تعامل و رابطه خوبی با باشگاه‌های ایرانی و سرمربیان لیگ داشته باشم.

نظرت راجع به جواد نکونام چیست؟
جواد نکونام را خیلی خوب می‌شناسم. او کاپیتان تیم ملی و رکورددار تعداد بازی ملی در ایران است. بازیکن بسیار بزرگی بوده که در لالیگا توپ زده و شک ندارم آینده مربیگری فوتبال ایران متعلق به اوست. او یک جنتلمن است که برخورد خوبی با من داشت و شروع کارم در تیم ملی را تبریک گفت. از جواد نکونام و باشگاه فولاد خوزستان تشکر می‌کنم.

اسکوچیچ: قول صعود به جام جهانی ندادم!

شما خودتان هم در اسپانیا توپ زدید. درست است؟
بله، من در همان تیمی بازی کردم که مسعود شجاعی بازی می‌کرد.

لاس‌پالماس؟
درست است. خاطرات خوبی از بازی در این تیم اسپانیایی دارم.

دستیاران خارجی شما مشخص و اعلام شدند در حالی که هنوز تکلیف دستیار یا دستیاران داخلی و ایرانی تیم ملی روشن نیست. برخی از وحید هاشمیان اسم می‌برند. توضیحی می‌دهید؟
احتمالاً ظرف دو، سه روز آینده جواب سؤال شما مشخص خواهد شد! الان چیزی نمی‌توانم بگویم.

خودتان که می‌دانید.
بله، طبیعی است که دستیار ایرانی خودم را انتخاب کرده باشم، اما اجازه بدهید سر موعد مقرر معرفی شود.

برای خیلی‌ها این پرسش وجود دارد که تیم ملی هجومی بازی می‌کند یا دفاعی و دل به ضد‌حملات می‌بندد. البته می‌دانیم هر دو سیستم ابزار خودش را می‌خواهد.
بله، شما زمانی علی کریمی را در تیم ملی داشتید ولی الان ندارید. او یک بازیکن یونیک (بی‌نظیر و منحصر به فرد) بود. الان شرایط خیلی فرق کرده است. با این حال فوتبال ایران پر از استعداد است و امیدوارم بتوانم بازیکنان خوبی شناسایی و به تیم ملی معرفی کنیم و بازی‌های خوبی ارائه بدهیم.

چهار بازی هم در ادامه راه مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر داریم. سخت‌ترین بازی کدام است؟
هیچ بازی آسانی وجود ندارد، اما خوشحالم که تیم ملی ایران دو بازی سخت‌تر خود برابر عراق و بحرین را در تهران برگزار می‌کند و میزبان است. می‌توانیم به کمک هواداران تیم ملی ایران اتمسفر وحشتناکی در استادیوم آزادی برای بحرین و عراق بسازیم. من خیلی امیدوارم شکست‌های دور رفت را برابر این دو حریف با برد جبران کنیم.

نظرتان در خصوص سردار آزمون چیست؟
سردار آزمون به نظر من بهترین مهاجم ایران است و می‌تواند بهترین فوروارد نوک آسیا هم باشد.

نشنیده‌اید که سردار آزمون به تازگی چه پستی در صفحه شخصی‌اش منتشر کرد؟ برخی آن پست را طعنه به انتخاب شما خواندند.
نه! شما چرا حرفی از پست‌های احسان حاج‌صفی و وحید امیری نمی‌زنید؟ سردار آزمون بازیکن بزرگ و ویژه‌ای است و همانطور که گفتم بهترین مهاجم ایران است. من نگرانی یا ناراحتی بابت این مسائل ندارم. فقط می‌خواهم روی کارم تمرکز کنم و مثبت‌اندیش هستم.

البته سردار آزمون تنها نبود. علی دایی و خیلی‌های دیگر در فوتبال ایران علیه انتخاب شما موضع گرفته و مصاحبه کردند؟
اولین منتقد من علیرضا منصوریان بود که در تلویزیون آن حرف‌ها را زد، اما ناراحت نشدم! گفتم که اصلاً و ابداً منفی فکر نمی‌کنم. این انتقادات و حرف‌هایی که زده می‌شود به نظر من طبیعی است و جای نگرانی ندارد. علی دایی هم آقای گل جهان و اسطوره فوتبال ایران است. بنابراین من هرگز از اظهارات او ناراحت نشدم و احترام ویژه‌ای برای دایی قائلم.

اسکوچیچ: قول صعود به جام جهانی ندادم!

بحث سردار آزمون و علی دایی شد. می‌خواهیم نظر شما را در خصوص خط حمله ایران و فوروارد‌هایی که داریم بدانیم؟
فوتبال ایران استعداد‌های زیادی دارد. همین الان کاوه رضایی و مهدی طارمی در اروپا عملکرد فوق العاده‌ای دارند. به نظر من تیم ملی ایران مشکل کمبود مهاجم ندارد.

این راهی که در آن قدم گذاشتید و مسئولیتی که بر عهده گرفتید بسیار سخت و دشوار است. کار کردن در تیم ملی ایران اصلاً آسان نیست. ضرب‌المثلی در برزیل وجود دارد که می‌گویند سرمربیگری تیم ملی سخت‌ترین شغل این کشور است. در فوتبال ایران هم تقریباً همین مثل صدق می‌کند. 
هر کاری سخت است. خود زندگی هم سخت است. همین الان که من و شما اینجا در این سرمای زیاد ایستاده‌ایم و صحبت می‌کنیم مگر راحت است؟ خوب می‌دانم چه مسئولیت سخت و بزرگی را برعهده گرفته‌ام و انتظارات زیاد است. من هم آدم کم‌تجربه‌ای نیستم. سال‌ها در فوتبال ایران کار کرده‌ام و خیلی خوب کشور شما را می‌شناسم.

جواب پرسش بعدی ما را خودتان دادید!
چه سؤالی؟!

اینکه برخی منتقدان اعتقاد دارند دراگان اسکوچیچ از تجربه کافی برای هدایت تیم ملی ایران برخوردار نیست.
مشکلی با منتقدان ندارم. هر کسی حق دارد نظرش را بگوید و من باید به عنوان سرمربی تیم ملی این حرف‌ها را شنیده و استفاده کنم. نباید نکات منفی را به ذهن خودم وارد کنم. مثبت‌اندیش هستم و مثبت‌اندیش هم خواهم بود.

کار کردن در صنعت نفت آبادان چطور بود؟ همه می‌گویند آنجا هم کار کردن آسان نیست و هواداران پرشوری دارد؟
من صنعت نفت و آبادانی‌ها را خیلی دوست دارم. این تیم و خاطراتش را هرگز فراموش نخواهم کرد.

بالاخره به دلیل بیماری از این تیم جدا شدید یا مشکلات خانوادگی؟
قبلاً توضیحات کافی را در این مورد دادم و نیاز نمی‌بینم که بیشتر حرف بزنم.

یک سؤال ویژه داریم؛ آیا تیم شما بلک لیست هم دارد؟!
بلک لیست؟!

بله، لیست سیاه! چه در دوران کارلوس کی‌روش و چه ویلموتس برخی بازیکنان مثل شجاع خلیل زاده با وجود شایستگی فنی به دلایلی که هرگز بازگو نشد به تیم ملی دعوت نشدند. می‌خواهیم بدانیم در تیم ملی شما هم چنین لیستی وجود دارد؟
(دو بار تکرار می‌کند) شجاع آه شجاع! نه، من لیست سیاه دارم، نه لیست سفید و نه لیست قرمز! هرکس شایسته باشد به تیم ملی دعوت می‌شود و این را در عمل نشان خواهم داد.

اما ممکن است با یک زنگ، پیامک یا سفارش همه چیز عوض شود.
هرگز! حتماً شما من را نمی‌شناسید یا هنوز نشناخته اید. زمانی که در النصر عربستان مربیگری می‌کردم یک شب رئیس باشگاه به من پیامک زد که از دوخی استفاده کنم. من این کار را نکردم و وقتی با سؤال رئیس باشگاه مواجه شدم گفتم که خواب بودم و ندیدم. اگر هم می‌دیدم از دوخی استفاده نمی‌کردم، چون من سرمربی تیم هستم و من باید تصمیم بگیرم چه بازیکنی در ترکیب اصلی باشد و چه بازیکنی روی نیمکت ذخیره‌ها.

اسکوچیچ: قول صعود به جام جهانی ندادم!

لابد می‌دانید یکی دیگر از گزینه‌های سرمربیگری تیم ملی ایران برانکو ایوانکوویچ هموطن شما بود. با او در خصوص حضور در تیم ملی ایران مشورت کردید؟
نه، مشورتی با برانکو نداشتم، اما وقتی به عنوان سرمربی تیم ملی ایران انتخاب شدم به من زنگ زد و تبریک گفت. من هم برای برانکو در تیم ملی عمان آرزوی موفقیت کرده و می‌کنم.

می‌دانستید شما پنجمین سرمربی کروات تاریخ تیم ملی ایران بعد از استانکو پوکله‌پوویچ، تومیسلاو ایویچ، میروسلاو بلاژویچ و برانکو ایوانکوویچ هستید. به نظر شما کدام‌یک از این مربیان قوی‌تر و موفق‌تر بودند؟
همه این مربیان بزرگ، کاربلد و بادانش هستند، اما الگوی مربیگری من تومیسلاو ایویچ (با احترام فراوانی یاد می‌کند) است. او در کرواسی هم خیلی معروف است و یکی از بزرگ‌ترین مربیان تاریخ کرواسی و حتی اروپاست. در ایران هم خیلی تعریف از او شنیده‌ام.

شما بعد از این همه سال که در ایران کار می‌کنید هنوز فارسی یاد نگرفته‌اید؟
کلماتی مثل سلام، چطوری، خداحافظ، موفق باشی و… بلدم، اما زبان فارسی خیلی سخت است. کمی متوجه می‌شوم ولی نمی‌توانم حرف بزنم. سعی می‌کنم بیشتر یاد بگیرم.

از شما ممنون که وقت‌تان را به ما دادید. بیشتر از آن که تمرین فولاد خوزستان را تماشا کنید با ما حرف زدید…
بله، بیشتر با شما صحبت کردم، اما هدف من از حضور سر تمرین تیم‌ها آشنایی با مربیان و بازیکنان و تعامل با باشگاه‌های ایرانی است. امیدوارم با کمک همه هواداران پرشور ایرانی نتایج خوبی همراه تیم ملی کسب کرده و به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر صعود کنیم.

اسکوچیچ: قول صعود به جام جهانی ندادم!

عکس ها: نیوز/ مسعود اکبری

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=4174

ثبت نظر

-