کاهش قیمت ستاره‌های لیگ برتر در دوران کرونا

  • کد خبر : 40977
  • 26 فروردین 1399 - 6:52
کاهش قیمت ستاره‌های لیگ برتر در دوران کرونا

به گزارش نیوز، در روزهایی که دنیا درگیر مبارزه با ویروس کرونا است و باشگاه‌ها از لحاظ مالی ضرر زیادی کرده‌اند، قیمت ستاره‌های‌شان هم کاهش یافته است. این اتفاق بیش از همه برای ستاره‌های بیگ‌سیکس لیگ برتر رخ خواهد داد.

در آخرین آمار مشخص شد بازیکنان درجه یک بیگ‌سیکس لیگ برتر تا ۱۹٫۷ درصد کاهش ارزش داشته‌اند که بیشترین کاهش ارزش یک بازیکن ۲۸٫۸ میلیون پوند بوده است. سایت «ترانسفرمارکت» با بررسی پیامدهای ویروس کرونا در فوتبال و تعلیق مسابقات لیگ برتر انگلیس، این برآورد را داشته. بررسی ارزش بازیکنان در این دوران مشخص کرد، در مجموع ارزش بازیکنان فعال در لیگ برتر یک میلیارد و ۸۴۰ میلیون پوند کاهش پیدا کرده است که بیش از ۴ لیگ دیگر معتبر اروپایی بوده. بازیکنانی که سال ۱۹۹۸ یا بعد از آن متولد شده‌اند ۱۰ درصد کاهش قیمت داشته‌اند. در کل ۴ دسته اول فوتبال انگلیس هم ارزش بازیکنان ۲ میلیارد و ۱۰ میلیون پوند کم شده. که البته تنها یک میلیارد و ۸۴۰ میلیون پوند آن برای لیگ برتر است. در ادامه کاهش ارزش بازیکنان لیگ برتری در تیم‌های بیگ‌سیکس را بررسی می‌کنیم.

آرسنال

توپچی‌ها که از لحاظ ارزش بازیکنان ششمین تیم لیگ برتری هستند، در ماه مارس با کاهش ۱۴۴٫۶۶ میلیون پوندی ارزش بازیکنان‌شان که به عبارتی ۱۸ درصد مبلغ آن‌ها می‌شود، مواجه شده‌اند. این یعنی ارزش بازیکنان آرسنال از ۶۳۶٫۰۸ میلیون پوند به ۵۲۱٫۴۲ میلیون پوند کاهش پیدا کرده است. قیمت پیرامریک اوبامیانگ که ارزشمندترین بازیکن‌شان است از ۶۳ میلیون به ۵۰٫۴ میلیون کاهش پیدا کرده، یعنی حدوداً ۱۳ میلیون پوند افت قیمت. نیکولا پپه که برایش با ۷۲ میلیون پوند رکوردشکنی کردند هم دو مرتبه کاهش قیمت داشته و ابتدا به ۵۸٫۵ میلیون و سپس به ۴۶٫۸ میلیون رسیده است. الکساندر لاکازت دیگر مهاجم آرسنال هم سومین بازیکن ارزشمند این تیم است که حالا قیمتش از ۵۴ میلیون به ۴۳٫۲ میلیون رسیده. متئو گندوزی ۲۰ ساله هم ارزش ۳۶٫۴۵ میلیونی دارد، در حالی که قبل از این زمان ۱۰ درصد مبلغش بیشتر بود، یعنی ۴۰٫۵ میلیون. پنجمین بازیکن هم لوکاس توریرا است که ۴۰٫۵ میلیون قیمت داشت و حالا به ۳۲٫۴ میلیون کاهش پیدا کرده.

چلسی

آبی‌های لندن در حال حاضر چهارمین تیم باارزش لیگ برتر هستند. شیوع ویروس کرونا باعث شده ارزش بازیکنان چلسی از ۱۳۴٫۲۴ میلیون پوند کاهش داشته باشد که ۱۸ درصد ارزش آن‌هاست. ارزش کل بازیکنان چلسی از ۷۴۶٫۱۵ میلیون پوند تا ۶۱۱٫۹۱ میلیون پوند پایین آمده است. انگولو کانته که گفته می‌شود باشگاه برای فروش او آماده است، ارزشی ۹۰ میلیونی داشته، اما حالا ارزش او به ۷۲ میلیون رسیده. کریستین پولیشیچ که یکی از خریدهای خوب چلسی در سال گذشته بود، با کاهش ۱۰ درصدی، ارزشش از ۵۴ میلیون به ۴۸٫۶ میلیون رسیده است. نسبتاً کاهش قیمت این بازیکن آمریکایی زیاد نبوده، چرا که متولد سال ۱۹۹۸ است. جورجینیو هافبک ایتالیایی هم با کاهش ۲۰ درصدی، قیمتش از ۵۸٫۵ میلیون به ۴۶٫۸ میلیون رسیده. میسون مانتِ جوان که با درخشش در فصل جاری قیمتش از ۱۰٫۸ میلیون به ۴۰٫۵ میلیون رسیده بود، حالا با ۱۰ درصد کاهش ۳۶٫۴۵ میلیون قیمت دارد. آنتونیو رودیگر هم پنجمین بازیکن باارزش چلسی است که ۳۶ میلیون قیمت دارد، در حالی که قبلاً ۴۵ میلیونی بود.

لیورپول

طبیعتاً با درخشش لیورپولی‌ها در فصل جاری لیگ برتر ارزش بازیکنان‌شان صعودی بود، با این حال دومین تیم باارزش از لحاظ قیمت بازیکنان هستند. ارزش کلی آن‌ها از ۱٫۰۸ میلیارد پوند به ۸۷۰٫۲۶ میلیون پوند کاهش پیدا کرده، یعنی ۲۰۹٫۷۴ میلیون پوند کمتر شده‌اند که به عبارتی سقوط ۱۹٫۱ درصدی داشته‌اند. ویروس کرونا باعث شد قیمت ۲ ستاره بالای ۱۰۰ میلیون پوند لیورپول افت محسوسی پیدا کند. وینگرهای تیم محمد صلاح و سادیو مانه هردو ۱۳۵ میلیون می‌ارزیدند. حالا ارزش هردوی آن‌ها ۱۰۸ میلیون تخمین زده شده است که کاهش ۲۷ میلیونی را نشان می‌دهد. نکته جالب اینکه کاهش ارزش این دو بازیکن از کل مبلغ کاپیتان لیورپول جردن هندرسون که ۲۵٫۲ میلیون تعیین شده، بیشتر است. ترنت الکساندر آرنولدِ جوان هم ۱۰ درصد کاهش قیمت داشته. او ۹۹ میلیونی بوده و حالا ۸۹٫۱ میلیون ارزش دارد. ویرجیل فان‌دایک یکی از گران‌ترین مدافعان جهان هم ۹۰ میلیون قیمت داشت و حالا ۷۲ میلیونی است. آلیسون هم که زمانی با انتقالی رکوردشکن به لیورپول پیوست، حالا ۶۴٫۸ میلیون ارزش دارد، در حالی که ارزش قبلی او ۸۱ میلیون بود.

منچسترسیتی

سیتیزن‌ها همچنان باارزش‌ترین تیم لیگ برتر انگلیس هستند. ارزش کلی قهرمان ۲ فصل اخیر لیگ برتر ۱٫۱۴ میلیارد پوند بود که به ۹۱۶٫۹۲ میلیون پوند کاهش پیدا کرده و با افت ۱۹٫۷ درصدی مواجه شده. بیشترین کاهش قیمت بین بازیکنان لیگ برتری به گران‌ترین بازیکن منچسترسیتی تعلق دارد. رحیم استرلینگ ۱۴۴ میلیون ارزش داشت و حالا قیمت او ۱۱۵٫۲ میلیون است. افت ۲۸٫۲ میلیونی بیشترین کاهش قیمت در لیگ برتر به شمار می‌رود. بعد از او هم کوین دبروینه از ۱۳۵ میلیون به ۱۰۸ میلیون رسیده و هنوز بالای ۱۰۰ میلیون قیمت دارد. وینگرهای سیتی لروی سانه و برناردو سیلوا هم از ۹۰ میلیون به ۷۲ میلیون رسیده‌اند. این در حالی است که کارل هاینتس رومنیگه مدیراجرایی بایرن‌مونیخ اعتقاد دارد با مصدومیت سانه ارزش او در حال حاضر نیمی از این مبلغ هم نیست. پنجمین بازیکن گرانقیمت سیتی هم رودری است که ۷۲ میلیونی بود و حالا ۵۷٫۶ میلیونی است.

منچستریونایتد

شیاطین‌سرخ که یکی از ارزشمندترین برندهای فوتبالی را دارند، این روزها از لحاظ ارزش بازیکن افت کرده‌اند و در رده پنجم لیگ برتر قرار می‌گیرند. ارزش کلی بازیکنان منچستریونایتد ۷۱۸٫۸۸ میلیون پوند بود که حالا به ۵۸۲٫۰۳ میلیون پونده رسیده. کاهش ۱۳۶٫۸۵ میلیون پوندی که ۱۹ درصدِ کل ارزش قبلی بود. پل پوگبا با وجود اینکه در این فصل فقط ۸ مرتبه در ترکیب شیاطین‌سرخ به میدان رفته، هنوز با ۷۲ میلیون باارزش‌ترین بازیکن تیمش است. ارزش قبلی او هم ۹۰ میلیون بود. مارکوس رشفورد در رده دوم قرار می‌گیرد که ۵۷٫۶ میلیون قیمت تخمینی اوست. ارزش قبلی رشفورد ۷۲ میلیون بود. هری مگوایر کاپیتان یونایتد و گران‌ترین مدافع جهان هم که با ۸۰ میلیون پوند خریداری شد، حالا ۵۰٫۴ میلیون ارزش دارد. ارزش قبلی او هم ۶۳ میلیون بود. در روزهای کرونایی ارزش آنتونی مارسیال هم از ۵۳ میلیون به ۴۳٫۲ میلیون کاهش پیدا کرده است. پنجمین بازیکن هم برونو فرناندس است که زمستان خریدند. او هم به اندازه مارسیال قیمت‌گذاری شده است.

تاتنهام

شاید عجیب باشد که تاتنهام در رده سوم در لیستی متشکل از ارزش بازیکنان قرار می‌گیرد. در هر صورت ترانفسرمارکت با معیارهای خودش ارزش فعلی بازیکنان تاتنهام را ۶۲۹٫۱ میلیون پوند تعیین کرده، در حالی که ارزش قبلی ۷۷۷٫۱۵ میلیون پوند بود. ۱۴۸٫۰۵ میلیون پوند که نشان از کاهش ۱۹٫۱ درصدی ارزش شاگردان مورینیو دارد. هری کین که این روزها باشگاه تاتنهام می‌گوید ۲۰۰ میلیون پوند برای فروشش می‌خواهد، طبق تخمین ترانسفرمارکت ۱۰۸ میلیون بیشتر ارزش ندارد. ارزش قبلی او هم مثل صلاح و مانه ۱۳۵ میلیون بود. هئونگ مین سون کره‌ای هم از ۷۲ میلیون به ۵۷٫۶ میلیون رسیده. بازیکنی که الان به سربازی رفته! قیمت تانگی اندومبله با مبلغی که تابستان برایش پرداخت کردند چندان تفاوتی ندارد. او را ۵۵٫۴۵ میلیون خریدند، در حالی که ارزش قبلی‌اش ۵۸٫۵ میلیون بود و حالا به ۴۶٫۸ کاهش یافته است. داوینسون سانچس هم پنجمین بازیکن است که از ۵۴ میلیون ارزشش به ۴۳٫۲ میلیون رسیده.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=40977

ثبت نظر

-