شاهکار جدید فدراسیون پرحاشیه؛ دعوت از شطرنجباز ترک وطن کرده!

  • کد خبر : 3981
  • 24 بهمن 1398 - 10:40
شاهکار جدید فدراسیون پرحاشیه؛ دعوت از شطرنجباز ترک وطن کرده!
به گزارش نیوز، شطرنج ایران طی هفته‌های گذشته آبستن حوادثی بود که حاشیه‌های زیادی را پیرامون این رشته ایجاد کرد. بعضا این حاشیه‌ها به خاطر اقدام انجام شده توسط برخی بازیکنان یا تصمیم گیری‌های آن‌ها ایجاد شد مانند اقدامی که علیرضا فیروزجا برای رفتن از ایران و بازی با پرچم کشوری دیگر گرفت یا تصمیمی که سارا خادم الشریعه برای استعفا از تیم ملی اتخاذ کرد.
جالب اینکه حالا هر دو این بازیکنان جزو گزینه‌های مورد نظر فدراسیون شطرنج برای جام ستارگان هستند و برگزاری چهارمین دوره آن در تهران!
قرار است این دوره از رقابت‌های جام ستارگان شطرنج ۱۰ تا ۱۷ اسفندماه در تهران برگزار شود. ۱۴ بازیکن ترکیب شرکت کنندگان در این مسابقات را تشکیل می‌دهند که ۷ نفرشان ایرانی هستند.
ارسال دعوتنامه به فرانسه برای علیرضا فیروزجا
طبق تصمیم کمیته فنی فدراسیون شطرنج، پرهام مقصودلو، محمد امین طباطبایی، احسان قائم مقامی، آرین غلامی و پویا ایدنی به خاطر ریتینگ بالا و موقعیتی که در رنکینگ فیده دارند، برای شرکت در این رقابت‌ها دعوت شده اند. علیرضا فیروزجا و سارا خادم الشریعه هم دوگزینه مورد نظر دیگر هستند که رایزنی‌هایی برای بهره گیری از حضورشان در جام ستارگان انجام شده است.
دعوتنامه حضور در جام ستارگان شطرنج به عنوان یکی از بازیکنان ایرانی شرکت کننده برای علیرضا فیروزجا تنها سوپر استاد بزرگ شطرنج کشورمان ارسال شده است درحالیکه چند هفته‌ای است او رقابت‌های خود را زیر پرچمی غیر از ایران برگزار می‌کند.
فیروزجا که از مدت‌ها پیش موضوع تغییر تابعیتش مطرح بود یک ماه پیش با پرچم فیده در مسابقات قهرمانی جهان (روسیه) شرکت کرد و نایب قهرمانی بخش سریع این رقابت‌ها را از آن خود کرد. بعد از آن بود که فیروزجا اعلام کرد احتمالا با پرچم فرانسه – محل اقامتش – به فعالیت هایش ادامه می‌دهد. البته وی طی روز‌های گذشته هم با سفر به هلند و با پرچم فیده در سوپر تورنمنت تاتا استیل حاضر شد و عنوان نهم این رویداد را به دست آورد.
شاهکار جدید فدراسیون پرحاشیه؛ دعوت از شطرنجباز ترک وطن کرده!
رایزنی برای جلب رضایت شطرنجباز مستعفی
اگرچه تمام بازیکنان ایرانی دعوت شده به جام ستارگان شطرنج در بخش مردان هستند با این حال فدراسیون می‌خواهد سارا خادم الشریعه هم در این رقابت‌ها شرکت داشته باشد. از طرف این فدراسیون رایزنی‌هایی با پدر خادم الشریعه انجام شده تا اینگونه موافقت او برای شرکت در رقابت‌ها جلب شود.
استاد بین المللی عنوانی است که در میان شطرنجبازان زن ایران برای نخستین بار سارا خادم الشریعه آن را از آن خود کرد درحالیکه وی پیش از آن و در سن ۱۸ سالگی به عنوان استاد بزرگی دست یافته بود. خادم الشریعه اواخر دی ماه استعفای خود را از تیم ملی اعلام کرد بدون هیچ توضیحی؛ موضوعی که فدراسیون واکنشی به آن نداشت ضمن اینکه خودش هم جز اعلام اینستاگرامی، موضع دیگری نسبت به آن نداشته است.
شاهکار جدید فدراسیون پرحاشیه؛ دعوت از شطرنجباز ترک وطن کرده!
بازگشت‌های نامشخص
طبق پیگیری‌ها تا به امروز نه علیرضا فیروزجا به دعوتنامه دریافتی از فدراسیون ایران پاسخی داده است و نه پدرِ سارا خادم الشریعه جواب مشخصی به درخواست این فدراسیون داشته است.
مهرداد پهلوان زاده رئیس فدراسیون شطرنج که موضوع دعوت از فیرزوجا و خادم الشریعه را در گفتگویی مطرح کرد، امیدوار است از رایزنی‌هایی که داشته نتیجه بگیرد. وی گفت: مسابقه فیروزجا در هلند تازه تمام شده است. امیدواریم او بررسی کاملی روی دعوتنامه داشته باشد. خادم الشریعه هم در مورد استعفایش هیچ صحبتی با فدراسیون نداشته است. امیدواریم آن‌ها در این رقابت‌ها شرکت کنند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=3981

ثبت نظر

-